- 06 Ocak 2019

Binler Sarıkamış Şehitleri için yürüdü

104 yıl önce donarak şehit olan 90 bin asker için binlerce vatandaş yağan kara ve soğuğa aldırış etmeden kilometrelerce yürüdü

mask

BİNLERCE VATANDAŞ KATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği ortaklığında düzenlenen Gençlik Şühedanın İzinde şehitleri anma yürüyüşü Yuvacık Barajı çevresinde bulunan Sarıkamış Şehitleri Parkurunda gerçekleşti. Yürüyüşe Vali Yardımcısı Suat Yılmaz Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve İlyas Şeker Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar büyükşehir yöneticileri il ve ilçe protokolü ve binlerce vatandaş katıldı.

SOĞUK HAVA ENGEL OLMADI

Binlerce vatandaş 104 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan askerleri unutmadı. Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan 90 bin asker için binlerce vatandaş yağan kara ve soğuğa aldırış etmeden Gençlik Şühedanın İzinde anma yürüyüşü ile  kilometrelerce yürüdü.

GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ

Anma yürüyüşü öncesi vatandaşlara seslenen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Sarıkamışta bundan 104 yıl önce canlarını seve seve feda eden atalarımızı minnet ve şükranla yad ediyoruz. Gönülleri müsterih olsun. Biz bu bayrağı devraldık. Nöbet bizde hepimizde. Anadolu zor bir coğrafya. Burada güçlü olamazsak bize yaşam hakkı tanımazlar. Onun için millet olarak çok güçlü olmamız gerekir. Her yönümüzle güçlü olmak zorundayız dedi.

TARİH ŞUURU AŞILANIYOR

Daha sonra konuşan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ise Geçmişten ders çıkartmak aynı hataları gelecekte tekrarlamamak gerekir. Tarihimizde çok şanlı başarılarımız var. Pek çok zaferimiz zaman zaman ise yenilgilerimiz var. Sarıkamışın bize öğrettiği en önemli gerçek kararlılık ve cesaret önemlidir. Fakat strateji de çok önemlidir. Tarihimizi unutmayacağız. Büyük ve önemli olan bir tarih şuuruna sahip olmaktır. Bu organizasyon ile çocuklarımıza tarih şuuru aşılanıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. diye konuştu.

7DEN 70E KATILIM

Konuşmaların ardından yürüyüş öncesi dua okundu. Kocaelinin dört bir yanından gelen binlerce vatandaş elde bayrak dillerde marşlarla genç yaşlı demeden 8 kilometrelik parkuru şehitler için yürüdü.

Bugün Kocaeli Gazetesi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz