Reklamı Kapat

Çocuklar Artık Bir Beyaz Yakalı Kadar Yoğun!

Yedi farklı ülkeden 3 bin 500 ebeveynle görüşen Boomerang TV 4-7 yaş arası çocukların temposunu ve eğlence alışkanlıklarını araştırdı: Çocuklar artık bir beyaz yakalı kadar yoğun

Büyütmek için resme tıklayın

Eğlenceli çizgi filmlerin adresi Boomerang TV yaptığı araştırmayla okula gitmese de 4-7 yaş arasındaki çocukların yoğun temposunu ve eğlence alışkanlıklarını inceledi. 500'ü Türkiye'den olmak üzere yedi farklı ülkeden 3 bin 500 ebeveynle yapılan görüşmeler sonucunda çocukların okul döneminde bir çalışan kadar yoğun olduğu düşüncesi ağır bastı.

Araştırmaya katılan 10 ebeveynden 7'si çocukların okul döneminde rahatlamak için yeterince zamanı olmadığını ve yorgun düştüğünü belirtti. Ankete katılanların yüzde 46'sı Çocuğunuz sizin kadar yoğun bir hafta geçiriyor mu sorusuna Evet derken yüzde 88lik kesim Aynı yoğunluktayız yanıtını verdi. Yüzde 452 ise çocukların daha az yoğun olduğuna inandığını belirtti.

Büyük şehirler ayrı ayrı değerlendirildiğinde İstanbul'da ki ebeveynlerin yüzde 548i İzmirdeki ebeveynlerin ise yüzde 597si Evet ya da aynı yoğunluktayız yanıtlarını seçti. Ankara'da ise yüzde 59'luk kesim çocukların daha az yoğun olduğunu söyledi.

ÇOCUKLAR EN ÇOK ÇIZGI FILM IZLEYEREK RAHATLIYOR

Araştırma okul dersler ve etkinliklerle yoğun bir tempo içerisine giren çocukların rahatlamak için çizgi film izlemeyi tercih ettiğini ortaya koydu. Ebeveynlerin yüzde 81inin çocuklarının çizgi film izleyerek keyifli zaman geçirdiğini söylediği araştırmada katılımcıların yüzde 44'ü çocukların eğitici programlar izlediğini belirtti. Komedi programları doğa ile ilgili programlar spor ve canlı yayınlar da çocukların ilgisini çeken diğer içerikler oldu.

Araştırma raporunda öne çıkan diğer noktalar şöyle:

Her 2 ebeveynden biri eğitici olmayan içeriklerin çocukları güldürdüğünü söyledi.Ebeveynler Çocuklar arkadaşlarıyla geçirdikleri zaman dışında en çok TV izlerken gülüyor dedi. TV içeriklerindeki esprilerin çocukların duygusal zekalarını geliştirdiğine inanan ebeveynler bu içeriklerin empati yeteneğini artırdığına ve yaratıcılığı geliştirdiğine inandığını dile getirdi.

İNGILIZCE YAYIN YAPAN ÇOCUK KANALLARI DIL BECERILERINI GELIŞTIRIYOR

Araştırma çocuk TV kanallarındaki İngilizce seçeneğinin ebeveynler için tercih sebebi olduğunu gösterdi. Ebeveynler bu sayede çocuklarının dil becerilerini geliştireceğini dile belirtti.Yoğun bir eğitim dönemi geçiren çocuklarının okulda strese girmesini istemeyen ebeveynlere göre Huzurlu bir okul dönemi beraberinde başarıyı da getiriyor.

06 Aralık 2018 - SağlıkYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?