- 09 Haziran 2019

Rahvan At Yarışları Nefes Kesti!

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Gölcük Belediyesi ve Gölcük Değirmendere Rahvan Atçılar Kulübü iş birliğiyle yapılan Gölcük Belediyesi Geleneksel Rahvan At Yarışları Değirmendere Koşusu büyük ilgi ve katılımla Rahvan At Bakım ve Konaklama Tesisi Koşu Pisti’nde yapıldı. 10 kategoride yapılan yarışlara toplam da 147 at katıldı.

mask

Yarışlarda Van Bolu Eskişehir Ankara İzmir Ödemiş Turgutlu Kütahya Sapanca Nazilli Bursa Konya Afyon Kars Gölcük Değirmendere gibi Türkiye’nin her bölgesinden at sahibi yarış tutkunları yer alırken yine Türkiye’nin dört bir bölgesinden seyirciler de koşuları izledi. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in ev sahipliğindeki yarışları Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkanı Mustafa Küçükmeral belediye meclis üyeleri siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileriyle çok sayı da davetli ve rahvan at yarışı sever takip etti.

RAHVAN AT YARIŞI SADECE BİR SPOR DEĞİLDİR

Yarışmalar öncesinde açılış konuşması yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer Bayramın 3.günü yağlı güreş müsabakalarımız vardı. Bizim önem verdiğimiz özellikle geleneksel sporları yaşatmak gibi bir mücadelemiz var. Dün olduğu gibi bugünde yağlı güreşleri ve rahvan at yarışlarını yapmaya devam edeceğiz. Rahvan at yarışı sadece bir spor değil. Bizim geçmişimizle çok önemli bir bağımız. Atalarımız Orta Asyadan Anadoluya geldiklerinde özellikle yanlarında getirdikleri büyük bir medeniyetin oluşmasını sağlayan atlarını da beraberlerinde getirdiler. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı Devletinin sipahi ve akıncıların kullandıkları rahvan atlar aziz atalarımızın Viyana önlerine kadar taşımıştır. Bizim Orta Asyadaki rahvan atlarımız bugün yaşadığımız bu toprakların vatan olmasını sağlayan mübarek hayvanlardır. Bizim bu geçmişten gelen geleneğimizi yaşatan at sahiplerine çok teşekkür ederim. Bu sadece bir spor değil harbe hazırlıktır. Buradan Sakaryaya dört nal atla gitmeniz mümkün değil ama rahvan atla gidebilirsiniz. Ben çocukluğumdan beri bu yarışları izliyorum. Aracınız olmaya bilir benzininiz bitebilir yol olmayan yerde yine bu atlar kullanabilir. Bugünkü yarışların hayırlı uğurlu olmasını diliyor tekrar hoş geldiniz sefalar getirdiniz diliyorum.

YARIŞLAR ÇOK ÇEKİŞMELİ GEÇTİ

Gölcük Belediyesi Geleneksel Rahvan At Yarışları Değirmendere Koşusunda Baş Başaltı Büyük Orta Küçük orta Deste Dörtlü taylar Üçlü taylar İthal atlar Köylü Dörtnal ve Tozkoparan olmak üzere 10 dalda yapıldı. Güneşli bir Pazar gününde kalabalık bir izleyici kitlesinin takip ettiği yarışlar çok çekişmeli geçti. Başatlar da Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer adına yarışan Yahya Polatın 55 numaralı atı 1.gelirken kupasını Kaymakam Irmakın elinden Başkan Sezer aldı. Diğer dereceye giren atlara ise kupaları protokol üyeleri tarafından taktim edildi.


OLDUKÇA HEYECAN UYANDIRAN VE NEFES KESEN YARIŞMALAR SONUNDA DERECEYE GIREN ATLAR

BAŞATLAR
1-Yahya Polat
2- Cengiz Cenk
BAŞALTI ATLAR
1-Ahmet Demiraz
2-Zafer Çelik
3-İsmet Oktay
BÜYÜKORTA ATLAR
1-Hüseyin Erbil
2-Mustafa Kahraman
3-Ahmet Tanrıkul
KÜÇÜKORTA ATLAR
1- Burhan Çeçen
2-Ender Pelin
3-Turgay Çamlı
4LÜ TAYLAR
1- Ali Aykan
2- Recep Şimşir
3- Mustafa Yılmaz
3LÜ TAYLAR
1- Ali Turan
2- İlyas Demir
3- Recep Benek
TOZ KOPARAN
1- Mutlu Mert
2- Erol Boz
3- Ferhat Filiz
KÖYLÜ DÖRTNAL
1- Engin Kesdoğan
2- Engin Kesdoğan
3- Mehmet Bacıoğlu
DESTE
1- Ahmet Alan
2- Samet Yılmaz
3- İbrahim Barut --


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.