Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

Yıldız Demir Çelik tarafından Kartepe Bölgesine yapılacak olan çelikhane ve haddehane bölgesine yargı yoluyla itiraz sürecinin devam etmesi nedeniyle mahkeme tarafından görevlendirilen İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı 9 kişilik bilirkişi heyeti inceledi. Yapılacak olan tesise karşı olan ve heyet ile görüşmek isteyen bölgede yaşayan vatandaşlar ve sendika temsilcileri bilirkişi heyeti ile görüşemedi.

İlayda  Çabuğ
İlayda Çabuğ Tüm Haberleri
Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!
Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!
+8
Video için play'e tıklayın

Kartepe’ye yapılacak olan çelikhane ve haddehane tesisine bölge halkından tepkiler sürüyor. Bugün tesisin yapılacağı bölgeye yargı yoluyla itiraz sürecinin devam etmesi nedeniyle mahkeme tarafından görevlendirilen İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı 9 kişilik bilirkişi heyeti inceledi. Heyetin alana gelişi öncesi çevre dernekleri, siyasi parti temsilcileri ve bölge halkı da tesisin yapılacağı bölgede bir araya geldi. CHP Milletvekili Mühip Kanko’da katılarak destek oldu. Heyete, tarafların avukatları ile Kanko da eşlik etti.

Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

“BU TESİSİN BURAYA KURULMAMASI LAZIM”

Kocaeli Çevre Platformu Bölge Koordinatörü Muammer Hakkı Ersöz bölgede yaptığı konuşmada, “Tepkimizi belirmek için buraya geldik. Getireceği olumsuzluklar malum. Bilim insanlarımızın raporlarda da var. Su ve çevre kirliliği dışında imar baskıları, depremsellik gibi çok yönlü olumsuzluklarda söz konusu. Bu tesisin burada kurulmaması gerekiyor. Sanayi kuruluşlarının ülkemizde belirli yerlere taşınması gerektiğini düşünüyoruz. Başlangıç olarak buradan başlanılıp acilen durdurulup uygun yerde ÇET raporuyla devam etsin.

Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

“HEPSİ BAŞLI BAŞINA SORUN GETİRİR”

4 milyon ton yıl hurda malzeme gelecek burada işlenecek ve yeniden çelik mamul haline getirilecek. Bu 4 milyon ton malzemenin yüzde 70’i yurt içinden yüzde 30’u yurt dışından temin edilecek. Dolayısıyla yurt dışından gelen malzemeler radyo aktif kirlilik bakımından öncelikle limanlarda daha sonra fabrikalarda risk yaratacak. Bu kesin olacak demiyorum ama son derece şaibeli ve suistimale açık konulardır bunlar. 4 milyon ton ham madde, 4 milyon ton mamun madde dediğin zaman, 25 ton kapasiteli olmuş olsa buraya 888 tane kamyon girip çıkmak zorundaydı. Buradaki ulaşımın getireceği sıkıntıyı düşünün. Bunun getireceği emisyonlar, çevre kirliliği, gürültü kirliliği, şehirleşme problemleri hepsi başlı başına sorun getirir.

Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

“BU KENT ARTIK SANAYİYE DOYDU”

Bu kent artık sanayiye yeteri kadar doymuştur. Birkaç şey daha dikkatimi çekiyor mesela. Deprem sürecinden sonra 6 Şubat depremlerinden sonra burada iki tane Uydu Kentin kullanması ilgili durumlar gündeme geldi. Bunlar da mutlaka önlem alınması gerekiyor. Durdurulması gereken şeyler. Marmara Bölgesi'nin 25 milyonluk insanı yığmışsınız ve önüne geçemiyorsunuz. Deniz kirliliğinin hava kirliliğinin, imar barışının önüne geçemiyorsunuz. Artı bir de Marmara Bölgesi depremsellik bakımından en büyük risk altında olan bölge. Dolayısıyla bu fabrikanın buraya kurulmaması gerekiyor. Biz ülkenin kalkınmasından yanayız, sanayileşmeden yanayız ama bunun doğru ve mantıklı yapılması lazım” dedi.

Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

“ZATEN NEFES ALAMIYORUZ”

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma, “Biz zaten bu işin baştan gündeme geldiğinden beridir sürekli hem halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek hem de kendi uzmanlık alanlarımız üzerinden ne gibi etkilerle karşı karşıya kalacağımızı sürekli dillendirdik ve söyledik. Biz bu ülkenin bu kentin, mühendisleri, mimarları ve plancıları olarak yıllardır söylüyoruz. Kocaeli’ye bir çivi dahi çakmak burada ki insanların ölmesi anlamından başka bir şey değil. Kartepe gibi bir bölgeden burada yaşanılacak olan olumsuzluklarla sağlık problemleri ve çevresel problemler ile beraber trafik sorunları da olacak. Trafiğin dışında zaten nefes alamıyoruz ve bölgemiz özellikle kanser oranları artmışken bölgede yaratacağı karbon emisyonuyla birlikte insanlarımızın, vatandaşlarımızın, halkımızın gerçekten sağlık açısından yaşayacağı birçok zorluğu da karşı karşıya kalacak. Biz o yüzden bu tesisin buraya yapılmasının doğru bulmuyoruz.

Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

“NİYE BİZ DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜNÜ TOPLUYORUZ?"

Yapılacak olan tesis sadece üretim kısmının dışında bir de dünyanın hurdasını toplayacak. Bu uğurda bahsettiğimiz hurda normal bir hurda değil. Dünyada şu anda bir savaş halinde olan Rusya, Ukrayna Savaşı'nda atılmış olan bombalar neticesinde ortaya çıkan o bütün kimyasalların hepsinin getirilecek. Niye biz dünyanın çöplüğünü topluyoruz? Hala anlamış değiliz. Çözemiyoruz da bunu. Farklı farklı yöntemlerle farklı üretimler yapılabilir. Farklı işler yapılabilir. Yani bunları yapmak gerekiyorken bizler gidip dünyanın çöpünü hurdasını toplayıp burada eritmeye çalışmamızın tek nedeni var. Bu ülkeye gerçekten ihanet etmek.

“BURAYA BU TESİSİ YAPTIRMAYACAĞIZ”

Sağa sola, çevreye saçılacak olan o kimyasal maddeler sizlerin, bizlerin almış olduğu nefeslerle birlikte çok hızlı bir şekilde kanser olmamıza, onunla birlikte ölümcül hastalıklara yakalanmamıza sebep olacak. Bu tesisin buraya kurulmasına imza atanlar bu bölgeye ihanet eden insanlardır. İnsanlar, halk bunu istemiyor. Doktorlar istemiyor. Bugün ki gelecek heyet daha duyarlı davranır umarım. Buna da imza atmamak için çaba gösterirler. Biz mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu işle ilgili atılması gereken ne adım varsa devam ettireceğiz. Buraya bu tesisi yaptırmayacağız.”

“HERKES KARŞI AMA BİR AKIL TUTULMASI VAR”

Kartepe Bölgesinde yaşayan 55 yaşındaki Bayram Onay’da yapılacak olan karşı olduğunu dile getirerek şu ifadelere yer verdi; “Bölgenin özel bir konumu var. Arkadaşların anlattığı zararın 10 katı var. Rüzgârın şeklinden dolayı yer yer 8 metre kar yağıyor bu bölgeye. Eriyerek bize suyumuzu veriyor. Bunu bile etkileyecek. Ben çocukken bu gölgeye kar yağardı. Şimdi yağmıyor. Korkunç şeylerden bahsediyor arkadaşlar. Korkunç bir ısı yayacak. Bütün yağış Kartepe’ye bize de sel olarak gelecek. Herkes karşı ama bir akıl tutulması var. Büyükşehir karşı. İzmit karşı. Herkes karşıyım diyor. Ama bir adam bir gücü ele geçirmiş. Hataya da hata diyeceğiz. Yanlış var diyeceğiz.”

Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!
Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!
Yıldız Demir Çelik’in Çelikhane Ve Haddehane projesine tepkiler sürüyor!

26 Eyl 2023 - 16:23 - Kocaeli Gazetesi

Mahreç  İlayda Çabuğ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.