- 27 Ağustos 2019

Engin Taşdemir, "Büyükakın milyonluk ihaneti görecek mi?"

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, belediyeye devredilen milyonluk Mutlu Köy Yaşam Merkezi’yle açıklama yayınladı. Projenin çürüdüğünü ifade eden Taşdemir, “Bu proje İbrahim Karaosmanoğlu döneminde Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Milyonluk projeye ihanet ettiler, ortada bıraktılar. Tahir Büyükakın bu ihaneti görecek mi” dedi.

mask

Kocaeli’nin Derince ilçesinde yer alan Tahtalı Göleti’nin yanında yer alan Doğancılar köyü ilkokulu bir süre önce yıkılmış yerine izci merkezi inşa edilmişti. 2013 yılına kadar ilimizdeki ve ilimiz dışındaki izcilerin faydalandığı tesis MARKA’nın 2013 yılı Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı’nda yer alan Mutlu Köy Yaşam Merkezi inşası için kapatıldı. Söz konusu tesis inşa edildi ancak açılamadan çürümeye terk edildi. Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nde yaşanan sıkıntıları Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Engin Taşdemir gündeme getirdi.

HERKES PROJE ORTAĞIYDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve yeni başkan Tahir Büyükakın’ın Tahtalı Göleti ve çevresinde yer alan köyleri kalkındıracak projeyle ilgili harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Taşdemir şöyle konuştu; “Burası aslında izci merkeziyken de çok iyiydi. Derince’nin kırsal bölgelerinde gençlerimiz için bir tesisimi olması önemliydi. Daha sonra burası kapatıldı ve Marka’nın öncülüğünde Mutlu Köy Yaşam Merkezi oluşturuldu. Proje için hemen herkes elini taşın altına koydu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derince Belediyesi, Derince Kaymakamlığı, Derince Milli Eğitim Müdürlüğü, Derince Toplum Sağlığı Merkezi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi proje ortağı oldu. Projenin amacı engelli bireylere ve ailelerine sportif, re kreatif ve eğitsel çalışmalar yapmaktı.

BÜYÜKŞEHİR ÇİVİ ÇAKMADI

Proje kapsamında bölgede yeni yapılar oluşturuldu. Yüzme havuzu kuruldu. Spor sahaları yapıldı. Yaklaşık 1 milyon liraya mal olan proje ne olduysa durdu. Saunasına kadar her şey yapılmıştı. Saunalar bir kere bile kullanılmadan daha üzerinde poşetleri dururken çöp oldu. Bütün binalar yıkıldı. Derince Belediyesi pek çok proje ortağına rağmen altından kalkamadığı, mobilyalarını alıp hizmete sokamadığı projenin bulunduğu alanı 2 yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Büyükşehir Belediyesi yıllardır bu alanda tek bir çivi çakmadı. İbrahim Karaosmanoğlu bu projeye yüz çevirdi, görmezden geldi, kaderine terk etti. Milyonluk projeye ihanet ettiler, ortada bıraktılar. Tahir Büyükakın bu ihaneti görecek mi merak ediyorum.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.