Fatih Erbakan; “Ukraynalı göçmenlere açık kapı politikası, Afrikalı, Suriyeli, Afganistanlılara Eziyet”

Kocaeli TV ve Bugün Kocaeli Gazetesi’nin yeni medya plazasına konuk olan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili; “Ukraynalı göçmenlere açık kapı politikası, Afrikalı, Suriyeli, Afganistanlılara eziyet. Bu Batının iki yüzlü ve çifte standartlı tavrını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Gülşah Yücel
Gülşah Yücel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’ nin son aylarda en çok konuşulan isimlerinden olan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Kocaeli TV ve Bugün Kocaeli Gazetesi’nin yeni oluşturduğu medya plaza’ya konuk oldu. Kocaeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tüysüz ve Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet AKÇAALAN’ın sorularını yanıtlayan  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan ülke gündemine yönelik önemli açıklamalara imza attı.

-Ukrayna ile Rusya arasında bir savaş yaşanıyor. Türkiye’nin dış politikada izlediği yol haritası ve Yeniden Refah Partisi olarak siz süreci nasıl yorumluyorsunuz?

“UKRAYNALI GÖÇMENLERE AÇIK KAPI POLİTİKASI, AFGAN VE SURİYELİLERE EZİYET”

Bizim Milli Görüş olarak 50 senedir söylediklerimizle ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyan gelişmeler oldu. Buda Batının ikiyüzlü ve çifte standartlı tavrı… Ukraynalı göçmenlere açık kapı politikası uygulamaları, ne kadar gelirlerse gelsinler başımızın üstünde yeri vardır ifadesinde bulunmaları yanlıştır demiyorum, savaştan kaçan can güvenliği sorunu olan insanlara kapı açılması tabiki insani bir yaklaşım ama Afgan, Suriyeli ve Lübnanlı mültecilere gelindiğinde Akdeniz’den geçmeye çalışırken botlarını patlatıp, Akdeniz ve Ege’nin karanlık sularına gömüp, sınır kapılarına beton duvarlar dikenli teller örüp, Belarus’ta en son Avrupa’ya geçmek isteyenlere ordu birliklerini gönderip orada onları soğukta dondurup öyle ya da böyle hasbel kader geçenlere türlü eziyetler yapan Avrupa, ten rengi beyaz,  gözleri mavi, saçları beyaz olursa mülteci ve göçmenlerin başımızda yeri var diyorlar ama Afrikalı, Suriyeli, Afganistanlı olursa bunları almayız diyorlar.

“BATININ İKİYÜZLÜ VE ÇİFTE STANDARTLI TAVRI”

Bu Batının iki yüzlü ve çifte standartlı tavrını gösteriyor. Onun yanında Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü çok dillerine doluyorlar, Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği, toprak bütünlüğü var diyorlar. Biz de buna saygı duyulması gerektiğini söylüyoruz ama Sudan’ın bölünmesinde başrol oynadınız, Suriye’nin bugünkü haline gelip neredeyse 5 parçaya bölünmesinde başrolü oynadınız, Irak’ın bölünmesinde de İngiltere ve Amerika başta olmak üzere dış güçler Avrupa’da tuz biber ekti ve Irak’ın Sudan’ın Suriye’nin Yemen’in ve Libya’nın toprak bütünlüğü çok önemli değil, hatta Türkiye’nin önemli değil, Türkiye’nin de doğusunu ve güneydoğusunu kopartmaya çok meraklılar ama Ukrayna’ya gelince toprak bütünlüğü çok önemli oldu.

“UKRAYNA’YI MAŞA GİBİ KULLANDILAR”

Diğer bir konu tabi, bunların ipiyle kuyuya inilmeyeceği meselesi... Ukrayna’ya NATO senin arkandadır, seni NATO üyesi yapacağız NATO tatbikatına katacağız sen merak etme dediler sırtını sıvazladılar, orda bir uç karakol gibi veya tabiri caizse maşa gibi kullanmak istediler. En son Rusya böyle bir harekâta – operasyona başlayınca da dualarımız seninle Ukrayna ve yanındayız diyerek böyle içi boş kuru mesajlar verdiler. Tanksavarlar ve bazı silahlar göndermiş ama tabi tam manasıyla bir NATO şemsiyesi altına alıpta Ukrayna’yı korumak, Rusya’nın bu yaptıklarına karşı bir misillemede bulunmak hiç akıllarından geçmedi.

İKİ YÜZLÜ TAVRIN GÖSTERGESİ

Saddam Hüseyin’i İran ile savaşında destekleyip sonradan Saddam Hüseyin’e Kuveyt’e girmesi konusunda kışkırtıp “Kuveyt’e gir arkandayız” deyip Saddam Hüseyin’i idam ederek iktidardan indirmeleri, Afganistan’daki Eşref Gani ve Afgan hükümetini bir gecede ortada bırakmaları, Taliban ile anlaşıp oraları Taliban’a bırakmaları ve çekilmeleri, Şah Rıza Pehlevi İran’da Amerika’nın etiksiyle bulundu ve icraatlar yaptı ve sonra kendisini Amerika’ya bile sokmadılar ve başka yerlere gitmek zorunda kaldı. Bu da yine çifte standartlı ve ikiyüzlü tavırlarının bir göstergesidir.

“TÜRKİYE’NİN TAVRI OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ”

Tabi Türkiye’nin buradaki itidalli tavrını olması gerektiği gibi görüyoruz. Burada bir arabuluculuk hem Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne sahip çıkılması hem de bu savaşın durup kanın akmasının önlenmesinin önüne geçilmesi için diplomatik yollardan elimizden gelenin yapılması lazım ve Türkiye’de onu yapmaya çalıştı. “

“RUSYA VE UKRAYNA İLE EKONOMİK BAĞLANTILARIMIZ VAR”

“Bizim tabii Rusya ve Ukrayna ile çok ciddi ekonomik bağlantılarımız var. Rusya bizden çok ciddi meyve ve sebze alıyor, bunun yanında S-400’leri almışız. S-400 konusunda biraz bağımlıyız. Nükleer santralimizi inşa ediyoruz. Rusya’da müteahhitlerimizin 20 – 25 milyar dolarlık işleri var. Dolayısıyla Rusya ile çok ciddi ekonomik bağlantılarımız var. Ukrayna ile de tabi ekonomik bağlantılarımız var.  Ukrayna ve Rusya turizm açısından bizim için önemli. Özellikle Akdeniz’de Ege’de turistlerin döviz bırakması açısından oldukça önemli. O açıdan itidalli bir politika yürütüp bir an önce savaşın durması ve bu ekonomik zararlardan da mümkün olduğunca az etkilenmek için adım atılması gerekli… “

“MÜLTECİLERİN GERİ DÖNMELERİ HER İKİ TARAF İÇİNDE GEREKLİ”

“Türkiye’deki mültecilerle ilgili de yorum yapan Dr. Erbakan, Avrupa’nın ve Batı’nın çifte standartlı ve ikiyüzlü tavrı olduğunun altını çizerek; “ Batının Afganlı ve Suriyeli mültecilere bakışı Türklere bakışı gibi… O yüzden bilinçli ve şuurlu olmak lazım. Tabi Suriyeli mülteciler çok kısa sürede yüksek orada geldiler ve belli kısıtlı bölgelerde de yoğunlaştılar, Hatay ve Kilis gibi… Dolayısıyla biz 10 sene kadar onlara ev sahipliği yaptık ve kucak açtık. Ancak bundan sonra Suriye’de şartların düzelmesi, savaşın sona ermesi, can güvenliğinin temin edilmesi bu mültecilerin tekrar evlerine dönmesi kendileri içinde bizim içinde hayırlısı olacaktır. Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş sözünü örnek veriyorum.  Bu insanların dilini bilmediği, yabancı olduğu bir yer, ne kadar komşuda olsak, orada kabirleri, anıları, arazileri ve gayrimenkulleri var, bütün bir yaşanmışlıkları var. Yani oradaki şartların iyileşmesi halinde Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının dönmek isteyeceğini düşünüyorum. Zorla gönderelim demiyoruz, bunun gönüllük esasıyla olması gerekir. Ama dönmeleri her iki taraf için de hayırlı olacaktır. Burada yatırım yapıp da kalmak isteyenlerin ise entegrasyonunu sağlamak gerekiyor, batılıların yaptığı gibi. Türkçenin öğretilmesi, kanunlarımızın öğretilmesi gibi bir uyum sürecinden ve eğitiminden geçmeleri halinde hayatlarını burada devam ettirmek gibi bir seçenekte olabilir. Türkiye Cumhuriyeti ve milleti elinden gelen misafirperverliği yapmıştır”

*Yeniden Refah Partisi olarak siz vatandaşa ne vaat ediyorsunuz?

Dr. Fatih Erbakan Yeniden Refah Partisi olarak Türkiye vaatlerini de anlattı.

1 – ADALET

“TAM MANASIYLA BİR ADALET”

“ Bizim hayalimiz Türkiye’de adaletin tam manasıyla sağlanması ve tesis edilmesi. Hem ehliyetli liyakatın geçerli değerli hale gelmesi, hem adalet mekanizmasında adaletin hakkın üstün tutulan bir şekilde ortaya konulması…

2 – REFAH

“HERKES REFAH”

Bunun yanında herkese refahın sağlanması…  Refah, sadece güçlüler ve imtiyazlılar için geçerli olmayacak, herkes için geçerli olacak. Dar gelirli milyonların, işçilerin, memurun, esnafın, emeklinin refah seviyesinin arttırılması ve alım gücünün arttırılması…

3 – AİLENİN KORUNMASI

“TÜRK AİLE MODELİ MUHAFAZA EDİLECEK”

Ailenin korunması da son derece önemli… Aile müessesine sahip çıkılan ailenin korunması ve Türk aile modelinin muhafaza edilmesi de son derece önemli... Çünkü, geleceğin teminatı yeni nesillerdir ve yeni nesillerimizin sağlıklı nesiller olmasının yolu sağlıklı bir aile yapısından geçiyor.

4 – KALİTELİ EĞİTİM SİTEMİ VE MÜFREDAT

“KALİTELİ EĞİTİM İLE KALİTELİ NESİL”

Tabii bunun yanında eğitim sitemi ve müfredat kalite bir hale getirilecek. Eğitim sistemi ve müfredat kaliteli olacak ki kalite nesil yetişsin. Kaliteli nesilden kastımızda hem bilimsel kalitesinin yüksek olması hem de ahlaki ve manevi kalitesinin yüksek olmasıdır.

5 – DIŞ POLİTİKA

“D- 60 İLE YENİ VE ADİL BİR DÜNYA

Ve dış politika… Türkiye’nin İslam alemini kucaklayarak, Erbakan hocamızın 57 Müslüman ülkenin bir araya gelerek D - 60 Projesi ne sahip çıkması… D60’ın Türkiye öncülüğünde adil bir dünyanın kurulması yolunda dış politikada adım atması… “

 

 

 

# FATİH ERBAKAN İLE İLİŞKİLİ:

16 May 2022 - 18:47 - Siyaset

Muhabir  Gülşah Yücelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bugün bir seçim olsa Kocaeli’nde hangi isimleri milletvekili olarak görmek istersiniz?