- 12 Ekim 2019

Çağın Göz'de Anlamlı Etkinlik

Göz sağlığı alanında Kocaeli'nin sayılı markalarından Çağın Göz Hastanesi'nin 8.sini düzenlediği ulusal fotoğraf yarışmasının bu seneki teması "Göz Alabildiğine Müziğin Rengi" idi.

mask

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği ile birlikte gerçekleştirilen yarışmada dereceye girenler için düzenlenen ödül törenine sanatseverlerin ilgisi yoğundu. Göz hastanesi olarak başarı grafiğini sanata verdiği destekle perçinleyen Çağın Göz Hastanesi, kurumun alametifarikası olan ulusal fotoğraf yarışmalarının 8.sini gerçekleştirdi. Fotoğraf sanatını sevdirmek, fotoğraf sanatlarına yaratıcılıklarını yansıtacak mecra sunmak amacıyla sürdürülen yarışmaların bu seneki katılımcıları deklanşörleriyle "Müziğin Rengi"ni aradılar.

Ulusal ölçekli yarışmaya birçok ilden 949 fotoğraf sanatçısı, 3141 eseri ile katılım sağladı. Dereceye giren sanatçılar, hastanenin giriş salonunda düzenlenen ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği törende ödüllerini aldılar. Kocaeli’nden katılan Emre Bostanoğlu "Mağara" eseriyle birinci olurken, İstanbul’dan katılan Arif Hüdaverdi Yaman ve Ahmet Özcan sırasıyla "Hıdırellez" ve "Trafik" eserleriyle ikinci ve üçüncü oldular. Yarışma kapsamında üç adet de mansiyon ödülü verildi. Tokat'tan Niyazi Gürgen "Müzik Show" adlı eseriyle mansiyon alırken, İstanbul’dan Yücel Çetin ve Oya Akkul sırasıyla "Kızılderili" ve "Kabile" eserleriyle mansiyon alan isimler oldular. Seçim aşamasında jürinin oldukça zorlandığı yarışmada 40 eser ise sergilenmeye layık görüldüler. Dereceye giren ve sergilenme hakkı kazanan eserler Ekim ayı boyunca Çağın Göz Hastanesi'nin giriş salonunda sanatseverleri bekliyor olacak ve bir yıl boyunca ilimizin çeşitli seçkin mekânlarında sergilenmeye devam edecek.

"Bu yarışma, göz sağlığına adanmış tüm iş süreçlerimizin sanatsal bir yansıması" Çağın Göz Hastanesi'nin kurucusu ve yarışmanın fikir babası Op.Dr. Kürşat Çağın yaptığı açılış konuşmasında bu yarışmayı, göz sağlığına adanmış tüm iş süreçlerinin sanatsal bir yansıması olarak gördüklerini ifade etti ve ekledi:

"Dünyamızı algılamamızı sağlayan sağlıklı gözlerin önemine dikkat çekmek için yola çıktığımızda, bunu ulusal boyutta bir fotoğraf yarışmasıyla yapabileceğimizi düşündük. Yaratıcı sanatçıları ödüllendirerek, eserlerini sergileyebilecekleri kaliteli bir mecra sunmak ve onları sanatseverlerle buluşturmak istedik. Sekiz yıldır ülke çapında binlerce fotoğraf sanatçısı Yeşil, Mavi, Kırmızı, Sanı, Beyaz, Mor, Sokağın Rengi ve son olarak Müziğin Rengi temalı yarışmalarımızda eserleriyle katkı sağladılar. Bu süreci özel ve anlamlı kılan tüm bu sanatçıların ve jüri üyelerimizin yanı sıra 8 yıldır desteklerini esirgemeyen Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği'ne teşekkür ediyorum."

Ardından konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, "Müzik olmadan sanat olmadan geçen bir hayat gerçekten çok zor. Sanatçılarımızı içtenliklele tebrik ediyoruz. Gözlerimizi bu güzel sergi ile açan doktorlarımıza çok teşekkür ederiz. Büyükşehir olarak hepsini tebrik ediyorum, resim dışında müziğin katılması da bizi çok mutlu etti. Bu müzikle bizde nem almak isteriz. Kentimiz için mutlu şehir diyoruz ve her vatandaşımıza kucak açıyoruz ve böyle bir organizasyona ev sahipliği yapan hastanemize teşekkür ederiz." ifadelerine yer verdi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.