Reklamı Kapat

İSU Çalışanı Maaşını İstedi İşinden Oldu!

İSU’nun taşeron firması, maaşını zamanında isteyen 13 yıllık çalışanı İ.A.’nın işine son verdi. Müteahhit firma çalışanı İ.A., kendisiyle aynı durumda olan çalışma arkadaşlarının 8 aydır düzenli maaş alamadığını öne öne sürdü.

Büyütmek için resme tıklayın

İSU ÇALIŞANI MAAŞINI İSTEDİ İŞİNDEN OLDU

İSU’nun müteahhit firması olan TESA çalışanı müteahhit işçileri maaşlarını düzenli alamadıkları gerekçesiyle geçen ay imza toplayarak İSU Genel Müdürlüğü’ne teslim etmişti. Müteahhit firma şikayetin ardından işçilerin maaşını hemen yatırmıştı.

İMZA TOPLADI DİYE İŞTEN ATILDI

Ancak geriye dönük alacakları ile ilgili her ay sorun yaşayan işçiler maaşlarını yine gecikmeli ve eksik alınca yeniden imza toplamaya başladı. Müteahhit firma yetkilileri imza toplamaya eylemine önderlik yaptığı gerekçesiyle 13 yıldan bugüne müteahhit firmada çalışan İ.A.’nın işine son vererek bir anlamda diğer çalışanlara da gözdağı verdi.

ESKİ MÜTEAHHİTTE HİÇ SORUN YAŞANMAMIŞ

Çalışanların iddiasına göre, İSU müteahhit kadrosunda çalışan işçilerin sorunları 8 ay önce başlamıştı. Yaklaşık 15 yıl müteahhitlik yapan eski firma, çalışanların maaşını günü gününe ödemişti. Ne olduysa aynı hizmeti ve hakedişi kazanan yeni müteahhit, göreve başladığı günden bugüne maaşları gününde ödemedi.

MÜTEAHHİT VERGİ KAÇIRIYOR İDDİASI

İşçilerin başka bir iddiası ise çok çarpıcı. Yeni müteahhit asgari ücretin üstünde olan maaşların tamamını bankaya yatırmayarak hem vergi kaçırıyor hem de işçilerin sigorta primini düşük ödüyormuş. Maaşlarını geç aldıklarını belirten işçiler ise İSU Genel Müdürlüğü’nün soruna çözüm bulmasını istiyor.

04 Aralık 2018 - GündemYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?