- 04 Kasım 2019

Atatürk Müzesinde Gözyaşları Sel Oldu

İzmit Belediyesi'nin 29 Ekim Cumhuriyet özel olarak İzmit'e getirdiği dünyanın en büyük Atatürk müzesini ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın koruması Mahmut Saraçoğlu'nun kızı Ülkü Yücebalkan gözyaşlarına hakim olamadı.

mask

BABAM ATATÜRKÜN YAKIN KORUMASIYDI

Ziyaretçilerin duygu dolu anlar yaşadığı müzeyi ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürkün yakın koruması Mahmut Saraçoğlunun kızı Ülke Yücebalkan Benim babam Mahmut Saraçoğlu Atatürkün özel korumasıydı. Hem Florya Köşkünde hem Çankayada her yerde onunla berabermiş. Babam Atatürk kelimesi geçtiğinde ağlardı. Bizi o duygularla büyüttü dedi.

ATATÜRK BENİM DEDEM GİBİDİR

Gözyaşları içinde konuşmalarına devam eden Yücebalkan Bizim kendi evimizde bizim fotoğraflarımızdan çok Atatürkün fotoğrafları vardı. Atatürkü Atatürkün dışında bir dedem olarak düşündüm ve hala öyle düşünürüm. Benim adım Ülkü Atatürkün manevi kızından dolayı Ülküdür. Babam Ülküyü çok seviyormuş o nedenle benim adım Ülkü koymuş ifadelerinde bulundu.

DEDELER TORUNLARINA ATATÜRKÜ ANLATTI

Müzenin ziyaretçileri arasında dedeler ve torunlarda vardı. Muzaffer Dereli torunu Eymen Dereli ve Ali Keskinoğlu torunu Tolga Yılmazla müzeye gelerek torunlarına Mustafa Kemal Atatürkü torunlarına anlattılar. Kıbrıs Gazisi Muzaffer Dereli İzmitte böyle bir yerin açılması çok güzel olmuş. Bir gazi olarak çok gururlandım dedi. Ali Kesinoğlu ise Bu müzeyi açan İzmit Belediyesine çok teşekkür ederiz. Çok gururlandık ve duygulandık ifadelerinde bulundu.

150 OBJE VE 300 ADET TABLO VE FOTOĞRAF YER ALIYOR

Açıldığı günden bu yana Kocaelililerin yanı sıra çevre illerden de ziyaretlerin gerçekleştiği müzede Atatürke ait 150 obje ve 300 adet tablo ve fotoğraf yer alıyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.