Reklamı Kapat

MAİB Açıkladı : 15,7 milyar dolarlık ihracat yaptık, 222 ülkede Türk makineleri kullanılıyor

Yılın ilk 11 ayı itibarıyla ihracatını 157 milyar dolara taşıyan makine sektöründe geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 168 ihracat artışı gerçekleşti. MAİB Başkanı Karavelioğlu 222 ülkeye ihracat yapan sektörümüzün yurtdışındaki başarısını artan yerli makine kullanımıyla birlikte yurtiçinde de kalıcı kılmayı amaçlıyoruz. dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiyenin toplam ihracatının yüzde 10'nundan fazlasını gerçekleştiren makine sektörünün yılın ilk 11 ayı sonunda ihracata katkısı 157 milyar dolar oldu. Türkiyenin Makinecileri sektör ihracatının yüzde 168 arttığı bu dönemde ihraç edilen makinelerin kilogram başına ortalama değerini 61 dolara taşıdı. Türk makinelerinin kilogram başına ortalama değeri sektörün birinci pazarı olan Almanyada 87 doları geçti. Yılın ilk 11 ayında inşaat ve madencilik makinelerindeki yüzde 332 artış tarım ve ormancılık makinelerinde yüzde 262'lik artış dikkat çekti.

Makine sektörünün Türkiye ekonomisinde dış ticaret açığının daha da azalması yönünde önemli fırsatlar barındırdığına dikkat çeken MAKINE İHRACATÇILARI BIRLIĞI BAŞKANI KUTLU KARAVELIOĞLU şunları söyledi:

Makine ihracatında sağladığımız istikrarlı ve hızlı artış ürünlerimizde teknolojik ilerleme sağladığımızın önemli bir göstergesidir. yaptığımız çalışmalarla ihracatın ithalatı karşılama oranını daha da artırmak carı fazlaya daha çok katkı vermek istiyoruz. ancak makine dış ticaretinde hiç hak etmediğimiz 10 milyar dolarlık açığı kapatmak sadece ihracatçımızın değil her kesimden üreticinin önceliği olmalı. serbest bölgeler dâhil 222 ülkeye

 ihracat yapan sektörümüzün yurtdışındaki başarısını artan yerli makine kullanımıyla birlikte yurtiçinde de kalıcı kılmayı amaçlıyoruz.

Türkiyenin 2017 yılında 28 milyar dolar makine ithalatı gerçekleştirmesinin ekonomiye büyük bir ağırlık getirdiğini kaydeden KARAVELIOĞLU şunları ifade etti:

YILLIK BAZDA BAKILDIĞINDA BÜRO MAKINELERINDEN 26 MILYAR DOLAR MOTORLARDAN 25 MILYAR DOLAR POMPA VE KOMPRESÖRLERDEN 13 MILYAR DOLAR CARI AÇIK VERIYORUZ. AYNI ŞEKILDE IŞ MAKINELERINDEN 11 MILYAR DOLAR TAKIM TEZGÂHLARI ILE TEKSTIL VE KONFEKSIYON MAKINELERINDEN DE 1ER MILYAR DOLAR AÇIK OLUŞUYOR. Oysa biz bu alt sektörlerin tamamında çok nitelikli ürünler üretebiliyoruz. Devletin yerli üretimi kararlı biçimde desteklemesiyle kapanmaya başlayan makas açısından yatırım teşviklerinin doğru konumlandırılması çok önemli. İthal marka düşkünlüğü olan sanayicilerimizin bütün dünyanın takdirini kazanmış kendi makinalarımızıkullanmaya başlaması ile kaynaklar dışarıya değil yerli teknolojiye akacaktır. Söz aldığımız her platformda bu mesajı vermeye büyük gayret gösteriyoruz.

ULUSLARARASI FUARLAR ALT SEKTÖRLERIMIZIN GÜCÜNÜ GÖSTERIYOR

Türk makinelerinin bilinirliliğini arttırmak üzere uluslararası tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten KUTLU KARAVELIOĞLU şunları söyledi:

İhracat artışında kalite kadar önemli bir unsur da etkin pazarlama ve tanıtımdır. Bu amaçla sektörümüzün en büyük fuarlarında ülkemizi temsil ediyoruz Türk makine sanayiinin güçlü sesi olmaya devam ediyoruz. Kasım ayında kendi alanlarının en büyük etkinliği olan üç fuara katıldık. Bolonyada tarım makinelerimizi sergilediğimiz EIMA fuarında ve inşaat makineleri sektörünün en önemli buluşma noktası BAUMA Chinada kapsamlı çalışmalar yürüttük. Aynı tarihlerde Vietnamda düzenlenen VTG fuarında da tekstil makineleri sektörümüzü tanıttık.Uluslararası ölçekteki çalışmalarımızla tüm alt sektörlerimizin rekabet gücünü yansıttığımıza inanıyoruz.

İKI ALT SEKTÖRDE IKI MILYAR DOLAR AŞILDI

Yılın ilk 11 ayında sektör genelinde en fazla ihraç edilen makine mal grupları klimalar ve soğutma makineleri ve motorlar ve aksamları alt sektörlerinde ihracat 2 milyar doları aştı. Bu sektörleri 1 milyar doları aşan ihracatlarıyla yıkama ve kurutma makineleri ve inşaat ve madencilik makineleri takip etti. Ülkeler bazında en dikkat çekici artışlar yüzde 611 ile Hollanda ve yüzde 556 ile Özbekistanda oldu. Kasım ayı sonu itibarıyla ihracatımızın ilk sıralarında yer alan ABDye yüzde 25 ve İngiltereye yüzde 222lik ihracat artışı gerçekleşti. İtalya Fransa ve Romanyaya ihracat artışı yüzde 20yi aştı.

06 Aralık 2018 - EkonomiYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?