Reklamı Kapat

Ayhan Zeytinoğlu, "Kocaeli'nin kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz"

-TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılına ait nüfus verilerine göre; Kocaeli nüfusu 2017 yılına göre binde 12.2 artarak 1 milyon 906 bin 391 kişi oldu. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklanan son nüfus artış verilerine göre, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olduğunu söyledi. Bununla birlikte Kocaeli’nin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu değerlendirdi:KSO Başkanı Zeytinoğlu il Bazında Vergi Gelirleri araştırması sonuçlarını değerlendirerek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gelir ve Giderleri verilerine göre Kocaeli, Türkiye’nin tüm vergi gelirinin yüzde 11,82’sini üreterek, vergi gelirine katkıda İstanbul’dan sonra  ikinci büyük il oldu. 71 ilin vergi gelirlerinin toplamından fazla vergi ödeyen Kocaeli,  açıklanan son nüfus artış verilerine göre kişi başı ödenen vergi sıralamasında 38 bin 529 TL ile yine Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu.” dedi.

DEVLETE EN FAZLA KAZANÇ SAĞLAYAN İL KOCAELİ

 

Başkan Zeytinoğlu, “İlimizin 2018 yılında ödediği 73 milyar 451 milyon TL vergi, Türkiye’nin genelinde 71.3 milyar lira olan 71 ilin vergi gelirlerinin toplamından daha fazla. Kocaeli aynı zamanda yüzde 91.9’luk vergi tahakkuku ile de birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2018 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 38 bin 529 TL’dir. Türkiye ortalamasının 7 bin 577 TL olduğu düşünüldüğünde, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur.” dedi.

İLİMİZİN EKSİKLİKLERİ GİDERİLEBİLİ

 Kocaeli’de kişi başına devletin harcaması 3 bin 767 TL olduğunu belirten KSO Başkanı “İlimiz ülkemiz bütçesine kişi başına 38 bin 529 TL vergi geliri vermesine karşılık, Kocaeli’ne kişi başına yapılan harcama sadece 3 bin 767 TL’dir. Bu harcama Türkiye ortalaması olan 10 bin 127 TL’nin altında kalmaktadır. Oysa üretimin merkezi olan Kocaeli’nin altyapı ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Burada ülkemiz genelinde kişi başına devletin ortalama harcadığı miktar kadar ilimizde de devletimizin harcama yapması durumunda, ilimizin birçok altyapı eksikliklerinin de giderilebileceğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

 TALEP EDİYORUZ

Zeytinoğlu, “Odamız üyesi ve merkezinin çoğunluğu İstanbul’da olan 600 üzerinde firmamızın karı, ilimiz merkezli 1900 firmanın karının neredeyse iki katıdır. Yani; Kocaeli’ye ödenen gelir ve kurumlar vergisinin iki katını, İstanbul alıyor. Biz şirketlerin merkezlerini üretimlerini yaptıkları illere taşımalarını bekleyemeyiz. Ancak, vergilerini üretimini yaptıkları il içerisinde ödemelerini talep ediyoruz.” dedi.

01 Şubat 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?