Zeytinoğlu Pertol Bizi Olumlu Etkiledi

Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Yılın ilk ayında ilimizden 1 milyar 900 milyon dolar ihracat ve 4 milyar 233 milyon dolar ithalat yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçen yılın ocak ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 8.5 oranında arttı. İlimizin 2018de ihracata hızlı başladığını ve en yüksek ocak ayı gerçekleşmesi olduğunu görüyoruz. Bu yüksek performansın süreklilik kazanmasını arzu ediyoruz. dedi.

İthalat artış hızının ihracat artış hızının önüne geçtiğini belirten Zeytinoğlu Ocakta ihracat yüzde 8.5 artarken ithalat yüzde 43.3 artışla 4.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın son on üç ayın zirvesinde olduğunu görüyoruz. İthalat artışındaki bu hızlanmada petrol fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu düşünüyoruz. dedi.

Kocaelinin ocak ayında 6.1 milyar dolar dış ticaret hacmi ile Türkiye dış ticaretinin yüzde 18.1ini karşıladığını belirten Zeytinoğlu İlimiz ocakta ülkemiz ihracatının yüzde 15.3ünü ithalatının yüzde 19.7sini tek başına karşıladı. Ülkemiz dış ticaretine 6.1 milyar dolar katkı ile toplam dış ticaretin yüzde 18.1ini tek başına karşıladı. Buradan tüm firmalarımızı kutluyoruz. dedi.

13 Şubat 2018 Kocaeli- Ekonomi

Muhabir Ferdi ŞimsekYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Seçimlerinde Hangi Adaya Oy Vereceksiniz?