Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

Kocaeli Haber - Doğal güzellikleri ve doğaya saygılı kentleşmesiyle Kocaeli’nin doğal millet bahçesi olma  özelliğini taşıyan ilçesi Başiskele’de geleceğe nefes olacak yatırımlar ve doğal işler ile çevremiz korunmaya devam ediyor.

Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!
Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Vatandaşların evinin ön kapısının kent merkezine, arka kapısının da doğaya açıldığı Başiskele’de doğaya saygılı insan odaklı hizmetler ve yatırımlar Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün öncülüğünde yaklaşık 4,5 yılda büyük hız kazandı. Doğal millet bahçesi özelliği taşıyan Başiskele’de yer alan vadiler başta olmak üzere birçok yeşil alan vatandaşların huzurla vakit geçirebileceği, nefes alabileceği sosyal alanlar haline getirilirken sıfır atık çalışmaları, çevre düzenlemeleri, ağaçlandırma çalışmaları, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda yeni projeler tek tek hayata geçirildi.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

4,5 YILDA 11 BİN 697 FİDAN DİKİLDİ

Daha yaşanabilir güzel Başiskele için çalışmalarını aralıksız sürdüren Başiskele BBelediyesi, ilçe genelinde refüj, kavşak, cadde ve sokakların çevre düzenlemelerini büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor, kent estetiğini geliştirmek, yeşiline yeşil katmak üzere çeşitli alanlarda ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda dönem boyunca 15.738 m² çevre düzenlemesi yapan Başiskele Belediyesi, kentin dört bir köşesine 11 bin 697 fidan dikerek hem kentin yeşiline yeşil kattı hem de geleceğe nefes oldu.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

SIFIR ATIK SEFERBERLİĞİ

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Sayın Emine Erdoğan önderliğinde hayata geçirilen Sıfır Atık Seferberliği’ne büyük destek veren Başiskele Belediyesi, ambalaj atıkları, tekstil atıkları, bitkisel atık yağlar, elektronik atıklar ve atık piller geri dönüşüme kazandırıyor. Başiskele’de 680 adet geri dönüştürülebilir atık toplama ekipmanı bulunmakta olup, dönem boyunca; 11.672 ton ambalaj atığı, 400 ton tekstil atığı, 5 ton atık pil, 9 ton bitkisel atık yağ, 15,7 ton elektronik atık ve 420 kg atık ilacı geri dönüşüme kazandırıldı.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

1. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ

Başiskele Belediyesi Fen İşleri ve Temizlik İşleri Yerleşkesi’nde yapılan 1. Sınıf Atık Getirme İstasyonu geri dönüşüme büyük katkı sunuyor.  Başiskele’nin her bir noktasından toplanan ambalaj atıkları, tekstil atıkları, bitkisel atık yağlar, elektronik atıklar ve atık piller 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri dönüşüme kazandırılıyor. Ayrıca bugüne kadar kentin 7 farklı noktasına yerleştirilen Mobil Atık Getirme Merkezi atıkların yerinde ayrıştırılmasını ve vatandaşların da geri dönüşüme katkı sunmasını sağladı.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

KATI ATIK AKTARMA İSTASYONU

Sıfır Atık Seferberliği’ne, çevrenin temizliğine ve kaynakların verimli kullanılmasına büyük katkı sağlayan Katı Atık Aktarma İstasyonu, temizlik hizmetlerimizde %40’a varan zaman ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Ovacık Mahallesi’ndeki Fen İşleri ve Temizlik İşleri Yerleşkesi’nde yer alan istasyon sağladığı tasarrufun yanı sıra hizmet kalitesini ve verimliliğini de arttırıyor. Ayrıca doğal kaynak tüketiminde karbon ayak izinin azalmasına da katkı sunuyor.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

ÇÖP KONTEYNERLERİ

Daha temiz ve daha güzel Başiskele için kentin dört bir köşesinde muhtelif yerlere yerleştirilen 8742 çöp konteynerleri çeşitli nedenlerle zamanla eskiyen, yıpranan ve paslanan çöp ve geri dönüşüm konteynerlerinin bakım, onarım ve boyama işlemlerini yerinde yaparak hem çevre ve görüntü kirliliğini engelliyor hem de belediyede büyük tasarruf sağlanıyor.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

GES İLE KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN BELEDİYE

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye büyük önem veren Başiskele Belediyesi, bu kapsamda Fen İşleri, Temizlik İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü Yerleşkesi’ndeki hizmet binalarının ve belediye ana hizmet binasının çatısına Güneş Enerji Sistemi (GES) kurdu. Fosil yakıtların oluşturduğu çevre tehditlerini azaltmak, temiz enerji kullanmak, temiz enerjiyi yaygınlaştırmak için kurulan GES panelleri ile kendi elektrik enerjisini üreten Başiskele Belediyesi, çevre duyarlılığı ve model olmanın yanı sıra yılda 1.200.000 TL’yi aşkın tasarruf sağlıyor. Elde edilen tasarruf Başiskele’ye yapılacak yatırımlara dönüşerek kentin kalkınmasına büyük katkı sunuyor. Ayrıca GES ile karbon salınımı engellenerek kentin doğası korunuyor, gelecek nesillere de daha sağlıklı ve huzurlu bir Başiskele’yi miras bırakıyor.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

SIFIR ATIK PARKI

Sıfır Atık farkındalığını oluşturmak amacıyla, Türkiye’nin ilk sıfır atık parkını ilçeye kazandıran Başiskele Belediyesi, Yeşilkent Mahallesi’nde 2900 m² alan üzerine kurulan park her biri altıgen şeklinde 7 bölümden oluşuyor. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü akademisyenlerinin danışmanlığı ve çok sayıda paydaşın katkısıyla hayat bulan Sıfır Atık Parkı; hem sosyal bir donatı hem de geri dönüşüm bilincini geliştiren bir merkez olarak hizmet vermeye devam ediyor.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

PET ŞİŞE KUMBARALARI

Başiskele’de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir doğa bırakmak, çevre ve geri dönüşüm bilincini artırmak ve Sıfır Atık Seferberliği’ne destek vermek üzere fosil kaynaklardan üretilen pet şişelerin düzenli ve ayrıştırılarak toplanmasına önem veren Başiskele Belediyesi, bu amaçla ilçenin yoğun kullanılan cadde ve meydanlarının 25 noktasına estetik görünümlü pet şişe kumbaraları yerleştirdi.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

ECOBAŞİSKELE İLE HER ŞEY GERİ DÖNÜŞÜME

Hem çevreyi korumak, hem de gelecek nesillere yatırım yapmak amacıyla Başiskele Belediyesi ve Başiskele Kent Konseyi iş birliğinde EcoBaşiskele adı altında geri dönüşüm hareketi başlatıldı. İlçe geneline yayılan gönüllü bir hareket olan EcoBaşiskele kapsamında siteleri gezen belediye personelleri ve Kent Konseyi üyeleri geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Pilot olarak seçilen sitelerle başlayan proje geliştirilerek uygulanmaya devam ediyor.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

SIFIR ATIK EĞİTİMLERİ

Daha yaşanabilir Başiskele ve sağlıklı gelecek nesil için geleceğimizin teminatı çocuklarımızda Sıfır Atık, geri dönüşüm bilincini ve farkındalığını oluşturabilmek adına okullarda eğitimler ve seminerler düzenlenmeye devam ediyor. Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan iş birliğiyle ilçedeki tüm okullar ziyaret edilerek çocuklarımıza sıfır atık eğitimi veriliyor. Dönem boyunca 7 bin 530 öğrenciye eğitim verilerek geri dönüşüm ve sıfır atık bilinci oluşturuldu.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

ELEKTRONİK ATIK TOPLAMA YARIŞMASI “Bİ’ATIK ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR”

Mavi Yeşil Başiskele’nin doğasını korumak adına çevremize büyük zararları olan ve geri dönüştürüldüğünde ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan pil ve elektronik atıkların toplanması için “Bi’atık Çok Şey Değiştirir” sloganıyla vatandaşlar arasında bir yarışma düzenlenerek bu konuda farkındalık oluşturuldu.Başiskele’de Doğal İşler ile Çevre Korunuyor!

Kaynak: BÜLTEN

04 Ara 2023 - 10:56 - Yerel Yönetimler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.