Gizle

Ak Parti'de Üç Dönem Açıklaması Belediye Başkanlarının Gündemi Oldu! İşte Detaylar…

Ak Partili Belediye Başkanları, Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı’nın açıklamalarını konuşuyor. Yazıcı, Kocaeli’nde 2019’da aday olamayacak başkanlara dikkat çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Best FM’de Ufuk Karcı’nın konuğu oldu. 2019 yılındaki kritik seçimlerden birinin de Mahalli İdareler Seçimi olduğunu vurgulayan Yazıcı, “AK Parti’nin değişmez kurallarından birisi de üç dönem kuralıdır. Üç dönemi tamamlayan belediye başkanı, bir dönem ara verir. Bu, Belediye Başkanları için de geçerlidir. Onlar da üç dönem sonunda, ara vermelidir. ” dedi.

İŞTE ÜÇ DÖNEME TAKILANLAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın yaptığı açıklamalara göre Kocaeli’nde ise Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Belediyesi Başkanı Mehmet Ellileş ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak 3 dönem kuralına takılıyor. 

MERAK EDİLEN İSİMLER

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise 2004 ve 2009 yıllarında DYP’den belediye başkanı seçilmiş, daha sonra ise Ak Parti’ye geçmişti. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’da üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyor. Ancak Ayaz, 2004 yılında Yeniköy’den, sonraki iki dönem ise yeni kurulan Başiskele ilçesinde başkanlık yaptı.

ÜÇ DÖNEM KURALI DİZAYN EDİLECEK İDDİASI

Diğer taraftan partide, üç dönem kuralının yeniden dizaynı için yeni bir komisyon kurulduğu iddiası var. Bazı değişikliklerin yapılması öngörülen parti tüzüğünde, üç dönem kuralının da yumuşatılacağı belirtiliyor. Buna göre; üç dönem kuralı kalkmayacak ama bu kural milletvekillerini ve yerel yönetimleri değil de parti yöneticilerini kapsayacak. Hazırlanacak çalışma rapor haline getirilerek yeniden MYK'da değerlendirilecek.

13 Nisan 2018 - Siyaset

Muhabir Bugün KocaeliYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Kocaeli'de Hangi Belediye Başkanlarını Değişmesini İstiyorsunuz?