Reklamı Kapat

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Para Politikası Enflasyonun Düşmesine Yardımcı Olacak

Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı cari işlemler dengesini değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu Yıllık cari açığın bu ay da gerilemesini sürdürdüğünü memnuniyetle görüyoruz. Temmuz ayında 1.75 milyar dolar açık verdik. Yıllık cari açığımız ise temmuz itibariyle 54.56 milyar dolara geriledi. dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cari açıktaki düşüşün dış ticaret açığındaki gerilemeden ve turizm gelirlerinin yükselmesinden kaynaklandığını belirten Zeytinoğlu önümüzdeki dönem de gerilemenin süreceğini belirterek Döviz kurlarındaki artış nedeniyle ithalatın gerilemesi sonucu ağustos ayında dış ticaret açığı yüzde 58 azaldı. Turizm gelirlerinin de katkısını ile ağustos ayında cari dengede fazla vereceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla yıllık cari açıktaki gerilemenin önümüzdeki dönem de devam edeceğini bekliyoruz. dedi.

Cari açıktaki düşüşle birlikte finansman kalitesinin de önemine değinen Zeytinoğlu Bizim uzun dönemli finansman açısından önemsediğimiz doğrudan yatırımlardaki net girişlerin geçen yılın aynı ayına göre 350 milyon dolar azalarak 707 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Portföy yatırımlarında ise 279 milyon dolar net çıkış oldu. Resmi rezervlerdeki 2.4 milyar dolarlık artışı olumlu değerlendiriyoruz. Geçen ay bu kalemde 7 milyar dolar azalma olmuştu. dedi.

- KOCAELI SANAYI ODASI BAŞKANI AYHAN ZEYTINOĞLU MERKEZ BANKASININ 13 EYLÜL TARIHLI PARA POLITIKASI KURULU TOPLANTISINDA ALDIĞI FAIZ ARTIRIMI KARARININ ORTA VADEDE ENFLASYONUN GERILEMESINE KATKI VERECEĞINI BELIRTTI.

KSO Başkanı Yıllık enflasyon verisinin yüzde 17.90a yükselmesi ardından Merkez Bankası yaptığı açıklamayla faiz artırımı yapacağının sinyalini vermişti. PPK toplantısında politika faizini 625 baz puan arttırarak yüzde 17.75ten yüzde 24e yükseltti. Merkez Bankasının bu kararıyla döviz kurunda gerileme başladı. Bu kararın orta vadede enflasyona da geriletici yönde katkı vereceğini görüyoruz. açıklaması yaptı.

Ayhan Zeytinoğlu alınan bu kararın Merkez Bankasının bağımsızlık algısını güçlendirdiğine de dikkat çekti.

14 Eylül 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?