- 05 Nisan 2019

CHP’li Hürriyet’in Zafer Yolunda Öyküsü…!

31 Mart yerel seçimlerinde Kocaeli’nde dengeleri değiştiren Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim sürecinde yaşadığı kader anları….

2/47
mask

Milletvekilliği Sınavını Başarı İle Geçti!

1-Milletvekili olarak meclise giden Fatma Kaplan Hürriyet, her zaman aktif bir siyasetçi oldu. Sorunları Ankara’ya taşıdı. Vatandaştan kopmadı. Evini değiştirmedi.

3/47
mask

İzmit’te kopmadı, burayı yaşadı!

2-Mecliste olmasına rağmen İzmit’ti soludu. Ailesi ile bu kenttin sokaklarında gezdi. Pazarda dolaştı. CHP’nin en zayıf olduğu yerlere girdi.

4/47
mask

Kandıra’nın İzmit’e Dokunuşunu Gördü!

3-Milletvekili döneminde Hürriyet, İzmit seçimlerini etkileyen Kandıralıları zor günlerinde asla yalnız bırakmadı. Sürekli Kandıra’nın muhtarları ile diyalog kurdu. Seçimde karşılığını aldı.

5/47
mask

İnsanlara Pes Etmemenin Örneği Oldu!

4- Zor günler yaşadı. Bir çok insana gerçek hayata karşı mücadele etmek gerektiğini hatırlattı; “Ben sizim, sizden farkımız yok” dedi.

6/47
mask

CHP Genel Merkezi Ona İnandı!

5-CHP Genel Merkezi için kritik bir karar alma günü geldi. Bir milletvekilinden vazgeçecek kadar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ona inandı ve güvendi.

7/47
mask

Kılıçdaroğlu Seçim Otobüsü İle Gönderdi!

6- CHP İzmit Belediye Başkan Adayı olarak Fatma Kaplan Hürriyet’i açıkladı. İlk jest Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kendi seçim otobüsünü ona tahsis etti.

8/47
mask

İzmit’te Girerken Davul Zurnalarla Karşılandı!

7- CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit’te büyük bir coşku oluşturdu. İlk gün davul zurnalarla karşılandı.

9/47
mask

İzmit’te karşılama mitinge dönüştü!

8- İzmit’e giriş sırasında karşılama bir anda mitinge dönüştü. Partinin önünde binlere seslendi.

10/47
mask

Herkesin Başkanı Olacağı Mesajını Verdi!

9- İlk basın toplantısında farklı bir Hürriye geliyor imajı verdi. İzmit şaşırdı. Sakin, kucaklayan, sabırlıydı. Peki merak edilen şuydu asla kavga etmeden süreci bitirebilecek miydi?

11/47
mask

Leyla Atakan’ı Anımsatması Rakibi Kadın Aday Çıkartmaya Zorladı!

10-Ak Parti’yi kadına karşı kadın aday stratejisi belirlemesine en büyük etken oldu. Aslında o dönem rakip adayı dahi kendisi belirledi.

12/47
mask

Her sabah İzmitlileri İşe Uğurladı!

11- Aday olarak sahaya en erken saate indi. Her sabah duraklardan İzmitlilere çay ikram ederek işe uğurladı.

13/47
mask

Sendikalar Görüşüne Göre Ayırmadı!

12. İzmit’te faaliyet gösteren sendikaları ideolojine göre asla ayırmadı. Tam tersi kendisi ile aynı düşünmeyenleri özellikle ziyaret etti.

14/47
mask

Esnafı Odalarının Hep Fikirlerini Aldı!

13- İzmit’i hep beraber yöneteceğiz diyerek oda başkanları ile sürekli istişarede bulundu.

15/47
mask

İlk krizi müthiş bir gole çevirdi!

14- Ak Parti Aday olarak Sibel Gönül’ü açıklamış. İlk defa adaylar Vanlıların düzenlediği gecede buluştu. Sibel Gönül ilk konuşan oldu. Direk Hürriyet’e yüklendi. Hürriyet ise hiç gerilmedi. Cevap dahi vermedi, burası siyaset yeri değil dedi ve asla ötekileştirme olmayacak diye bir anda büyük sempati kazandı.

16/47
mask

İyi Parti’yi Tabanını Tutmayı Başardı

15- Hürriyet tek başına CHP’nin adayı değildi. Millet İttifakı ortağı İyi Parti İzmit İlçe Başkanlığı ziyaretinde “Kendimi evimde hissediyorum” cümlesi tabanı kitledi.

17/47
mask

İzmit Güne Hürriyet ile Uyandı!

16- CHP hiç olmadığı kadar disiplinli ve doğru ilerliyordu. Ak Parti’nin her seçimde kullandığı ve şehrin en önemli reklam alanı alınmıştı. İzmit bir sabah dev Hürriyet afişi ile güne uyandı.

18/47
mask

Ak Parti Afiş Başarısızlığını Kabullenemedi!

17- Kocaeli siyasetinin gündemi bu afiş oldu. Ak Parti ve CHP İlçe Başkanlarından art arda açıklamalar yapılıyor. İzmit’te afişi duymayan kalmamıştı. CHP’liler o sıralar afiş nöbeti tutmaya başladı.

19/47
mask

Çevik Kuvvet İle Birlikte Afiş Söküldü!

18- Ak Parti tabanı dahi bu afiş baskısından rahatsız ancak Ak Partili yöneticiler bunu görmüyordu. Nasıl bir panikse inatla sökme konusunda direttiler. Ak Parti, Kaymakama karar aldırtmayı başardı. Alınan karar üzerine çevik kuvvet olay yerine geldi. Afiş söküldü.

20/47
mask

Kendi Vinçe Çıktı ve Söktü!

19- Sökülen afişin ardından CHP demokrasilerde çare tükenmez dercesine yeni bir hamle yaptı. Duvarın üzerine “Bu alan Fatma Kaplan Hürriyet tarafından kiralanmıştır” yazıldı. Ak Parti bu cümleyi siyasi mesaj olarak gördü. Yine polis gönderdi, bu sefer Hürriyet kendisi vinçe çıktı ve söktü.

21/47
mask

Ak Parti’nin afiş hırsı büyük eksi yazdı!

20- İzmit’te o günden sonra Ak Parti ile CHP arasında afiş savaşları yaşandı. Partiler birbirinin afişinden şikayetçi oluyordu. Ancak akıllarda ise Hürriyet’in kendi afişini söktüğü görüntü kaldı. Hürriyet büyük bir mağdur oldu.

22/47
mask

Köy ziyaretlerini hep saklı tuttu!

21- İzmit’in sıcak gündemi afişken. CHP’li Hürriyet köyleri geziyor ancak asla fotoğraf paylaşmıyordu.

23/47
mask

Pazarlar asla boş bırakmadı!

22- Ak Parti’nin ekonomik krizden çok çalışmadığı Pazarcı esnafını asla yalnız bırakmadı.

24/47
mask

Sporcunun Sponsorluğunu Kesitler!

23. Ak Parti kanadı afiş hatasının ardından daha büyük skandal imza attı. Fatma Kaplan Hürriyet ile İzmit Belediyesi sporcusu bir fotoğraf çekti ve sosyal medya da fotoğraf paylaştı. Bu fotoğraf üzerine sponsorluk sözleşmesinin iptali büyük tepki ile karşılandı.

25/47
mask

Spor camiasından tam destek geldi

24- Bu olaya tepkiler artıyor. CHP’li Hürriyet’e destek mesajı geliyordu.

26/47
mask

Taraftar Hürriyet’i Çok Sevdi!

25- Spor demişken her hafta sonu milletvekili iken Hodri Meydan taraftarı ile maç izleyen vekil Hürriyet, onların ablası olmuştu. Abla başkan olmak istiyor ve aday olarak yine Hodri Meydan taraftarın arasındaydı. Taraftar ile Hürriyet arasında müthiş bir bağ kuruldu.

27/47
mask

Basın sansürünü gözler önüne serdi!

26- Ak Parti’ye yakın yerel basın üzerine gidiyor, sürekli algı oluşturuyordu. Çok doğru bir hamle yaptı. Basından proje istedi. Acı gerçek ortaya çıktı; “Oyum size ama biz sizi haber yapamayız. Büyük baskı altındayız” bu cümleleri İzmit kamuoyu duydu.

28/47
mask

Paşanın kızı olmanın hakkını verdi!

27- Ak Parti’nin kalesi olarak görülen Paşa için bana Paşa Kızı diyorlar dedi. Evinin olduğu yer ailesi buradaydı. Burada yaşıyordu. Paşada bir toplantı yaptı. Ak Partililer şok oldu.

29/47
mask

Ak Parti’nin Yeni Kurgusu Romanlar Oldu!

28- Romanlar üzerine yürütülen algı çalışmasına karşılık Hürriyet basın açıklaması yaptı. Tek tek ifade etti. Asla romanlarla sorunu olmadığını anlattı. Bu açıklamaların sandıkta işe yaradığını görecekti.

30/47
mask

Örgütün Açığını Kapattı!

29- Ak Parti’nin SKM’sine karşılık CHP örgütü saha çalışmasına göre çok zayıftı. Bu açığı kapatmak için gece gündüz çalıştı.

31/47
mask

En Yakınından Yaprak Dökümü Yaşadı!

30- Hiç olmayacak bir dönemde meclis üye listesi tartışması içerisinde kendini buldu. En yakın isimler Selman Yıldırım ilk durakta indi.

32/47
mask

Bakanlara karşılık Genel Merkez Yöneticileri

31- Ak Parti’nin eski, yeni kim varsa İzmit’e iniyordu. Her gün bir bakan geliyor mahalle mahalle çalışıyordu. Hacıhızır, veli ahmet, alikahya Türkiye’nin tanınan isimlerini ağırlıyordu. Buna karşılık CHP’li Hürriyet’e Ankara’dan destek hamlesi geldi.

33/47
mask

Kadınlar Gününde Zabıta İle Belediyeye Sokulmadı!

32- 8 Mart dünya kadınlar gününde belediyede çalışan kadın personeline çiçek takdim etmek istedi. Belediye personeli yolunu kesti, zabıtalar duvar oldu. Hürriyet’e yine operasyon vardı.

35/47
mask

Projelerini Açıkladı!

34- Projelerini hem partililer hem Ak Parti bekliyordu. Kimi eleştirecek kimi övecekti. Sosyal belediyecilik üzerine vatandaşa dokunma üzerine projeler karşılık buldu. Ağır eleştiri almadan süreç devam etti. Ak Parti projeleri değil, projelerin açıklandığı yeri eleştirdi.

36/47
mask

Partinin ağır topları sahaya indi

35- Parti içerisinde birileri bu iş olmayacak diye dillendirmeye başladı. Herkes bir yerden eleştirirken Hürriyet bu sefer yeni bir hamle yaptı. Partinin önemli isimlerini sahaya indirdi.

37/47
mask

Ak Parti’nin güvendiği köylere girmeyi başardı!

36- Ak Parti seçim sona doğru yaklaşırken köylere güveniyordu. Bu sefer Hürriyet köylere daha çok asıldı. Köylünün gönlüne girdi.

38/47
mask

Erdoğan mitingin büyüsü ertesi gün mitingi ile kırıldı!

37- Ak Parti’nin İzmit’te en büyük kozu Cumhurbaşkanı mitingi istediğini vermedi. CHP bu mitinge karşılık ertesi gün millet ittifakı mitingi düzenledi. Dengeler korunmuş oldu.

39/47
mask

Sorun varsa hallederiz…!

38- 31 Mart’a sayılı günler kala CHP içerisinde meclis krizi çözülmüş. Son günlere doğru bir köşe yazarının içki masasında destek istediler krizi yaşanıyordu. Ancak CHP’li Hürriyet yine kriz çözen bir duruş sergiliyordu.

40/47
mask

Nokta atış mitingler ve sansür başladı!

39- Seçime sayılı günler kalmıştı. Nokta atış mitingler yapılıyordu. Hürriyet’e iki en fazla üç medya dışında kime yer vermiyordu.

41/47
mask

İzmit’in Unutmak İsteyeceği ‘Hatırla’ Skandalı!

40- Seçime üç gün kala ancak Mart’ın 19’unda basılan 6 sayfalık Hatırla isminde içerisinde CHP’li Hürriyet için iftira dolu bir gazete İzmit’in her köşesine dağıtıldı.

42/47
mask

Gazeteler bayilerden toplatıldı!

41-CHP’li Hürriyet’e dört koldan saldırılıyor. Çukur siyaseti ile Hürriyet karalanıyordu. Hürriyet’in açıklaması bulunan bir gazete manşeti ahlaksızca bayilerden dahi toplatıldı.

43/47
mask

Transferler ters tepti!

42- Ak Parti her seçim dönemi transferlerini yapıyor. Transfer olan kişi basına Hürriyet’i eleştiren açıklamalar yapıyordu.

44/47
mask

Meclis Üyeleri Sıkı Bastırdı!

43- Son süreçte CHP’li Hürriyet’in meclis üyesi adayları müthiş pres yapıyor ve kapı kapı çalışıyordu. Listeye yazılmalarını hakkını verdiler.

45/47
mask

Büyükakın, Büyükşehir Kozunu Kullandı!

44- Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, İzmit’te Sibel Gönül ile her akşam alana iniyor; “Bizi ayırmayın” diyordu.

46/47
mask

Zorlandı, Engellendi, Setler Kuruldu Ama Başardı!


45- 31 Mart günü geldi. Oklar İzmit Belediyesi’ni gösteriyordu. Seçim sonuçları açıklandı. Kocaeli’nde Ak Parti’nin 13-0 büyüsü bozuldu. Belediye Binasının önüne binler toplantı. Hürriyet’in bu zorlu yolun sonunda zaferi elde etti. İlk cümlesi ise yine tarihe not düştü; “Herkesi kucaklayacağım”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz