Reklamı Kapat

İşçi Ölümlerinde Kocaeli'de Korkunç Rakam!

İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, ekim ayında iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerin verilerini açıkladı. Buna göre işçi ölümlerinde Kocaeli ikinci sırada yer aldı.

Büyütmek için resme tıklayın

İSİG Meclisi'nden yapılan açıklamada, Ekim ayında Türkiye’de en çok iş cinayetinin yaşandığı iller arasında ikinci sırada yer alan Kocaeli’de 12 işçi yaşamının yitirdiğini, 2018 yılının ilk on ayında ise Kocaeli’de iş cinayetleri sebebiyle ölen işçi sayısının toplamda 65 olduğu belirtildi. İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre Ekim ayında en az 177 işçi iş cinayetine uğrarken, Türkiye’de 2018 yılının ilk on ayında en az bin 640 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

 

KOCAELİ ÖLÜM SIRALAMASINDA İKİNCİ SIRADA

Yapılan araştırmalarda Türkiye’de en çok iş cinayetlerinin yaşandığı iller arasında birinci sırada yer alan İstanbul’da 20 işçi yaşamını yitirirken, ikinci sırada Kocaeli’de 12, Antalya’da 10, Manisa’da 9, İzmir ve Mersin’de ise 8 işçi hayatını kaybetti. Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, madencilik, ticaret/büro, metal, belediye/genel işler ve enerji işkollarında gerçekleşti.  İSİG Meclisi, yüzde 55’ini oluşturan çiftçi ölümlerinin ise bir kısmının başkasının tarlasını işleme ya da çobanlık vasıtasıyla ücretli olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, bununla birlikte net olarak bir oran vermedi.

 

YÜZDE 98'İ SENDİKASIZ

İSİG'den yapılan açıklamada, “Bu ay inşaatta ölenlerin toplam iş cinayetlerindeki oranı yüzde 24. Ancak yapı işleri olarak incelediğimizde bu oran yüzde 30’a çıkıyor. Ekim’de Türkiye’nin 51 şehrinde ve yurtdışında üç ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik. En çok iş cinayeti İstanbul, Kocaeli, Antalya, Manisa, İzmir, Mersin, Ankara, Elazığ, Kütahya, Muğla ve Şanlıurfa’da yaşandı. Ölenlerin 3’ü (yüzde 1,69) sendikalı işçi, 174 işçi ise (yüzde 98,31) sendikasız” denildi.

05 Kasım 2018 - GündemYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?