Hakkaniyet Gelirinde 9,6'lık Artış

Great Place To Work tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kurum kültürünü ayrım yapmaksızın herkes ıçın mükemmel hale getıren şırketlerın yıllık gelır artış performansları bu alanda adım atmamış şırketlere göre yüzde 96 oranında daha ıyı.

Teknoloji esnek ve dinamik çalışma ortamı artan rekabet küreselleşme Y kuşağının etkisiyle değişen liderlik anlayışı ile tüketicilerin artan beklentileri iş dünyasını büyük bir hızla değiştiriyor. Şirketler ekonomik gerçeklerden kopmadan çalışanları için güvenilirlik müşterileri için sadakat ve kendileri için itibar tesis ederek kurum kültürlerini geliştirmeyi hedefliyor. Şirketlerin kurum kültürlerini derinlemesine analiz eden Great Place to Work Enstitüsü yüksek güven kültürü temelli analiz ve danışmanlık hizmetleri ile şirketlerin mükemmel bir kurum kültürü oluşturabilmelerine yardımcı oluyor.

ÇALIŞAN BAĞLILIĞI YÜZDE 50 DAHA FAZLA

Great Place to Work tarafından gerçekleştirilen analizlerde mükemmel iş yeri çalışanların yöneticilerine güvendikleri yaptıkları işten gurur duydukları ve birlikte çalıştığı takım arkadaşlarından keyif aldığı yer olarak tanımlanıyor. Kurum kültürüne uyumlu bir çalışanın iş yerine olan katkısı ve bağlılığı daha yüksek oluyor. Veriler yüksek güven kültürü sağlamış olan şirketlerde çalışanların işten ayrılma oranlarının yüzde 50 oranında azaldığını gösteriyor.

3 KAT DAHA YÜKSEK FINANSAL PERFORMANS

Great Place to Work tarafından geliştirilen yeni analiz ve değerlendirme metodu olan For all score metodolojisi inovasyonun yanı sıra çalışanların iş birliği kurma yeteneklerini de değerlendiriyor. Yüksek güven kültürü şirketlerin finansal performanslarını olumlu yönde etkiliyor. Yüksek güven kültürüne odaklanan şirketler değerlerini piyasa ortalamasına göre 3 kat daha fazla artırabiliyor.

VERIMLILIĞE TURBO ETKISI

Yüksek güven kültürünü stratejik bir yaklaşım olarak benimseyen şirketler günümüzün rekabetçi iş dünyasında büyük bir avantaj elde ediyor. Çalışanların iş yerlerinde kendilerini güven içinde hissetmeleri yapılan yatırımın geri dönüşünü de hızlandırıyor. Çalışanlar güven düzeyi yüksek ve gelişmiş bir kurum kültürüne sahip iş yerlerinde olduklarını hissettiklerinde işlerini daha fazla severek yapıyorlar ve verimlilik 3 kat artıyor.

İŞTEN AYRILMA ORANLARININ KURUMLARA MALIYETI 550 MILYAR DOLAR

Great Place to Work raporlarına göre çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarmakta zorlanan ve yüksek güven kültürü ekosistemine sahip olmayan şirketlerde çalışanların işten ayrılma oranları yüzde 50yi buluyor. Küresel çapta yapılan araştırmalarda çalışanların işten ayrılma oranlarının kurumlara eğitim işe alım süreçleri nitelikli iş gücü kayıpları gibi nedenlerle maliyeti 550 milyar dolar olarak ifade ediliyor.

MUTLU ÇALIŞAN MUTLU MÜŞTERI DENKLEMI GERÇEK

Ölçek bağımsız gerçekleştirilen çalışmalarda yüksek güven kültürüne sahip şirketlerde bulunan saygı ve yenilikçilik atmosferi doğru kararlar alınabilmesini sağlıyor. Yüksek güven kültürüne sahip Fortune 100 Listesinde yer alan en iyi işveren şirketler rakiplerinden yaklaşık 3 puan daha yüksek müşteri memnuniyeti derecelendirmesine sahip.

ŞEFFAFLIK ÇALIŞANLARIN BIRBIRINE GÜVENMESINI VE HIZLI KARAR ALMAYI SAĞLIYOR

Araştırma güven duygusunun içselleştirilmesiyle birbirlerine güvenen çalışanların iş süreçlerinde hızlı hareket edebildiği şirketlerin çeviklik kazandırdığını gösteriyor. Şeffaflık işbirliği ve yenilikçiliği de beraberinde getiriyor. Ayrıca çalışanlar iletişim yöneticilik becerisi gibi alanlarda kendilerini geliştirebiliyor.

30 YILLIK DENEYIM GÜVENIN KAZANDIRDIĞINI GÖSTERIYOR

Mükemmel iş yeri kültürüne yatırım yapan şirketlerin müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilir başarılarını artırdıklarını belirten Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak 30 yıllık kurum kültürü uzmanlığımız ile 60a yakın ülkede tüm işletmelere yüksek güven kültüne sahip iş yeri kültürlerini inşa etmeleri için destek oluyoruz. Güven ortamının sağlandığı ve kurum kültürünün çalışan odaklı biçimde geliştiği şirketlerde çalışanların verimliliği ve yetkinliği ürün ve hizmetlerin kalitesi inovasyon ve risk alma istekliliği daha yüksek. Öte yandan işe alım masrafları iş gücü dönüşüm masrafları değişikliğe karşı direniş ve sağlık masrafları daha düşük. Çalışanlarında güven yaratabilmiş şirketlerin ekonomik performansı ve krizlere karşı dayanıklılığı daha yüksek.

9 MADDEDE MÜKEMMEL BIR IŞ YERI KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK

Great Place to Work analizlerine göre yüksek güven kültürü oluşturmak için atılması gereken adımlar şöyle sıralanıyor: Herkes için mükemmel bir iş yeri kültürü oluşturmak çalışanların performansını artırmak çalışan bağlılığını yükseltmek yenilikçi bir atmosfer oluşturmak çevik ve hızlı operasyon gücüne sahip olmak müşterilerin mutlu olmasını sağlamak çalışanların işten ayrılma oranlarını azaltmak marka sadakati oluşturmak ve marka elçileri yetiştirmek.

13 Ocak 2018 Kocaeli- Ekonomi

Muhabir Ferdi Şimsek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İstifa Etmeli mi?

YÜKLENİYOR