Reklamı Kapat

Özel Haber! Nice gençler istikbâllerini 12 Eylül zindanlarında çürüttü

12 Eylül 1980 darbesinden sonra 17 yaşında tutuklanarak 10 yılını zindanlarda geçiren Ümit Kalın, o darbeyi ve yaşadıklarını BugünKocaeli.com.tr’ye paylaştı. Kalın, “Kara 12 Eylül göğsümde yara. Hala kanayıp durur. Nice koç yiğitler, bu ülkenin sehpasında sallandı” cümlesi her şeyi özetledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Özel Haber; Ahmet AKÇAALAN

BBC, uluslararası yayın organı, dönemin Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'deki darbeden kısa süre sonra Washington'a gönderdiği notları gün ışığına çıkardı. Gizli belgede, "Mevcut askeri liderlerin tamamını iyi tanıyoruz ve özellikle de NATO üyeliği başta olmak üzere Türkiye'nin güvenlik ya da dış politikasında değişim yaşanacağı yönünde bir endişe taşımamıza da gerek yok" yazıyor. Büyükelçi Spain, Türkiye'de ordunun yönetime el koymasının diğer birçok demokratik ülkenin aksine 'daha köklü ve daha kabul edilir' bir durum olduğunu rapor ediyor. İşte böyle bir kirli oyun içerisinde binlerce gencimizi kaybettik, binlerce gencimiz ise zindanlarda yıllarını kaybetti. O isimlerden birisi Ümit Kalın, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yaşadıklarını Bugün Kocaeli Gazetesi’ne anlattı.  

17 YAŞINDA ZİNDANLARIN SOĞUK YÜZÜ İLE TANIŞTIM

Henüz 17 yaşında vatan ve bayrak duyguları ile bir mücadele içerisine girdiğini ifade eden Ümit Kalın, o karanlık günleri şu cümlelerle özetledi; “On iki Eylül 17 yaşında zindanların soğuk yüzüyle tanıştığım yıldır. Ay Eylül, o gün kara 12 Eylül göğsümde yara. Hala kanayıp durur, Bu yarayı kim sara? 10 yıla yakın ceza evleri ve hücre hayatıyla geçen ömürde, dünün çile ve tecrübesiyle bugün ve yarınlara bakışım da Allah’ın adaletine inandığım kadar hiçbir şeye inanmıyorum. Bu bakış Ülkücü hareketin biz gencecik dimağlara o gün öğrettiği bakıştı” ifadelerini kullandı.

EZİLDİK, KIRILDIK AMA DİK DURMAYA DEVAM ETTİK

“Herkese yetecek kadar bir dünyada yaşıyoruz.  Ama, Habil’le Kabil’den beri devam eden bir çekişme var. Biz Türk gençliği olarak bu çekişmede hep hakkın, adaletin, milletimizin ve mazlumun yanında olmaya gayret ettik. Haramilerle yolumuz kesiştiğinde, gözümüzü kırpmadan yürümeye devam ettik. İnsanlık cellatları dünya düzenlerini sürdürmek için bu sürede bizi acımasızca ezdi. Çünkü toplum nezdinde sahibimiz yoktu. Ezildik ama eğilmedik. Kırıldık ama bükülmedik. Dik durmaya devam ettik. İnsanlık onurunu herşeyin üstünde tuttuk. Hayata kendi ellerimizle tutunduk. Kişiler dünyaya yalnız gelir ve yalnız ölür. Onun için, Allah’tan başka kimseye eyvallah etmedik”

BUGÜN 12 EYLÜL VE BEN HAYATA BAŞLADIĞIM YERDEYİM!

“Bizim için vazgeçilmez hiçbir insan, hiçbir kurum, hiçbir makam yoktur. Ülkücü hareketin siyasi teşekkülü MHP hariç, Allah’tan başka kimseye kulluk etmedik, etmeyeceğiz. Zalim zalimliğini yapacak. Biz insanlık erdemini yaşatmaya devam edeceğiz. Yenilmeyeceğiz. Bugün 12 Eylül. Nice koç yiğitler, bu ülkenin sehpasında sallandı. Nice delikanlılar hayatlarının baharında yatağa mahkûm kaldı. Nice gençler istikbâllerini 12 Eylül zindanlarında çürüttü. Bizi bu dünyada satın alabilecek hiçbir güç, hiçbir varlık yok. İnancımız için, vatanımız için her zaman her şeye hazırız. Ey yeni dünya düzeninin yerli ve yabancı işbirlikçileri; Bizi hiçbir zaman kontrol edemeyeceksiniz, hiçbir vakit satın alamayacaksınız, hiçbir şekilde etkileyemeyeceksiniz.  Biz Allah’a inanır, Allah’tan korkarız. Ve başka bir güç tanımayız. Bugün 12 Eylül… Ben hayata başladığım yerdeyim. Selam olsun eğilmeyen can kardeşlerime…Rahmet olsun 12 Eylül zülüm şehitlerine ve Rahmeti Rahmana kavuşanlara” cümleleri ile konuşasına son verdi.

12 Eylül 2018 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?