Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!

Kocaeli’nin gündemi olan Tramway Cafe’ye Bugün Kocaeli Gazetesi olarak misafir olduk. Cafe’yi sizler için gezdik, kahvaltı yaptık, çayımızı içtik. Ve anahtar cümleyi bulduk; “Tramway Cafe’ye giden mutlu ayrılıyor”

Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!
Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’nde yoğun işte temposuna, şehir içi trafiğe rağmen huzur ve mutlu bir mekan hayal edin. Biraz olsun kendinizi dinlemek, kitap okumak, gün içerisinde biraz mola vermek için artık uzaklaşma derdine son. Sabah güne başlarken, gün içinde veya akşam yorgunluğunu atmanız için dinlendirici bir özelliği ile Tramway Cafe artık hizmetinizde…

NOSTALJİK GÖRÜNÜMLÜ TRAMVAY KONSEPTİ

Bugün Kocaeli Gazetesi olarak sizler için ilimizin kısa sürede gündem olan ve kentte farklı bir estetik kazandıran nostaljik görünümlü tramvay konseptli Tramway Cafe’yi yerinde inceledik. Bugün Kocaeli Gazetesi sordu, mekan sahiplerinden Ali Murat Köşeli, sorularımızı samimiyetle yanıtladı.

Röportaj; Ferdi ŞİMŞEK

-Tramway Cafe’nin ortaya çıkış sürecinde nasıl bir yol izlendi?

15 Temmuz’dan başlayıp önümüzdeki 14 Temmuz’a kadar 1 yıllık peşin ödemesini yaptık. 10 yıllık bir sözleşme imzaladık. İnşaat süresince de kiramız işledi. 2 Ekim’de bize yer teslimi yapıldı. 10 yılın sonunda bina Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edilecek. Sözleşme imzaladık ve bunun ücreti peşin olarak ödendi. Yaklaşık 3 ay gibi bir sürede bütün hazırlıklarımızı tamamladık temelimiz bitirdik dekorasyonumuzu hazırladık. Bir şubat gibi de ruhsatımı da aldık hizmete girdik. Doğru bilgiyi vermek adına söylüyorum. Biz üç ortağız TÜMSİAD Kocaeli Şubesi Başkan Yardımcısı aynı zamanda Covanni Giyimin sahibi Kadir Erenoğlu ile Özkan Yalçınkaya ortaklarımızdır.

-Henüz resmi açılış olmadan vatandaş tarafından kabul gördü. Sizce bunu neye borçlusunuz? Ayrıca Tramway Cafe büyük açılışını ne zaman yapacak?

Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ

Sanırım vatandaşımız konseptimizi sevdi. Nostaljik görünümlü tramvay konseptli Tramvay Cafe’nin durumunu görmek istedik ve beklediğimizden daha çabuk ilgi gördü. Misafirimiz olan müşterilerimizin memnuniyetle buradan ayrılmalarını istiyoruz. Ve bir defa gelen müşterilerimizin tekrar gelmesi bizim işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor. Ve bir hazırlık içindeyiz. Büyük açılışımızı ise 14 Şubat Sevgililer Günü'nde yapmayı düşünüyoruz. Bu açılışa Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve Sayın Nevzat Doğan ile birlikte birçok önemli konuğunun katılımını bekliyoruz, gerekli çalışmalara gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Davetiyelerimizi gönderdik, resmi açılış 14 Şubat Sevgililer gününde olacak.

-Farklı nostaljik bir dekor seçmişsiniz. Ortaya çıkış süreci ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Ortaya çıkmasında en büyük pay kime aittir?

Burası tamamen Büyükşehir’in projesidir. Büyükşehir’in mimarlarının çizimi ile planladıkları bir projedir. Şehri güzelleştirme adına, kent estetiği adına bir projedir. Biz işletmeye talip olduk. Tamamen Kocaeli Büyükşehir’in vizyonudur. Kentte güzel bir görünüm kazandırma adına yapılan çalışmadır.

ŞİKÂYETÇİ OLDUKLARI İÇİN ÖZÜR DİLEDİLER

Size şöyle bir örnek verebilirim. Yaklaşık 1 önce falan biz burada çalışma yaparken bir tane yaşlı çift, inşaat çalışmalardan dolayı rahatsız olduğunu, her tarafın İnşaat olduğunu, biraz ileride evleri olduğu için bundan rahatsız olduklarını dile getirdiler. Yalnız 1 Şubat'tan sonra çalışmalar bittikten sonra gelip buraya söylediklerinden dolayı pişman olduklarını ve çok güzel bir cafe ortaya çıktığını söylediler ve özür dilediler, bu da Tramvay Kafe’nin kente neler kattığını gösterir açık bir şekilde gösterir.

AMACIMIZ YARIŞMAK DEĞİL HİZMET VERMEK

Bizim amacımız başlangıç olarak diğer mekânlarla ve diğer işyerleri rekabete girmek değil, bizim buradaki amacımız onların bize ihtiyacı var bizim Onlara ihtiyacımızın olduğunu düşünüyoruz. Birinci önceliğimiz halka hizmet etmek halka en düşük maliyette, en kaliteli hizmeti verebilmek ve dediğim gibi bu sokağın ilerde tamamen bir Sanat Sokağı gibi kültür sokağı gibi olacağını düşünüyorum o yüzden Tramway Cafenin bu sokağa çok artı bir değer katacağını düşünüyorum.

Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!

-Tramway Cafe’nin müşteri kapasitesi ve alanı ne kadar?

Resmi sözleşmemize göre 160 metrekare kapalı alan, 400 metrekare açık alanımız var. Ancak başlangıç olarak kullanacağımız alanın azını kullanıyoruz. 400 metrekare olarak kullanacağımız alanın sadece 50 metrekare gibi bir alanını kullanabiliyoruz. Toplam Tramvay Cafe olarak müşteri kapasitesi kapalı alan 50, açık alan 150 kişi olmak üzere toplam 200 kişilik bir müşteri kapasitemiz vardır.

-Sabah bir müşteri burada kahvaltı yapılmak istendiği zaman nasıl bir menü sunuyorsunuz?

Standart kahvaltı tabakları, haricen Pişi kahvaltı tabağı, Pankek kahvaltı tabağımız var. Bununla birlikte bal çeşitleri reçel çeşitleri, Nutella çeşitleri var. İnsanlara en çok katkı sunacağını düşündüğümüz ‘’Ekonomini kahvaltı tabağımız’’ var. Tramway kahvaltı tabağında özel bir kahvaltı tabağında bulunması gereken bütün kahvaltı ürünlerinin hepsi var peynir çeşitleri, zeytin çeşitleri ve salam, sosis, patates kızartması reçel, Bal, domates, salatalık, haşlanmış yumurta, sahanda yumurta, sucuklu yumurta, kavurmalı yumurta, yeşillikler eşliğinde çay ile birlikte çok güzel bir tramvay kahvaltı menüsü müşterilerimizi bekliyor.

SAYISIZ DOĞAL İÇECEKLER

Soğuk içecekler doğal içecekler menüsünde ise sıkma meyve çeşitlerimiz var portakal elma mandalina limon havuç aklınıza gelebilecek bütün doğal meyve çeşitlerini hemen hemen hepsinin doğal sıkma suyunu buradan müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Kendi özel yapımımız Sahlep’imiz var ve Tramvay Kafe’ni sıcak sütü ile birlikte sunulmakta.

ALIP, GİDEBİLECEĞİ EKONOMİK KAHVALTI TABAĞI

İddialı olduğumuz bir menü. Amacımız insanlar sağlıklı beslensin istiyoruz. Şimdi biz ‘Ekonomini kahvaltı tabağı‘ menüsünde şunu düşündük burası bir geçiş noktası, insanlar sabahları buradan işlerine gidiyor, işlerinden evlerine dönüyor. Öğrenciler okullarına gidiyor. İnsanlar her zaman okullarında veya iş yerlerinde ev kahvaltısını tadında bir kahvaltı yapmak ister bizim buradaki amacımız insanları hayatından vakit çalmadan onlara istediğin lezzeti kaliteyi en ekonomik şekilde sunmak. Bu planda insanlar buradan ayaküstü geçerken 2-3 dakikalık gibi bir zaman diliminde ev yapımı kahvaltı tadında çok güzel bir kahvaltıyı paket yaptırıp okullarına, işyerlerine, ofislerine götürüp orada rahatlıkla gönül rahatlıkla yiyebilirler.

-Toplu organizasyonlar için neler söyleyeceksiniz?

SİAD’LAR HÜKÜMETLERİN ÖNÜNE GEÇECEK

Benim kendi fikri görüşüm önümüzdeki 10-15 yıllık gibi bir zaman sürecinde SİAD’ların dünyada mevcut siyasi güçlerin önüne geçebilecek potansiyelini görüyorum. Bu planda Kocaeli'nde bütün dernek ve vakıflara çok büyük miktarda indirimler yaparak kahvaltı sunma imkânı sağlıyoruz. Bunlar kahvaltıları organize edip kendi dernek ve vakıflarına bütçe sağlayabilirler, bu konuda çok özenle çalışıyoruz ve dernek ve vakıflara bir ayrıcalık düşünüyoruz. Örnek olarak sizi verebilir miyim? Gazeteciler Cemiyeti burada kahvaltı vermek istiyor. Ben 20 TL'lik olan kahvaltıyı onlara 10 TL’ye vereceğim onlar kendi üyelerine 15 TL ve 20 TL’ye versinler o bütçeyi kendi derneklerine kendi kurumlarına ek bir katkı olarak sağlamalarını istiyorum. Buna destek olmak istiyorum ve bunun özellikle duyurulması istiyorum.

TOPLU ORGANİZASYONLARDA BÜYÜK İNDİRİMTramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!

Ya insanlar herhangi bir yere giderken kahvaltıyı organizasyonlar yapacakları zaman yani İlk olarak direk orada pazarlığa girişmeye çalışıyorlar. Hani bizim burada söylemek istediğim şey şu gelsinler buraya kaç kişi olurlarsa olsunlar hiç fark etmez burada ben onların kabul edebilecekleri en alt düzeyde onlara hizmet verebilmenin garantisini veriyorum pazarlık etmeye değil Burada kahvaltı yapmaya gelsinler. Çünkü bizim birinci amacımız insanlara kaliteyi bir hizmeti ekonomik olarak vermeye çalışmak.

BU SAATE BU HİZMET BAŞKA YERDE YOK

Başında’da söylediğim gibi burası bir geçiş noktası, insanlar buradan sabah vardiyalı işe gidiyorlar veya o saatte İşten geliyorlar öğrencisi oluyor. İş yerine erken gitmek zorunda olan oluyor. Biz sabah bu civarda 6 da açık olan ve sıcak ürün çıkartan hiçbir yer yok. Biz ise bu geçiş noktasında insanlara zamanını kaydettirmeden hizmet verebilmek için bir an önce bahsettiğim ekonomi ile kahvaltı menüsünü paket olarak yaptırıp insanlara sunabiliyoruz. Bu da onlara hem zaman kaybından hem de ekonomik olarak kar sağlamış oluyor. Biz Ekonomini kahvaltı paketini oluştururken de çeşitlilik tende kaçmamaya çalıştık tam tersi standart sayılabilecek bir kahvaltı menüsünde olabilecek bütün ürünleri oraya koyduk reçeller, balları, zeytinleri, peynirleri domatesi, salatalık her şeyini koymaya çalıştık ekonomini kahvaltı menüsü İnsanların hayatına kolaylık getirecek.

-Öğle saatlerinde burada yemek yemek isteyen bir kişiyi nasıl bir Menü bekliyor?

PAŞA KÖFTEMİZ KONUSUNDA İDDİALLIYIZ

Öğle menümüzde ise büyük boy, orta boy, küçük boy pizza çeşitleri, hamburger çeşitleri, tavuk ızgara, bonfile, ekmek arası köfte ve en çok iddialı olduğumu söylemenizi istiyorum Biz gerçekten Kocaeli'nde Kolay kolay hiçbir yerde yiyemeyeceklerini düşündüğümüz ‘’Paşa köftemiz ‘’ konusunda gerçekten iddialıyız.

-Akşam yemeği yemek için Tramway Kafeye gelen müşterileri nasıl biri menü bekliyor?

Tavuk menümüz, ızgara menümüz, bonfile menümüz var , ‘’Paşa köfteyi ‘’ tekrar söylüyorum başka hiçbir yerde tadını alamayacaklarını düşündüğümüz iddialı olduğumuz ürünümüz bunu tatmalarını tavsiye ediyorum. Geçen 10 günlük sürede Paşa köfteyi tadan hiçbir müşterimizi en küçük bir şikâyet almadık bu kadar iddialıyız insanların Paşa köftesinin tadına bakmasını ısrarla tavsiye ediyorum.

Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!-Size özel bir tatlı vurgusu yaptınız. Magnolia’yı bize anlatır mısınız?

SÜTLÜ TATLILARDA İDDİALIYIZ!

Tatlı konusunda ise insanların şehir merkezindeki hiçbir yerde yiyemeyeceği Magnolia çeşitlerimiz var meyveli Magnolia tadını her bakan bir daha yemek istiyor. Sütlü tatlılarda ’da çok iddialıyız.

-Kahve bir tutkudur. Tramway Cafe’de kahve keyfi hakkında neler söyleyecek siniz?

DÜNYANIN EN İYİ 2’NCİ KAHVESİ

Kahve kalitemizi Lavazza İtalya'da ve dünyada en iyi ikinnci kahve olarak bilinen Lavazza’yı kullanıyoruz. Kahvenin tadından anlayan kahve damağı olan insanların gönül rahatlığıyla hiç sorgulamadan içebileceği Lavazza Kahvesi ile hizmet veriyoruz.

-Tramway Cafe'nin kadrosunu oluştururken nasıl bir yol izlediniz ve nelere dikkat ettiniz?

BURAYI BİR HOLDİNG GİBİ İŞLETİYORUZ

Personellerimizi seçerken tecrübeye dikkat ettik. 20 yıllık tecrübesiyle Hakan Şefi görevlendirme de bulunduk. Mutfak Sanatları Akademisi mezunu Duygu Hanım yönetim kısmında yer alıyor. Midpoint yarışmalarında ödülleri olan Şefimiz İzzet Külünk’ü üretim kısmında hizmet vermekte ve devamında ise ahlak, güleryüz ve hijyen ince noktalarımızdan oldu.

-Hizmet sektöründeki en büyük önemli noktalardan birisi hijyen konusunda bize Tramway Cafe’nin Ayrıcalıkları nelerdir sizce?

İnsanlar bir mekâna girdiklerinde ilk olarak masaları görür ve oraya oturulur ama benim kendi görüşüm insanların hijyeni aradığı ilk noktalardan biri lavabolar, tuvaletlerdir. Biz temizliğe hijyene buradan başlamak istedik önceliğimiz buralara vermeye çalıştık. Çünkü bu tarz bölümlerin hijyeni sağlayan olmadıktan sonra yani o müşteri sizin mutfağınızdan da tereddüt duyar. Ürettiğiniz üründen de tereddüt duyar ki zaten hani ‘tuvalet kısmında lavabo kısmından mutsuz olan bir müşterinin içerde üretilen ürününden mutlu olması beklenemez.

2 KİŞİ SADECE TEMİZLİK İLE GÖREVLİ

Kocaeli’nde bulunan cafelerin %90’nında olmadığını düşündüm bir uygulama bizde uygulanır. Sadece 2 kişi özel olarak Tramway Cafe’nin 24 saat boyunca temizliği ile görevli iki tane personelimiz bulunmaktadır. Biri gündüz vardiyası, bir gece vardiyası 24 saat kesintisiz Tramvay Kafe’de temizlik var. Buna ihtiyaç olduğu için değil daha kaliteli daha özel ve daha güzel bir hizmet verebilmek için bizde Tramway Cafe de hayat sadece gündüz değil, 24 saat boyunca kesintisiz hizmet vardır günün her saati Tramway Kafe’de hayat vardır.

-Bu kalite ve disiplin sizin mesleki geçmişinizden mi kaynaklı? İş hayatına girişiniz, büyümeniz ve Tramvay Cafe’ye uzanmadaki süreci nasıl anlatırsınız bize?

20 YILLIK BİR TECRÜBE İLE TRAMVAY KAFE’Yİ HAYATA GEÇİRDİM

Hizmet sektörüne lisede başladım. Çay bahçesi işlettim, okul kantinleri işlettim üniversite zamanımda Tur ve organizasyonlar yaptım üniversiteden sonra ise yaklaşık 10 -12 yıllık gibi bir catering hizmetinde bulundum. Büyük kuruluşlara yemek sağlamada görev aldım. Tecrübe kazandım. Son 2 yıl gibi bir süreçte iş hayatıma ara vermiştim yalnız, Tramway Cafe gibi bir projenin ortaya çıktığını görünce kendi kafamda canlanan şeyin üretiminin bu kadar imkân bulduğunu görünce bir farklılık yaratacağını düşündüğüm için Tramway Cafe projesinin içinde olmak çok istedim. Yaza doğru farklı planlarımız var. Kendi özel üretimlerimizi hizmette sunacağız. Canlı müzik organizasyonları var çok çeşitli insanların gerçekten Kocaeli’nde hiç dinlemediği müzik tarzları ile hizmet vermeyi düşünüyoruz.

-Son olarak neler söylemek istersiniz?

İKİ KÖFTE ARASINDA ÜÇ FARKLI PEYNİR

En son olarak da dile getirmek istiyorum’ Paşa köfte ‘ Tramway Cafe’de yenilir ve Kocaeli'de Paşa köfte’nin rakibi olmayacaktır. İnsanlara ısrarla tavsiye ediyorum. Her yerde tadamayacakları lezzet. Kim yediyse seviyor. İki köfte arasında üç farklı peynir. Dolu dolu bir ürün. Patatesle birlikte sunuyoruz. Feshane gazozunu öneriyoruz. Nargile’de iddialıyız. Çok güzel bir hizmetle Tramway Cafe’de karşılanacaklarını bilsinler.

Tramway Cafe’ye Giden Mutlu Ayrılıyor!

12 Şub 2018 - 19:05 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Levent Bahadir - Fiyatlardansa küçük ip uçları verseniz iyi olurdu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 20:57