Reklamı Kapat

Ayhan Zeytinoğlu: “İşsizlik Tek Haneye İnebilir”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat ayında yüzde 10.6ya gerileyen işsizlik oranının memnuniyet verici olduğunu belirterek istihdama yönelik devam eden teşviklerle ve sezonsal etkilerle işsizliğin tek haneye inebileceğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0.2 puan geçen yılın aynı ayına göre ise 2 puan gerilediğine dikkat çeken Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "İşsizlik oranında bir yıl öncesine göre oldukça güçlü bir iyileşme var. İşsizlik oranının aşağı çekilmesinde güçlü büyüme ve istihdama yönelik teşviklerin yansımalarını görüyoruz. Şubat ayında istihdam edilen kişi sayısı 1 milyon 210 bin kişi arttı. Bir önceki yıl ise 2016'ya göre bu sayı sadece 411 bin kişiydi. Önümüzdeki dönemde yatırımlar ile yeni iş imkanlarının artmasıyla ve sezonsal etkilerle işsizlik oranının tek haneye inebileceğini düşünüyoruz. dedi.

Sanayi sektöründe istihdam payının arttığını vurgulayan Zeytinoğlu,"İstihdam edilenlerin yüze 17.7'sinin tarım yüzde 20'sinin sanayi yüzde 7'sinin inşaat ve yüzde 55.3'ünün hizmetler sektöründe yer aldığını görüyoruz. Sektörler arasında sanayi sektörünün payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 0.5 puan ile en yüksek artışı sağladı. Burada sanayi sektöründe yaratılan istihdam artışını sürdürülebilirliği açısından çok önemsiyoruz." dedi.

Zeytinoğlu genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre 4.3 puan gerileyerek yüzde 19'a düşmesini olumlu karşıladığını belirtti.

NISAN AYINDA BÜTÇE GELIRLERI GIDERLERDEN FAZLA ARTTI

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Nisan ayında bütçe gelirlerimizin giderlerden fazla artmasına rağmen bütçe 2.7 milyar TL açık verdi. Nisanda bütçe gelirlerine vergi gelirlerinden önemli katkı geldiğini görüyoruz. Başbakanımız tarafından açıklanan yeni destek paketindeki vergi yapılandırılması ile önümüzdeki dönemde bütçe gelirleri daha da artabilir. Giderler tarafında ise enflasyona yakın artışlar olmasını bekliyoruz." diye konuştu.

15 Mayıs 2018 - EkonomiYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Bilgi için tıklayın

Anket İzmit Belediye Başkanı Kim Olmalı?