- 29 Ekim 2019

Cumhuriyet Bayramı Dilovası’nda Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıl dönümü Dilovasında düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

mask

DILOVASINDA CUMHURIYET COŞKUSU

28 Ekim de Dilovası Belediyesi Meydanında başlayan etkinlikler 29 Ekim Kaymakamlık makamında kutlamaların kabulü ile devam etti. Daha sonra Şehit Nihat Karataş stadında devam eden kutlamalara Kaymakam Mustafa Asım Alkan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir Başkan Yardımcıları Belediye Meclis üyeleri siyasi parti temsilcileri kamu birim müdürleri sivil toplum kuruluşları muhtarlar öğrenciler öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

HALKIN HER FERDİ ÖNEMLİ KILINMIŞTIR

Programın açılışında günün anlam önemini belirten konuşmayı yapan Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu 600 yıllık padişahlık yönetiminin ardından iç ve dış hainlerin çabaları ile işgal edilmiş yokluk içinde yorgun düşmüştü. Bu duruma karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürkün önderliğinde tüm imkânsızlıklara rağmen büyük ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş savaşımız zaferle sonuçlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. 29 Ekim 1923te tarihinde Cumhuriyeti ilan ederken Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresi olarak kabul edilmiştir. Devletimizin yönetim sistemi Cumhuriyet ülkenin vatandaşlarının vekilleri aracılığıyla kendi kendisini yönettiği devlet rejimidir. Bu sistemde halkın her ferdi önemli bir değerdir ve devlet bireylere hizmet için vardır. Cumhuriyet tarihinde büyük Atatürkün ortaya koyduğu Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesi devletinin temelini oluşturmaktadır.

TARİHİMİZ DESTANLARLA DOLUDUR

Ancak kurtuluşundan bu yana gerek dış güçlerin gerekse içimizde ki hainlerin bölüp parçalamak istedikleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın ülkesine ve bayrağına olan sevgi ve saygısı ile güçlü adımlar ile yoluna devam etmektedir. Tarihinde hep destanlar yazan ülkemiz nitekim en son 15 Temmuz darbe girişimi ile yine parçalanmak istenen Türkiye Cumhuriyeti kadın erkek demeden genç yaşlı demeden vatandaşlarımızın vatan sevgisi ile göğsünü siper etmesi tankların altına yatması ile destansı bir dik duruş ile bastırılmıştır.

CUMHURİYETİMİZİ SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ

Tüm bunlara karşın bu iç ve dış mihrakların ülkemiz üzerinde ki oyunları bölüp parçalama istekleri bundan sonra da devam edecektir. Ancak biz Kurtuluş Savaşında olduğu gibi Çanakkalede olduğu gibi Sakarya da olduğu gibi en son 15 Temmuzda olduğu gibi birlik ve beraberliğimizi gösterdiğimiz sürece tüm bu hain ve dış güçlerin oyunlarını bozacağız. Mustafa Kemal Paşanın 29 Ekim 1923te bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizi sonuna kadar koruyup kollayacağız. Bu vesile ile başta Büyük Önder Atatürk başta olmak üzere canlarını ortaya koymuş tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha yad ediyor saygıyla anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.dedi.

TÖREN GEÇİŞİ YAPILDI

Kaymakam Alkanın konuşmasının ardından başlayan kutlama töreninde öğrencilerin okudukları şiir ve okul korosunun Cumhuriyet Marşını seslendirmesinin ardından kutlamalar okullar arası düzenlenen kompozisyon resim şiir yarışmalarında dereceye giren birinci ikinci ve üçüncülere ödülleri takdim edildi. Okul öğrencilerinin halk oyunları gösterisi beğeniyle izlenirken küçük oyuncular alkış topladı. Cumhuriyet Bayramı programı okulların tören geçişi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

# 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.