Reklamı Kapat

Gergerlioğlu: “Ya Westminster İngiltere Mahkemesine gönderilen belge yok ya da Türkiye’de adil yargılanma yok!”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu adalet bakanlığın Westminster İngiltere mahkemesine gönderdiği belgeyle ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı. Gergerlioğlu,ya Westmınster İngiltere mahkemesine gönderilen belge yok ya da Türkiye'de adil yargılanma yok" ifadelerini kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

ADALET BAKANLIĞIN WESTMINSTER İNGILTERE MAHKEMESINE GÖNDERDIĞI BELGE TAM BIR SKANDALDIR

Size Adalet Bakanlığının son iki gündür yapmış olduğu açıklamalarla ilgili bir konuşma yapacağım. Dikkat etmişseniz iki gündür Adalet Bakanlığı alelacele bir şekilde ve altından kalkamadığı bir konu hakkında açıklamalar yapmakta ve ardından bugün Londra Adalet Müşavirini de görevden aldığını ilan etti. Nedir bu mesele Yaklaşık on gündür bir belge dolaşıyor sosyal medyada çok önemli Adalet Bakanlığın Westminster İngiltere mahkemesine gönderdiği bir belgeyle ilgili bu Akın İpekin iade davası. FETÖ çatı davasında Akın İpekin İngiltereden iadesini talep ediyor Türkiye ve Adalet Bakanlığının bir belge gönderdiği iddiası var ortada. Bu belgede Adalet Bakanlığının Türkiyede adil yargı olduğuna dair iddiaları var 5-6 maddede. Türkiyede FETÖ davalarında beraatlerin çok olduğuna veyahut da Yargıtay tarafından cezalarda bozmaların olduğunu vurgulayan maddeler.

ADALET MÜŞAVIRI WHATSAPPTAN GÜYA WESTMINSTER HÂKIMINE GÖNDERMIŞ BUNA KARGALAR BILE GÜLER

Onların içinde bir maddede de şunu söylüyor Adalet Bakanlığı: Evet byLock FETÖ üyeleri arasında haberleşme amaçlı kullanılan bir uygulama ancak yazışmaların içeriği FETÖnün gizli amaçlarını gerçekleştirmek için hayati önemde bir suç işlemek ve gizli eylemler yürütmek amacıyla kullanılmadığı sürece kanıt olarak kullanılamaz. Şimdi bunu demiş ve ardından bu konuda Adalet Bakanlığından bir açıklama beklendi. Türkiyedeki uygulamalarla aksi yönde bir açıklama olduğu düşünülerek açıklama beklendi ve daha sonra Adalet Bakanlığı Evet Londra Adalet Müşaviri Westminster mahkemesine gönderdi ancak bizim irademiz dışında gönderildi. dedi. Çok ilginçti bu çünkü yazının aslı burada değerli arkadaşlar. Adalet Bakanlığının mührü var işte görüyorsunuz ve kim göndermiş Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü göndermiş ve mühürlü UYAPtan gönderilmiş. Hukukçu arkadaşlarımız bilir bunun usulünü ancak bugünkü açıklamada Adalet Bakanlığı daha garip bir açıklama yaparak kendi üzerinden bunu attı ve bu açıklamayı Londra Adalet Müşavirinin WhatsApptan Westminster hâkimine gönderdiğini söyledi. Şimdi buna güler misin ağlar mısın diyeceğim çünkü aklımızla alay ediliyor. Bu denli önemli bir davada FETÖ çatı davasında Türkiyenin adil yargı içinde bulunduğuna dair belgeyi Adalet Müşaviri WhatsApptan güya Westminster hâkimine göndermiş. Buna kargalar bile güler değerli arkadaşlar. Bunun doğru olmadığı apaçık ortada.

ADALET BAKANLIĞININ YALANLARINI WESTMINSTER MAHKEMESINDEN DINLIYORUZ

Ayrıca işin başka bir skandal boyutu var. Bakın çok önemli. Ben şu Westminster mahkemesinin hâkiminin 18 sayfalık kararını okudum arkadaşlar. Çok önemli siz de okuyun. Bu skandalda Adalet Bakanlığının nasıl yalan söylediğini buradan çok iyi anlarsınız çünkü hâkim diyor ki Adalet Bakanlığından bana yazı geldi. Adalet Bakanlığı diyor ki: Hayır biz göndermedik. Ama yazı mühürlü bir şekilde apaçık ortada.

ADALET BAKANLIĞI TÜRKIYEDE ADIL YARGILAMA OLMADIĞINI IDDIA EDIYOR.

Şimdi daha da skandal büyüyor. 6ncı madde konusunda Türkiyede adil yargı olduğuna dair iddiaları var Adalet Bakanlığının. Hâkim 6ncı madde icabınca Türkiyenin iddialarını kabul ediyor 3üncü ve 81inci maddeye göre ise reddediyor. Yani sonuçta reddediliyor.

Ama şöyle acayip bir durum var: Türkiyenin Adalet Bakanlığının adil yargılama konusundaki iddialarını Westminster hâkimi kabul ediyor ancak bu belge ortaya çıktıktan sonra Adalet Bakanlığı Hayır bu belge sahtedir. iddialarında bulunuyor veyahut da Müşavirimiz göndermiş geri alıyoruz... Yani çok acayip bir şekilde Adalet Bakanlığı Türkiyede adil yargılama olmadığını iddia ediyor. Evet öyle hakikaten bu byLock konusunda biliyorsunuz Mor Beyin çıktı 11.400 kişinin byLockla alakası olmadığı ortaya çıktı ancak Mor Beyin çıkanlar da iade edilmedi bu kişilerin yakınları da KHKyle ihraç edilmişlerdi onlar da iade edilmedi. Şimdi Adalet Bakanlığı bunu çok yapıyor. Balyoz davası sırasında da AİHMe bir yazı göndermişti ve sanıkların darbe planının altında imzası olduğunu söylemişti.

ADALET BAKANLIĞI BELGEYI YALANLIYOR AMA ÖYLE BIR CEVAP VERIYOR KI TÜRKIYE DE ADIL YARGILANMA OLMADIĞINI ITIRAF EDIYOR

Burada bakın açıklamayı okuyorum size Adalet Bakanlığının açıklamasını: Londra Adalet Müşaviri tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca 1 sayfalık bir bilgi notu hazırlanarak İngiliz Savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir. diyor ama aslında kendisi göndermiş. Yargı yetkisi içindeki konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu değildir. diyor ancak zamanında tahliyelerden önce HSKye Bunları sorun. diye kitapçık gönderen de hâkimlere kitapçık gönderen de Adalet Bakanlığıydı. Son olarak da Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır. deniliyor. Aslında 16. Ceza Dairesinin kararı apaçık ortada byLock konusunda. Buna itiraz edildi ve Yargıtay Genel Kurulunda son karar aşamasında. Ancak byLock konusunda bir netlik olmadığı için binlerce insan mahkûm ediliyor ve Yargıtayın kararı da geciktiriliyor. Bunu tüm hukukçu arkadaşlarımız biliyor. Burada çok büyük bir muğlaklık var.

06 Aralık 2018 - SiyasetYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?