Reklamı Kapat

Gergerlioğlu'ndan Bakanlara Gebze'deki İş Cinayeti İle İlgili Soru Önergesi

Halkların Demokratik Partisi HDP Kocaeli Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçukun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

GERGERLIOĞLUN'DAN AILE ÇALIŞMA VE SOSYAL HIZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUKA GEBZEDEKI İŞ CINAYETINI SORMUŞ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI CAHIT TURHANDAN DA KUZEY MARMARA OTOYOLU PROJESIYLE İLGILI CEVAP ALMIŞTIR

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Kocaelinin Gebze ilçesinde Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden 7 nolu viyadükte beton blok montajı sırasında çökme meydana geldi. Blokla birlikte 30 metreden düşen 3 işçi enkazın altında kalarak feci şekilde hayatlarını kaybetmişlerdir.

Ne yazık ki daha önce Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde hayatını kaybeden başka bir işçimizle ilgili 16.08.2018 tarihinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına konuyla ilgili yazdığım önergeye de halen cevap bile alabilmiş değilim dedi.

Bakan Zümrüte iletilen sorular:

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı söz konusu olayla ilgili inşaatın sorumluları ve sahipleri hakkında soruşturma açmış mıdır Soruşturma açılmışsa hangi aşamadadır Söz konusu inşaatta en son ne zaman denetim yapılmıştır Denetim yapılmışsa teftiş raporlarında hangi kusurlar bulunmuştur Söz konusu inşaat tarafından tehlike sınıfının gereğince iş sağlığı ve güvenliğine dair tedbir alınmış mıdır İnşaatta tıbbi müdahale yapabilecek bir ekip var mıdır Yaralıya ilk müdahaleyi kim yapmıştır Olayın gerçekleştiği inşaatta iş güvenliği uzmanı bulunmakta mıdır Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının başlangıcından bu güne kadar iş kazasında hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır Türkiye genelinde Son 10 yıl içerişinde ölümlü kaç iş kazası meydana gelmiştir Bu ölümlü iş kazalarının illere göre dağılımı nedir Türkiye genelinde Son 10 yıl içerişinde meydana gelen iş kazalarının iş kollarına göre dağılımı nedir İş kazalarının yaşanmaması için bakanlığın almış olduğu önlemler nelerdir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının geçmiş soru önergelerine tatmin edici bir cevap vermemesinin sebepleri nelerdir

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI CAHIT TURHAN KUZEY MARMARA OTOYOLU YAPIMINDA BU ZAMANARA 5 KIŞI HAYATINI KAYBETTI DEDIĞI GÜNÜN ERTESI 3 IŞÇI DAHA HAYATINI KAYBETTI

Bakan Turhan Dr. Gergerlioğlunun önergesine verdiği cevapta meydana gelen iş kazalarında toplam 5 kişi vefat etmiştir yanıtını verdi. Bakan Turhanın verdiği bu yanıttan bir gün sonra söz konusu projede çalışan 3 işçi daha beton blok altında kalarak hayatını kaybetti.

Bakan Turhan Kuzey Marmara Otoyolu yapımıyla ilgili HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlunun soru önergesine 27 Kasımda yanıt verdi. Bakan Turhanın verdiği yanıta göre otoyol yapımından dolayı etkilenen ağaç sayısının 5 katı oranında ağaç dikilecek. Projenin güzergahında yaşam alanı etkilenen herhangi bir kuş türü de bulunmadı.

Bakan Turhana söz konusu proje kapsamında bugüne kadar kaç iş kazası yaşandığı da soruldu. Bakan Turhan Kuzey Marmara Otoyolunun Kurtköy-Akyazı kesiminde yaklaşık 11 bin kişi istihdam edilmekte olup meydana gelen iş kazalarında toplam 5 kişi vefat etmiştir. Müteveffaların varislerine maddi ve manevi tazminatları da dahil olmak üzere tüm hak ve alacakları tazmin edilmiştir yanıtını verdi.

Bakan Turhanın verdiği bu yanıttan 1 gün sonra 28 Kasımda Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden viyadük çalışması sırasında yeni bir iş kazası yaşandı. Viyadüğe yerleştirilmek istenen beton blok üzerinde işçilerin bulunduğu sırada düştü. Blokların altında 4 işçi kaldı. Bir işçi yaralı kurtulurken 3 işçi hayatını kaybetti.

04 Aralık 2018 - SiyasetYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?