Reklamı Kapat

Tuğçelik Alüminyum'dan Kocaeli'ye 30 Milyon Euro'luk Yatırım!

Otomotiv, beyaz eşya, elektrik ve mekanik endüstrilerine yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesislerinde uluslararası firmalar için parça üreten, hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın sayılı tedarikçilerinden biri olan Tuğçelik Alüminyum, Kocaeli’ye 30 milyon Euro’luk yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

40 milyon Euro’nun üstünde yıllık ciroya ulaşacağız”

2014 yılında sermayesinin yüzde 23,33’ünü halka arz eden ve hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören Tuğçelik Alüminyum, gerek kapasite gerekse kalite bakımından Avrupa’nın sayılı tedarikçilerinden biri olarak sektörde adından sıkça söz ettiriyor. Yapmış olduğu yatırımlar hakkında açıklama yapan Tuğçelik Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nergiz; “Biz grup olarak son birkaç yıldır yatırımlarımızı 2 alana yönlendirdik. Biri deniz taşımacılığı, diğeri ise bildiğiniz gibi Tuğçelik AŞ.’de yapmış olduğumuz alüminyum parça üretimi… Bu iki sektörde de uzun vadeli yatırım planları yapıyoruz. Tuğçelik tarafında 2015 yılında yaptığımız 5 yıllık program neticesinde 25 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Bu sayede 3 milyon Euro ile başlayan ihracatımızda önümüzdeki 2 yıl içinde elimizdeki mevcut kontratlarla birlikte 40 milyon Euro’nun üstünde yıllık ciroya ulaşacağız. 2019 yılı içerisinde ilk 5 yıllık yatırımın ödemeleri sonlanacak. 2019 ve sonrasındaki 5 yılda yeni nesil elektrikli araçlara parça üretmek için de Gebze sınırları içerisinde bulunan fabrika binası hariç 30 milyon Euro’ya yakın yeni bir üretim tesisi oluşturmayı planlıyoruz” dedi.

İhtiyacımız olan hammaddeyi yerli kaynaklardan sağlayacağız”

Yatırımları içim uygun şartları yakından takip ettiklerinin altını çizen Tuğçelik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nergiz açıklamalarına şöyle devam etti; “Planlanan tesis tam kapasite üretime ulaştığında alüminyum sektöründe fabrikalarımızın yıllık toplam cirosu 100 milyon Euro’nun üstüne çıkacak. Üretimimizin ihtiyacı olan hammadde ve saf malzemenin %90’nı yurtiçindeki, yerli kaynaklardan sağlayacağız. Yurtdışı bağımlılığımız minimum seviyede bırakmayı hedefliyoruz. Üretimimizin büyük bir kısmını Avrupa Bölgesi’ne yapılacak ihracatlar oluşturacak. 2 milyon 500 bin Euro’luk 2 hattın kurulumu şu anda Dudullu Tesisimizde başladı. Şubat ayı ortalarında bu hatlarda deneme üretimine başlanacak.

2. basamak yatırımlar için 4 milyon Euro üzerinde hat ve ekipman siparişi verilmiş olup 2019 son çeyreği ve 2020 de ilk hatların üretime başlamasını planlıyoruz. Yatırımların devamı için uygun şartların oluşmasını yakından takip ediyoruz. Bu sebepten ötürü yatırımlarımız uzun vadeli ve uygun finansman kaynakları bulduğumuz sürece devam ediyoruz.”

04 Ocak 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?