Reklamı Kapat

1 Yılda 5 Trilyon Plastik Poşet Tüketildi

Sadece 2018 yılında 5 trilyon plastik poşeti tüketildiği görülürken bu poşetlerin yüzde 1'inden daha az bir kısmının geri dönüştürüldüğü saptandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Medya takip ve raporlama ajansı PRNET plastik poşetlerin kullanımına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. PRNETIN The World Count verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre sadece 2018 yılında 5 trilyon plastik poşeti tüketildiği görüldü.Bu naylon poşetlerin ise sadece yüzde 1inden daha az bir kısmının geri dönüştürüldüğü saptandı. Bununla birlikte her yıl 100 milyon ton plastik kullanıldığı belirlendi. Plastik ürünlerinde yaklaşık yüzde 10unun okyanuslarda atık haline geldiği kaydedildi. Her gün biraz daha artan plastik/naylon kullanımın yönelik önümüzdeki günlerde çalışmalar yapılacağı da tespit edildi. Bu kapsamda Türkiyede 1 Ocak 2019 itibarıyla plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarında ücretli olarak temin edilmesi bekleniyor.

PRNET ve AJANS PRESSIN gerçekleştirdiği medya araştırmasında konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılında gerçekleştirilen medya incelemesinde plastik poşetlerle ilgili bin 819 haberin çıktığı tespit edildi. Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun çerçevesinde artık tüketiciyle en az 25 kuruştan satılacak olan plastik poşetler son ayların en çok konuşulan haber başlıkları arasında yer alırken bu düzenleme kapsamında geri dönüşüme birçok katkı sağlanacağı öngörülüyor.

05 Aralık 2018 - EkonomiYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?