Reklamı Kapat

​Engelsiz filmleri festivali’nin istanbul durağı sona erdi

Bu yıl 6. kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivalinin İstanbul ayağı Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonunda SineBu gerçekleşen gösterimler ve film ekiplerinin katılımıyla sona erdi.

SEYİRCİLERİN SORULARINI YANITLADILAR

Festivalin İstanbuldaki son gününde Uzun Lafın Kısası seçkisinin Sinebudaki gösteriminin ardından Hayvan Kamyon Kaset Toprak filmlerinin yönetmenleri ile Engelsiz Yarışma bölümünde yer alan Kar filminin yönetmeni ve oyuncusu izleyicilerle bir araya geldi.

Filmlerini ilk kez sesli betimleme ile izleme fırsatı bulan yönetmenler bu deneyimle ilgili izlenimlerini paylaşırken Festivalin program koordinatörü Ezgi Yalınalpin moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşilerde seyircilerin sorularını yanıtladılar.

FILMLERI SESLI BETIMLE İLE İZLEMEK İLGINÇ BIR DENEYIM

Filmi bu kadar hayal ettirebileceğini düşünmüyordum iki ses dalgası dinlemek zorlayıcı bir deneyimdi ama çok keyifliydi. diyen KAMYON filminin yönetmeniCANBERT YERGUZ sözlerine şöyle devam etti Van depremi zamanı doğuya giden kamyonların yağmalanması haberlerini okumuştum. Tabii ki çok üzücü bir hikayeydi. Acaba kamyon şoförü ne yaptı diye merak ettim. Buradan bir kara komedi çıkarabilir miyim diye düşündüm. Bu fikir üzerine toprağımızın genel sorunu olan iletişimsizlik birbirimizle konuşamamamız ve konulara önyargıyla yaklaşmamız üzerine bir hikaye inşa ettim.

TOPRAKfilminin yönetmeni ALICAN DURBAŞ ise sesli betimle ilgili şunları dile getirdi Filmde dokuz farklı kare olmasına rağmen lineer bir kurgu vardı bu nedenle sesli betimleme ile takip etmek tahmin ettiğim kadar zorlayıcı olmadı güzel bir deneyimdi.

Filmde nerede doğru yapmışım nerede yanlış yapmışım bunu görmek açısından çok faydalıydı bunları doğrulama şansım oldu. Bu yöntem kullanıldığında kendi anlatımınızı destekleyecek bir açılım olduğunu gördüm. diyen HAYVAN filminin yönetmeni ATASAY KOÇ ise sözlerine film ile ilgili olarak şöyle devam ettiYaşadığım bir andan kaynaklı bir hikaye. Karşılaştığım benzer bir durumda kendimi sorguladım ve o an filmdeki soruyla yüzleştim. Daha sonra buradaki vicdan azabıyla birleştirdiğim hikaye farklı konuların birleşmesiyle süregiden bir hikaye ortaya çıkardı.

KASETfilminin yönetmeni SERKAN FAKILI iseduygularını şu şekilde ifade etti İki tane duyuya hitap etmeye çalışıyorsunuz biri işitsel biri görsel. Bu duyular zaman zaman yer değiştiriyor bu şekilde dinleyince izleyen nasıl hayal ediyor diye merak ettim ilginç bir deneyimdi.

BIR YÖNETMEN KENDISINE OTOSANSÜR UYGULUYORSA O YÖNETMENI TARTIŞIRIM

Son olarak Engelsiz Yarışma bölümünde yarışan KARfilminin yönetmeniEMRE ERDOĞDUve filmin oyuncusu DOĞAÇ YILDIZgösterim sonrası soruları yanıtladı.

Oyuncu Hazar Ergüçlünün başrol oynamasına nasıl karar verdiniz sorusuna yönetmen Erdoğdu Ben Müzeyyen karakterini yazdıktan sonra o rolü kimseye konduramadım. Bir aşk ilişkim vardı açıkçası Müzeyyen ile. Kimseyi o rolde hayal edemedim. Hazar için Hilali hayal etmiştim hep bir de Mahir için Serhatı hayal ettim. Kast direktörü arkadaşım Rabiaya Müzeyyen karakterini anlattım. Sonra o da dedi ki Hazar olmalı. Ben Hazarı zaten beğeniyordum. Çok ilginç bir oyuncu dizilerde çok güçlü bir oyunculuğu vardı. O da beni ikna etti. Hemen provalara girdik. Provalarda düşündüğümden de iyi diyordum. Ama monitörün başına geçinceher şeyi unuttum. İnanılmazdı. diye cevap verdi.

Genç ve dinamik bir ekiple çalıştığını dile getiren yönetmen Erdoğdu herşeyi belli olan filmlerden nefret ettiğini ve meydan okuyan herşeyi ve insanları sevdiğini anlattı.

Bir yönetmen henüz filmini yazarken otosansür uyguluyorsa o zaman ben ülkenin durumunu tartışmıyorum yönetmeni tartışıyorum. diyen Emre Erdoğdu sözlerini şöyle bitirdi Bizim işimiz ikna etmek. Seyirciyi ikna etmek. Kültür Bakanlığını ikna etmek. Birşeylerden korkuyorsanız ve canınızı yakacaklar diye korkuyorsanız o zaman zaten basiretsizliğiniz başlamış demektir.

RISKLERE BAYILIRIM: DOĞAÇ YILDIZ

Filmin oyuncularından Doğaç Yıldız da gelen soruları içtenlikle yanıtladı. Kar filminde oynamaya nasıl karar verdiniz sorusuna başarılı oyuncu şöyle yanıt verdi Uzun zamandır bir festival filminde oynamamıştım. Savunarak oynayacağım bir rol istemiştim. Bazı şeyler televizyonda sansürlü oluyor mecburen istediğimiz karakterleri oynayamıyoruz. Ben savunarak rahatça ve özgürce oynayabileceğim bir karakter olduğu için zaten büyük tutuldum.

Cesur bir senaryo ve riskli bir alan. Oyunculuk açısından sizin için de riskli mi sorusuna ise Yıldız şöyle yanıt verdi Bayılırım ben risklere. Mart ve Nisan aylarında Litvanyaya gideceğim. Bir film çekmek için. Orada da biseksüel bir karakteri oynayacağım. Cesaret etmek istiyorum. Ne kadar risk o kadar başarı diye düşünüyorum.

Açık Toplum Vakfının ana destekçisi olduğu Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ÜCRETSIZolarak seyircilere sunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com [http://www.engelsizfestival.com] adresinden ulaşabilir Festivalin Facebook Instagram ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

11 Ekim 2018 - GündemYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?