Kocaeli Haber - KOGACE, “İnternet Sitelerini Devre Dışı Bırakmaya Çalışıyorlar!”

Kocaeli Haber - Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un netlik kazanmasının ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti açıklama yaptı

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un netlik kazanmasının ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) açıklamada bulundu. Yasadan dolayı internet sitelerinin devre dışı bırakılmaya çalışıldığını söyleyen KOGACE, “Anadolu medyasının mevcut durumuna bakıldığında, yönetmelik taslağında yer alan bu hükümlerin gerçekçi olmadığı ve bu şartlara göre yayın yapılmasının mümkün olmadığı açıkça görülmektedir” ifadelerine yer verdi.

“İNTERNET SİTELERİNİ DEVRE DIŞI BIRAKMAYA ÇALIŞIYORLAR”

KOGACE tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bilindiği gibi; 2022 yılında TBMM gündemine gelen 7418 sayılı Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 13 Ekim 2022 tarihinde kabul edilmişti.

“AĞIR KOŞULLAR İÇERİYOR”

Resmi Gazete’nin 18 Ekim 2022 tarihli nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren 7418 sayılı Kanun, resmi ilan ve reklamların internet haber sitelerinde Basın İlan Kurumu aracılığıyla yayınlatılmasını içeriyor. Ancak, bu kanun gereği Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 13 Ocak Cuma günü BİK Genel Kurulu’na sunulacak olan “Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği” taslağı, bu kez internet haber siteleri için ağır koşulları içeriyor. 

“KOCAELİ’DE ASGARİ KADRO SAYISI 8”

Yönetmelik taslağında; İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan yerlerdeki internet haber sitelerinin asgari kadro sayısı 4 ile 8 arasında, günlük asgari haber sayısı 30 ile 50 arasında, tekil ziyaretçi sayısı 3 bin ile 20 bin arasında, sayfa görüntülenme sayısı da 9 bin ile 60 bin arasında olması, resmi ilan almak için bekleme süresinin de 24 ay olması öngörülüyor.

“GERÇEKÇİ DEĞİL”

Anadolu medyasının mevcut durumuna bakıldığında, yönetmelik taslağında yer alan bu hükümlerin gerçekçi olmadığı ve bu şartlara göre yayın yapılmasının mümkün olmadığı açıkça görülmektedir.

“ÇAĞRIMIZDIR”

İnternet mecrasında görev yapan meslektaşlarımızın gazetecilik özlük haklarına kavuşması ne kadar sevindirici olsa da, taslak yönetmelik bir o kadar üzücü içeriktedir.  Bu nedenle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak çağrımız, 13 Ocak’ta yapılacak Genel Kurul’da taslağın değiştirilerek uygulanabilir hale getirilmesi yönündedir. Bu kapsamda özellikle yerel medyanın yaşadığı sorunları da bir kez daha gündeme getirmek isteriz.

“MEDYA SEKTÖRÜ KADERİNE TERK EDİLMİŞTİR”

Defalarca açıkladığımız gibi; ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen medya sektörü, ülkemizde son çeyrek asırda önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiş, ancak zaman içinde değişimlere paralel olarak yaşanan sorunların çözümlenmesi bir yana, birbiri üzerine eklenmesiyle günümüzde adeta kaderine terk edilmiştir. 

“SORUNLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Sektörde yaşanan sorunlar önem sırasına alınamayacak kadar büyük, karmaşık ve birbirini etkileyen niteliktedir. Medya sektörü, ekonomik sorunların yanı sıra yasal düzenleme eksiklikleri, basın özgürlüğü, yetişmiş eleman sıkıntısı, teknik altyapı, istihdam ve etik değerlerin farkında olmadan ya da bilerek ötelenmesi gibi sorunlarla karşı karşıyadır.

“YENİ EKLEMELERDEN ENDİŞELİYİZ”

Yaşanan tüm bu sorunlara, TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ndeki basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler nedeniyle yeni eklemeler olmasından endişe edilmektedir.

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜRETİLMELİ”

Bu nedenle, sorunların zaman geçirilmeden hem ayrı ayrı, hem de bir bütün halinde ele alınarak çözüm önerileri üretilmeli, zaman geçirilmeden de uygulanmalıdır.

“GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALI”

Çağrımız; siyasetçilerden, hukukçulardan, bürokratlardan, akademisyenlerden, sendikalardan, medya kuruluşlarından ve basın meslek örgütlerinden temsilcilerin bir araya gelmesi ve bu yasanın gerekli düzenlemelerle Türkiye'ye kazandırılmasıdır. 

“ADİL DEĞİLDİR”

Yazılı yayın yapan bir gazetenin, 6 personel ve 500 abone ile aldığı Resmi ilan hakkının, internet gazetelerinin astronomik giriş rakamları ve fazla kadro ile alması adil değildir.  Kocaeli'nden istenen günlük 20 bin giriş ve 60 bin sayfa görüntülenmesi de, 8 personel istenmesi de, çok sayıda internet gazetesini mağdur edecektir.

“TALEPLERİMİZ”

Dolayısıyla taslaktaki bu kriterlerin en azından Kocaeli özelinde düşürülmesini talep ediyoruz. İnternet medyasını Kocaeli'ne mağdur etmeyecek asgari kadro sayısı 3 veya 5 'tir. Günlük tekil giriş oranı ise ortalama 5 veya 10 bindir.  Sayfa görüntüleme ve sitede bir kullanıcının kalması gereken kriterler kaldırılmalı ya da en asgari seviyeye çekilmelidir. Bu mesleği yapan ilimizdeki gazetecilerin talepleridir.”

06 Oca 2023 - 14:15 - Kocaeli Gazetesi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.