- 29 Ekim 2019

Vali Aksoy; Cumhuriyetimizi Ayakta Tutan Tek Kuvvet Milletimizin Kendisidir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Önderliğinde Yazılan Kurtuluş Destanının Gururu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 96.Yılı Kutlama Törenleri, Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Vali Aksoy, "Cumhuriyetimizi Ayakta Tutan Tek Kuvvet Milletimizin Kendisidir" dedi.

mask

Valilik A kapısı önünde gerçekleştirilen törene; ValiHüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’un yanı sıra  Kocaeli Milletvekilleri; İlyas Şeker, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, Haydar Akar, Deniz Eğitim ve Öğretim - Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcıları; Nihat Kaynar, Suat Yıldız, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,  Kamu Kuruluşlarının İl Müdürleri, Siyasi parti temsilcileri, Şehit aileleri, gaziler ve sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Hüseyin Aksoy ve beraberinde Deniz Eğitim ve Öğretim - Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal ile  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın halkı ve tören birliklerini selamlayarak,  bayramını kutlamaları ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ın  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle göndermiş olduğu mesajı: “Aziz Milletim…

Ülkemizin 81 vilayeti ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

Tarihimizin bu önemli dönüm noktasının sevincini bizimle paylaşan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Cumhuriyetimizin ilanının 96’ncı yıldönümü kutlu olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bir asırlık şanlı geçmişe sahip İstiklal Harbimizin zafere ulaşmasında ve yeni devletimizin kuruluşunda vazife üstlenen kahramanlarımızı saygıyla yad ediyorum.

Türkiye, bağımsızlık mücadelesini en başından en sonuna kadar milli iradenin temsilcisi olan Meclisi eliyle yürütmüş bir ülkedir.

Önümüzdeki yıl 100’üncü yıldönümünü kutlayacağımız Büyük Millet Meclis’imizden bugüne kadar ülkemizin kalkınması, güçlenmesi, ileriye gitmesi için çalışmış tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.

Bin yıldır, dünyanın en gözde, üzerinde en çok mücadele yürütülen coğrafyasında yaşamamızın bedelini canlarıyla ödeyen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz.

Terör örgütlerinin saldırılarından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar yaşadığımız tüm hadiseler, bu tarihi mücadelenin tezahürleridir.

Suriye’de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekatları da, yine bu mücadelenin birer parçasıdır.

Bundan bir asır önce başlattığımız ve yeni devletimiz Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırdığımız İstiklal Harbimizin bir benzerini, farklı görüntüler ve yöntemlerle veriyoruz.

Milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik her türlü oyun, her türlü fitne sergileniyor.

Sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor.

Türkiye, kadim tarihi birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir.

Nitekim, ülkemizin önünde kurulan tüm tuzakları, Allah’ın yardımı, milletimizin desteğiyle birer birer bozarak bugünlere geldik.

İçinden geçtiğimiz bu önemli süreci de, Cumhuriyetimizi bizlere miras olarak bırakanların vizyonuna uygun şekilde başarıyla neticelendireceğimize yürekten inanıyorum.

Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak, bizden sonraki nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirebilme fırsatı vereceğiz.

İnşallah Cumhuriyetimizi daha nice yıllara, çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir şekilde taşıyacağız.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla… Kocaeli halkıyla paylaşıldı.

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “Saygıdeğer Kocaeliler, değerli konuklar, sevgili öğrenciler, bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yazılan Kurtuluş destanının gururunu, heyecanını ve bu destanın varış noktası olan Cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutluyoruz. Her 29 Ekim bağımsızlıkla onurlu bir şekilde birlikte yaşama irademizin ve milletçe geleceğe güvenle bakabilmemizin bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 tarihinde Türk milletinin karakterine ve aidiyetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir diyerek ilan ettiği Cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir.

Cumhuriyetin kuruluşuna uzanan süreçte Anadolu toprakları, tarihin kaydettiği en haksız işgale uğramıştı. İşte bu haksızlığa karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milli mücadele hareketini başlatan Anadolu insanı; kadını, erkeği, yaşlısı ve genciyle bir kahramanlık destanı yazmıştır. Bu kahramanlık destanının temelinde hamuru özgürlük ve bağımsızlık mayasıyla yoğrulmuş insanımızın iman dolu göğsü, birlik ve beraberlik ruhu yatmaktadır. Bu başarıyı taçlandıracak yegâne husus ise bağımsız bir devletin kurulmasıydı.

Cumhuriyetimizi Ayakta Tutan Tek Kuvvet Milletimizin Kendisidir

Cumhuriyetin ilanı, Anadolu’daki milli hâkimiyet ve istiklal mücadelesinin askeri ve siyasi safhalarda kazanılmasını ve demokratik prensiplere göre kurulan yeni devletin bu istikamette gelişimini ifade etmektedir. Türkiye cumhuriyeti, çağın gereklerini ve halkının ihtiyaçlarını dikkate alan genç bir devlet olarak tam 96 yıl önce bugün tarih sahnesindeki saygın yerini almıştır.

Cumhuriyetimizi ayakta tutan tek kuvvet milletimizin kendisidir ve her türlü yetkinin kaynağı da millet iradesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu “ Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi devlet sistemimizin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyet rejimi, yalnızca ülkemizin ve insanımızın değil; aynı zamanda dünyanın ve insanlığın da en doğru tercihi ve en önemli kazanımıdır. 

Tarih göstermiştir ki, din, dil, ırk, mezhep, coğrafya ayırımı olmaksızın herkesin etrafında kenetlenebileceği en güçlü dayanak, en büyük ortak payda ve en doğru yönetim biçimi, cumhuriyettir.

Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmak amacıyla halkımızın ekonomik ve sosyal kalkınması için çalışırken aynı zamanda kamu düzeni ve güvenliğinin sağlandığı demokratik bir huzur ortamının oluşturulması için de gayret gösterilmektedir.

Cumhuriyetimizin 96 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkemiz, kalkınma ve modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmış ve çağdaş dünyanın saygın bir üyesi haline gelmiştir.

Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde, Türkiye eğitimden sağlığa, sanayileşmeden alt yapıya, ulaşımdan ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bugün Türkiye cumhuriyeti devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır.

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

Milletçe, bu güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, cumhuriyetimizin temel değerlerini en üst düzeyde tutmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki bundan sonra da, Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla cumhuriyetimizi taçlandıracağız.

Medeni dünyada itibarlı bir yeri olan Türk milletinin bütün bireyleri, bu erdemli rejimi, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, sonsuza kadar yaşatacaktır.

Geleceğimizin teminatı sevgili gençler, cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığı ile vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, sahip olduğu vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecan ve şevkle mücadele eden bir milletin bugünkü nesillere en değerli armağanıdır.

Türk milleti, 29 ekim 1923’te tüm dünyaya millet iradesine hiçbir engelin konulamayacağını, kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş ülke olma yolunda alınacak mesafenin her zaman ileri gitmesi için göstereceğiniz gayret, Türkiye cumhuriyetinin dünya ülkeleri arasında onurlu bir ülke olmasına katkı sağlayacaktır.

Hiç Kimsenin, Hangi Amaçla Ve Ne Şekilde Olursa Olsun, Huzur Ve Güvenliğimizi Bozmasına Fırsat Vermemeliyiz.

Ülkeler arasında amansız bir rekabetin yaşandığı ve bilginin en büyük güç olduğu günümüz dünyasında, milletimizin 96 yıllık yaşamı; bir başarı, bir uygarlaşma öyküsü olmuştur.

Sizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerini gerçekleştirmesi için çalışmak; ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı ve tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ey yükselen yeni nesil istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak sizsiniz’ diyerek cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Taşıdığınız bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunuzun bilincinde olduğunuza inanıyor ve size güveniyoruz.

Değerli katılımcılar, Türkiye cumhuriyeti ülke güvenliğini sağlamak, sınırlarının güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla Suriye’nin kuzeyinde, 9 ekim tarihinde barış pınarı harekâtını başlatmıştır. bu harekatta yaşamını kaybeden, dün defnettiğimiz Şehidimiz Tahsin Sarıtosun ve bugün Pençe 3 harekatı kapsamında Şehit Olan Teğmen Kamuran Ablak başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Tüm kurum, kuruluş ve vatandaşlarımız olarak harekâta katılan Türk silahlı kuvvetlerimizin yanında olduğumuzu Kocaeli’nden bir kez daha ifade ediyor; Mehmetçiğe buradan selamlarımızı gönderiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran ve bu uğurda her türlü fedakârlığa katlanarak canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anar, herkesin Cumhuriyet Bayramı'nı gönülden kutlar, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından program; Nuh Çimento Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ramia Umutlu’nun “Senden Öğrendik” ve İzmit Lisesi öğrencisi Kaan Ersoy’un “Biz Cumhuriyetiz” adlı şiirlerini okunması ve Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün çok sesli çocuk korosunun marşlarının gösterimiyle devam etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, geçit töreninin gerçeklemesiyle son buldu.

 

# 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.