- 07 Ara 2021 - 13:34 G: 08 Ara 2021 - 09:55

Kocaeli Haber - Sağlık Çalışanlarından Hastane Önünde Zam Protestosu

Kocaeli Haber - Kocaeli sağlık çalışanları bugün Kocaeli Devlet Hastanesi önünde sadece uzman ve pratisyen hekimlere uygulanacak zammı protesto etti. Sağlık Sen Şube Başkanı Erdal Yıldırım, “Zamda ayrımcılık yaparak, sağlık çalışanlarıyla helalleşecekler mi?” dedi.

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
mask

Kocaeli Haber - Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, ‘sadece’ uzman ve pratisyen hekimlerin maaşlarına yönelik 2 bin 500 ila 5 bin TL arasında zam yapılmasını öngören düzenlemeye karşı sağlık örgütleri ayağa kalktı. Durumu protesto eden sağlıkçılar bugün Devlet Hastanesi önünde türküler ve halaylar eşliğinde kararı protesto ettiler. Sadece Kocaeli ’de değil Sağlık Sen örgütüne üye olan 5500 üyede aile hekimleri dahil bağlı olduğu hastanelerde ve 1000 üyesi olan Kocaeli Üniversite Hastanesi'nde sağlıkçılar işi bıraktı. Açıklamada Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım’ı Memur Sen ve Eğitim  Bir-Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık ve Öz Sağlık Sen Şube Başkanı Sedat Balkan yalnız bırakmadı.

GÜNDEME BİR HABER DÜŞTÜ

Uygulanacak olan zam düzenlemesinin sadece uzman ve pratisyen hekimlere değil tüm sağlık çalışanlarına uygulanmasını savunan Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım; “Geçen hafta Çarşamba günü, gündeme bir haber düştü… Hükümet, hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin TL aralığında zam verileceğini ve konuyla ilgili yasal düzenlemenin aynı gün Meclise geleceğini açıkladı.

ZAM HABERİNDEN HERKESİN MEMNUN OLMASI GEREKİR DEĞİL Mİ?

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında, Hükümetin zam haberinden herkesin memnuniyet duyması gerekir değil mi?  Çünkü döviz almış başını gidiyor, artan enflasyon nedeniyle ürünlerin etiketi günden güne değişiyor.

FİYATLAR CEP DEĞİL YÜREK YAKIYOR

Yani para pula döndüğü için fiyatlar cep değil, adeta yürek yakıyor. Hayat her açıdan ateş PAHASI! İşte böyle bir ortamda herkese değil de hekimlere zam yapılacağı açıklandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU ZAMMI HAK ETMİYOR MU?

İlk tepkimiz; “hekimler hak ediyor, elbette zam yapılacak! Peki ya geride kalan yüz binlerce sağlık çalışanı, onlara zam yok mu, onlar hak etmiyor mu” oldu.  Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüz binlerce sağlık çalışanı gösterdi. Sosyal medya adeta inledi.

Kısa süre içinde, maalesef geride kalan sağlık çalışanlarının ücretlerinde her hangi bir iyileştirme yapılmayacağını öğrendik.

ZAM KAPSAMININ DIŞINDA TUTULMUŞ İSYAN ETTİK

Sadece Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık çalışanları DEĞİL Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri de zam kapsamının dışında tutulmuş. Açıkçası bu duruma çok üzüldük, çok öfkelendik, duygusal açıdan isyan ettik!

KARŞI OLMAMAMIZ SENDİKAL KİMLİĞİMİZİ İNKAR ANLAMINA GELİR

Yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir.

HEKİM HARİCİ YÜZ BİNLERCE SAĞLIK ÇALIŞANI ÜVEY EVLAT

Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Siyaset eliyle, kanun düzeyinde ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Hekim harici yüz binlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız.

VİCDAN SAHİBİ HERKESİ TEPKİ GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ

Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız.  Bizim karşı olduğumuz bu.  Vicdan sahibi herkesi de karşı olmaya, tepki göstermeye davet ediyoruz.

SAĞLIK SİSTEMİNİN ALTINI OYMUŞ OLURSUNUZ

Hep söylediğimiz gibi; çünkü sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür. Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz!

Sağlık çalışanları bu kötülüğü hak etmiyor. Sağlık sisteminin bu ve benzer kötülüklerle, haksızlıklar ayakta durması mümkün değildir.

KAMU ADINA 1 MİLYON SAĞLIK ÇALIŞANI GÖREV YAPIYOR

Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Kapıdaki güvenlik görevlisinden danışmadaki memura, temizlik görevlisinden teknikere, ambulans şoföründen röntgen teknisyenine, hemşiresinden doktoruna… bunların tamamı 1 milyon sağlık emekçisine dahildir.

ZİNCİRİN BİR HALKASINI YOK SAYARSANIZ, TAMAMINI YOK SAYMIŞ OLURSUNUZ

Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır.  Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor.  Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz. Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz.  Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz.

RESMEN İNKAR EDİLMEK İSTENMİŞTİR

Zam konusunda geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur.  Üstelik en yetkililerin ağzından. Gerçekten de çok üzüntü verici bir durum.  Geçen hafta, sağlığın bir ekip işi olduğu, sağlık çalışanlarının da bir bütün olduğu, yüce Meclis eliyle resmen inkar edilmek istenmiştir.

Çok şükür;

-    Sağlık-Sen teşkilatının onurlu duruşu,

-    Genel Merkez yönetimimizin çok yönlü girişimleri

-    ve ülke sathındaki sağlık çalışanlarının feryadı neticesinde,

yüce Meclis’ten ayrımcılık içeren zam kararı geçen hafta çıkmadı.

SİYASİ İRADEYE SESLENİYORUZ

Siyasi irade, yanlışın farkına varmış görünüyor. Açıklamalara bakacak olursak, zam konusu, Bütçe görüşmeleri neticesinde tekrar Meclis gündemine gelecek.  Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; Meclis’ten, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz.

SESSİZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Tersi bir uygulamaya; sessiz kalmamız ya da sineye çekmemiz mümkün değildir.  Tersi bir uygulama, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralar.

PANDEMİ BAŞARIMIZ

Biliyorsunuz, pandemiyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiyle mücadelemizdeki başarımız dolayısıyla bizleri yani fedakar sağlık çalışanlarını alkışlamayan, teşekkür etmeyen kalmamıştı.

AYRIM YAPMADANALKIŞLADILAR

Buradan sormak istiyoruz; sağlık çalışanlarını alkışlıyoruz, teşekkür ediyoruz diyenler, sağlık çalışanlarının bir kısmını mı alkışladılar… belli branştaki sağlık çalışanlarına mı teşekkür ettiler…  Hayır… Ayrım yapmaksızın sağlık çalışanlarının tamamına teşekkür ettiler ve alkışladılar değil mi?

ZAM KONUSU GELİNCE, BU AYRIMCILIK NİYE?

O günler ne çabuk unutuldu… Zam konusuna gelince, bu ayrımcılık niye? Ayrımcılık yaparak, yüz binlerce sağlık çalışanıyla helalleşeceklerini mi düşünüyorlar?   Ya da ayrımcılık yaparak, çalışma barışını sağlayacaklarını, çalışanların moral ve motivasyonu artıracaklarını mı düşünüyorlar?

OLDU BİTTİ KARARLAR

Saha gerçekliğinden yoksun, oldu-bitti masa başı kararlar bunları olması mümkün değil!  Yüz binlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu belli; hak ve hakkaniyet ölçüsünde, bir kısmına değil, tamamına zam yapmaktır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIN ARASINA FİTNE SOKMAK

1 milyon sağlık çalışanının bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak; çalışma barışını baltalamaktan, sağlık çalışanları arasına fitne sokmaktan başka bir anlam ifade etmez.

SAĞLIK- SEN BU VEHAMETE DUR DİYOR

Hele tüm bunlar, sorumlu Bakanlık eliyle yapılmak isteniyorsa, durum çok daha vahimdir. Sağlık bürokrasisi ne tür bir aymazlık içinde açıkçası merak ediyoruz. Sağlık-Sen olarak, bu vehamete “dur” demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye ’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜLKEMİZİN SİGORTASI

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarını yok sayan bir yanlışa imza atılmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız.  Çünkü sağlık çalışanları ülkemizin hayat sigortası. Sağlık ordumuz, bu tür yanlışlıkları, bu tür haksızlıkları asla ve kat’a  hak etmiyor.

HİÇBİR KİMSENİN UNUTMAMASI GEREKİR

Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.  Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu hiçbir kimsenin unutmaması gerekir” dedi.

07 Ara 2021 - 13:34 - Kocaeli Haber

Muhabir  Elif Çarman

# KOCAELİ HABER İLE İLİŞKİLİ:
# KOCAELİ GAZETESİ İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.