Reklamı Kapat

Sigarayı Bırakın Hayata Tutunun!

Sigara kullanımı en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. her bir sigara vücut için zehirli tahriş edici kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000'den fazla kimyasal madde içerir. bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır diyen İstanbul Okan Ünıversıtesı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

ERKEKLERIN YÜZDE 35'ININ KADINLARIN YÜZDE 15'NIN ÖLÜM NEDENI SIGARA

İnsanları sigaraya bağımlı hale getiren madde nikotindir. Nikotinin vücudumuz üzerinde kalp atışlarını hızlandırıcı tansiyonu yükseltici ve kanın pıhtılaşma riskini artırıcı olumsuz etkileri vardır. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin yüzde 35inin kadınlarda ise yüzde 15inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90ının nedeni sebebini yine sigara oluşturmaktadır.

SIGARAYA BAĞIMLILIK NASIL OLUŞUR

Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri tek bir sigara ile bağımlı hale gelmektedir. Bir sigara içildiğinde ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin beyne ulaşır ve serotonin gibi hormonların salgılanmasını sağlayan merkezin uyarılmasıyla birlikte meydana gelen hormonal salınımlar zevk alma gevseme sakinlesme konsantrasyon artısı gibi degisikliklerin ortaya cıkmasına neden olur. Odul gibi gelen bu degisikliklerin devam etmesi icin vucudunuz daha cok nikotin istemeye baslar ve bu durumda içilen sigara miktarında artışa sebep olur. Nedeni nikotinin meydana getirdigi etkilere karsı vucutta tolerans gelismesidir. Bunun anlamı şudur: Vücuttaki nikotin miktarı arttıkca etkisi azalır odul gibi gelen degisikliklerin devamını saglamak icin nikotin miktarının daha da artması gerekmektedir. Artık vucudumuz bu maddeyi gerek olmadıgı halde almak istemektedir. Bu davranısı yapmadıgımız zaman hissettigimiz sinirlilik gerginlik konsantrasyon bozuklugu istah artısı depresyon vb. duygular irademizle kontrol edebileceğimiz bir durum olmaktan uzaklaşmış ve tıbbi bir bozukluk halini almıştır. Eğer kişi sigarayı bırakmak istiyor ve kendi kendine zorlanıyorsa bir uzmana başvurarak etkinligi kanıtlanmıs tıbbi tedavi yontemlerinden yararlanabilir.

SIGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA:

20. dakikada nabız kan basıncı ve vücut ısısı normale doner. 24. saatte kanda karbonmonoksit gazı hızla azalır.

2 HAFTA 3 AY SONRA

Efor kapasiteniz artar. Oksuruk varsa azalır 3 ay icinde kaybolur. Balgam varsa 2 haftada yarı yarıya azalır. Soluk alıp vermeniz kolaylasır. Koku ve tat alma duyularınız iyilesir.

1. YILDA

Kalp krizi gecirme riskiniz ilk gunlerden itibaren azalmaya baslar bir yılın sonunda risk yüzde 50 azalır.

Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalıgı Buerger riski yüzde 30-50 azalır.

KOAH kronik obstruktif akciger hastalıgı gibi solunum yetmezligine yol acabilen akciger hastalıklarının ortaya cıkması engellenir varsa ilerlemesi durur.

5. YILDA

Agız gırtlak yemek borusu idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır

10. YILDA

Felc olma riskiniz 5-10 yıl icinde hic sigara icmemis olanlarla aynı duzeye iner.

Akciger kanseri agız gırtlak yemek borusu idrar torbası bobrek pankreas kanseri riski azalmaya devam eder.

15. YILDA

Kalp koroner damar hastalıgı ve kalp krizi riski hic icmeyenlerle aynı olur.

08 Şubat 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?