Reklamı Kapat

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları Meclise Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarının Araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi vermiş ve Mecliste Gaziantep Milletvekili  Mahmut Toğrul ile Basın Toplantısı düzenlemiştir

Büyütmek için resme tıklayın

MILYONA VARAN MAĞDUR INSAN MEVSIMLIK TARIM İŞÇILERI

Aile Calısma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıgı verilerine gore mevsimlik gezici tarım iscilerinin sayıları 300.000 civarındadır. Bu işçilerin cocukları ile birlikte sayılarının en az bir milyonluk bir nufusu kapsadıgı tahmin edilmektedir.

BU INSANLAR TÜRKIYENIN HER KÖŞESINDE ÇALIŞIYORLAR

Turkiyede Anadoludaki 48 ilde mevsimlik gezici tarım iscileri calısmaktadır. Ortalama 4 ay calısan mevsimlik gezici tarım iscileri agırlıkla Karadeniz bolgesinde fındık Egede yas zeytin Cukurovada pamuk Orta Anadoluda sogan sekerpancarı kayısı gibi urunlerin capa toplama kurutma ve serme islemlerinde calısmaktadırlar.

4857 sayılı Is Kanununun Istisnalar baslıklı 4uncu maddesine gore 50den az isci calıstırılan 50 dahil tarım ve orman islerinin yapıldıgı isyerlerinde veya isletmelerinde ve aile ekonomisi sınırları icinde kalan tarımla ilgili her cesit yapı islerinde ve is iliskilerinde bu kanun hukumlerinin uygulanmayacagı ifade edilmistir.

İŞ KANUNUNUN BILE GÖRMEZDEN GELDIĞI BÜYÜK YALNIZLIK

Is Kanunu kapsamı dısında tutulan tarım iscileri sozlesme yapma ucret sozlesme feshi haftalık ve yıllık izin hastalık izni isci saglıgı ve guvenligi yaptırımları vb. gibi haklardan yararlanamamaktadır. Calısma saatleri Is Kanununa aykırı sekilde normal calısma surelerinin cok uzerindedir. İşçilerin aile olarak calısmaları nedeniyle cocuk ve genc isciler Is Kanununun yasakları ihlal edilerek calıstırılmaktadır. Mevsimlik isciler 4857 sayılı İş Kanunundaki 50 sınırını assalar dahi gecici surelerle farklı islerde calıstıklarından kayıtdısı olmaktan kurtulamamaktadırlar.

SAĞLIKLARI EĞITIMLERI VE GELECEKLERI RISK ALTINDA

Mevsimsel tarım iscileri uygun yerlerde barınamamakta saglıklı icme ve kullanma suyu ile tuvalet ve yıkanma yerlerinden yararlanamamakta yeterli ve dengeli beslenememekte temiz giyinememektedirler. Mevsimsel tarım iscileri cocuk emegi somurusunun onlenememesi ve okul doneminde is basında olmaları nedeniyle okul cagındaki cocukları dahi egitim-ogretimden yararlanamamaktadırlar.

İŞ CINAYETLERINDE EN RISKLI ÇALIŞMA KOLU

Gunumuzde iş kolları içerisinde tarım en tehlikeli iskollarından biri olarak nitelendirilmektedir. Bircok ulkede tarımda gorulen iş cinayetleri diger sektorlere gore iki kat fazladır. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO verilerine gore dunyada her yıl meydana gelen 335 bin olumlu is kazasının 170 bini tarım sektorunde gorulmektedir. Tarım iscilerinde en sık gorulen mesleki hastalıklar zoonotik enfeksiyonlar isle ilgili akciger hastalıkları deri hastalıkları ve kimyasal kullanımı ve uzun sure gunese maruz kalma ile iliskili bazı kanserler kas iskelet sistemi sorunlarıdır. Bunların yanı sıra ulkemizde yaygın olan mevsimlik gezici ve gecici tarım iscileri calısma kosullarının agırlıgı sosyal hakların yoklugu kotu barınma kosulları trafik kazaları gibi nedenlerle daha fazla saglık sorunu yasamaktadırlar.

GAZIANTEPTE YINE IÇIMIZ YANDI ARTIK SON OLSUN

Mevsimlik tarım iscilerinin insan onuruna yakısır ve guvenilir bir sekilde ulasımı saglanamamakta iş cinayetleri tarım iscilerinde en fazla gorulen sorunları olup kamyonlarla traktorlerle isci tasınması nedeniyle isciler is cinayetlerine kurban gitmektedirler. Son olarak ISIG Meclisinin paylaştığı habere göre 9 Elül 2018 de Gaziantepte mevsimlik tarım fıstık işçilerini taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu 3ü ağır 17 işçi yaralanmıştır. Yine Gaziantepte 2 Eylül 2018de fıstık işçilerini taşıyan araç başka bir araçla çarpışmış 2si çocuk 1i göçmen 1i 81 yaşında olmak üzere 8 işçi yaşamını yitirmişti.

MECLISTE EL ELE VERIP BU KONUYU ARAŞTIRMALIYIZ

Mevsimlik tarım işçileri görüldüğü üzere sürekli olarak sorunlar yaşamakta ancak yaşadıkları sorunlara köklü çözümler üretilememektir. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözümler üretebilmek amacıyla  Anayasanın 98inci ve İçtüzüğün 104üncü ve 105inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını teklif ve arz ederim.

14 Eylül 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?