- 14 Haziran 2019

Robot- Kodlama Festivali ve Yarışmaları Ödül Töreni Yapıldı

2019 Robot- Kodlama Festivali ve Yarışmaları Ödül Töreni Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

mask

Bağlarbaşı Ortaokulu Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen programa; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, firma, şirket ve sanayi kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Darıca Barış İlkokulu Görme Engelliler Sınıfı öğrencilerinin müzik dinletisinin ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, öğrencilere karnelerini vererek, onları tebrik etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından robotlar ile ilgili bir film gösterimi gerçekleştirildi.

BU ÇALIŞMLARI GERÇEKLEŞTİREN OKUL SAYISI ARTMALI

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın konuşmalarının ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “ Bugün Eğitim öğretim yılımızın son günü. Kocaeli genelinde 395 bin 435 öğrenci bugün karnelerini alıyor. Eğitim öğretim yılı başlamadan Kocaeli’de Valilik olarak bir çalışma yapmayı uygun gördük. Çocuklarımızın eğitim öğretimleri devam ederken kendilerini sosyal ve kültürel noktada daha iyi gelişmelerine katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz alanlarda çocuklarımızın belirli faaliyetlerde bulunmasını amaçladık. Her ilçemizde bir okulumuzu pilot okul seçmek suretiyle çalışmalarımıza başladık. Kocaeli genelinde 33 okulumuz pilot okul olarak seçildi. Bu okullarımızda belirli öğrencilerimiz bir enstrüman çalmaya başladı, bazıları spor alanında faaliyetler yapmaya başladı yada sanatsal faaliyetlerle uğraşmaya başladılar. Bunlar çocuklarımızın gelişmesine, sosyal alanda daha iyi bir noktaya gelmelerine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmalarda yer alan herkese teşekkür ediyorum. Hedefimiz; önümüzdeki yıl bu çalışmaları gerçekleştiren okul sayımızı artırmaktır.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Gelişen bilgi teknoloji ağından çocuklarımızın geri kalmaması ve kendilerini daha iyi yetiştirebilmesi açısından belirli eğitim noktalarında robotik kodlama atölyeleri açtık. Bu amaçla Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışma çerçevesinde her eğitim bölgesinde bir anaokulu, ilkokulu, ortaokul ve liseye robotik sınıfı açma ile ilgili çalışma başlattık. Bu çalışmaları başlattıktan sonra hayırseverlerimiz, iş dünyamız ile görüşmelerimiz oldu. Şuana kadar 53 tane Robotik sınıfı faaliyete geçirdik. Hedefimiz ilk aşamada 116 dersliği faaliyete geçirmektir. Eğitime katkı veren değerli işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Katkılarla oluşturulan sınıflarda yetişen gençlerimiz önümüzdeki süreçte bizlere çok önemli hizmetler yapacaktır. Daha önce İzmit Sekapark Bilim Merkezinde de bir etkinlik yapmıştık ve katkı sunan hayırseverlerimize belgelerini takdim etmiştik. Katkısı devam eden hayırseverlerimize de bugün burada belgelerini takdim edeceğiz. Eğitim öğretim süreci boyunca görev alan 25 bin 321 öğretmenimize, milli eğitim yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Eğitimde başarılı bir yıl geçirdik. Robotic yarışmaya katılan ve derece alan herkesi kutluyorum. Karne alan öğrencilerimiz yaz tatilini iyi değerlendirsinler, dinlensinler, fırsat buldukça kitap okusunlar.” diyen Sayın Valimiz konuşmalarının ardından katkıda bulunan hayırseverlere teşekkür belgelerini ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de ödüllerini vererek, tebrik etti.

Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri 2019 Robot- Kodlama Festivalinin açılış kurdelesini hayırlı olsun dilekleriyle keserek, alanda kurulan okulların yaptıkları projelerin sergilendiği stantları gezdiler.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.