Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor

Kocaeli Haber - Çocukluğunda ilgi duyduğu Türk Halk Müziği'ne adeta ömrünü adayan İsmet Ünsal, Kocaeli Üniversitesi akademik kadro, idari personel ve öğrencilerle kurduğu koroyla 29 yıldır şehir içi ve dışında konserler veriyor Türk Halk Müziği'nin yakından tanınması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunan Ünsal, öğrenci de yetiştiriyor

Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor
Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor
+5
Video için play'e tıklayın

Kocaeli Haber - Görev yaptığı Kocaeli Üniversitesinde kurduğu koronun 29 yıldır şefliğini yapan İsmet Ünsal, Türk Halk Müziği'nin tanınması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunuyor.

Doğduğu Ağrı'da 14 yaşında Türk Halk Müziği'ne merak salan 63 yaşındaki Ünsal'ın bu ilgisi ilerleyen yıllarda tutkuya dönüştü.

Gençlik yıllarında Ağrı Halk Eğitim Merkezinde müzik eğitimi alan Ünsal, daha sonra memur olarak görev yaptığı bu kurumda müzik eğitimi vermeye başladı.

Ünsal, 1994 yılında tayin olduğu Kocaeli Üniversitesinde bir yıl sonra akademik kadro, idari personel ve öğrencilerden oluşan Türk Halk Müziği Uygulama Topluluğu Korosu'nu kurdu.

Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor

Şefliğini yaptığı koroyla 29 yıldır şehir içinde ve dışında konserler veren Ünsal, Türk Halk Müziği'nin yakından tanınması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmanın yanı sıra öğrenci de yetiştiriyor.

"AKADEMİK KADRO, İDARİ PERSONEL VE ÖĞRENCİ BİRLİKTELİĞİ BİZE AYRI MOTİVASYON SAĞLIYOR"

Kocaeli Üniversitesi Türk Halk Müziği Uygulama Topluluğu Korosu Şefi İsmet Ünsal, AA muhabirine, küçük yaşlarda müziğe ilgi duyduğunu, o dönemde kendi imkanlarıyla küçük sazlar yaptığını söyledi.

Radyodan dinlediği eserlerle Türk Halk Müziği'ne ilgisinin arttığını dile getiren Ünsal, ortaokul son sınıfta tanıştığı bağlamayla lise yıllarında Ağrı Halk Merkezinde eğitim aldığını anlattı.

Ünsal, 1984 yılında memur olduğu Ağrı Halk Eğitim Merkezinde Türk Halk Müziği eğitimleri vermeye başladığını dile getirerek, "O yıllarda Ağrı'da bağlama çalan yok. Yani bugünkü gibi konservatuarlar, TRT yok. Doğu ve güneydoğu illerinin çoğunda yoktu. Telgraf tellerinin içinde güzel çelik teller vardı. Biz onları çivilerle bağlardık, bağlama yapardık." diye konuştu.

Ülkenin farklı yerlerindeki yarışmalarda Ağrı Halk Eğitim Merkezini temsil ettiklerini aktaran Ünsal, bunun kendilerini müzik alanında geliştirmeye katkı sağladığını kaydetti.

Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor

Ünsal, 1994 yılında memur olarak geldiği Kocaeli Üniversitesinde Türk Halk Müziği korosunun bulunmadığına değinerek, şöyle devam etti:

"Akademik kadro, öğrenci ve idarecilerimizden oluşan Kocaeli Üniversitesi Türk Halk Müziği Uygulama Topluluğu Korosu'nu kurmayı düşündüm. Üniversitemizin imkanlarıyla 70-80 kişilik çok büyük bir koro oluşturduk. Her yıl kendi üniversitemizi tanıtmak, üniversitemizde sosyal ve kültürel faaliyetlerin ne kadar geliştiğini göstermek amacıyla başta Marmara Bölgesi'ndeki çevre illerimize konserler vermeye gittik. Her yıl gidiyoruz. Zamanla koro büyüdü. Bu sefer yerel televizyonlar, ulusal televizyonlarda yer almaya başladık. Yetiştirdiğim öğrenci sayısı binin çok üzerinde. TRT'de çok arkadaşımız, öğrencilerim var. Orada görev yapıyorlar. Piyasada çalışan öğrenci, memur, akademisyen arkadaşlarımız var. Ayrılıp da sanatçı olan, albüm yapan arkadaşlarımız var. Çok öğrenci yetiştirdik."

Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor

Koronun akademik kadro, idari personel ve öğrencilerden oluştuğuna işaret eden Ünsal, bu birlikteliğin kendilerine ayrı bir motivasyon sağladığını söyledi.

Ünsal, yetiştirdiği öğrencilerin sanatla geçimini sağlamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, "Kocaeli Üniversitemizin akademik kadro, idari ve öğrencilerden oluşan korosu var. Diğer üniversitelerde ya konservatuvar korosu vardır ya da öğrencilerden oluşan koro vardır fakat böyle 3 simayı bir araya getirmek, akademik kadro, idari personel ve öğrencileri bulup buluşturmak hiçbir üniversitede yoktur. Üniversitemizin gerçekten ne kadar iyi olduğunu, ne kadar kaliteli ve insana, sanata ne kadar değer verdiğini oradan anlıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Koroyla şehir içinde ve dışında yılda 7-8 konser verdiklerini belirten Ünsal, Türk Halk Müziğini dinleyicilerle buluşturmaktan memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.Kocaeli Haber - Türk Halk Müziği tutkusuyla kurduğu koroyla kulakların pasını siliyor

21 Oca 2024 - 13:49 Kocaeli- Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.