Reklamı Kapat

İsmail Gülle'den 2018 Ekonomisi Değerlendirmesi

TİM Başkanı İsmail Gülle 2018 ekonomik büyümesini değerlendirdi

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye ekonomisinin 2018 yılında karşı karşıya kaldığı açık kur saldırılarına rağmen yıl genelinde yüzde 2.6 büyümesinin Türkiye ekonomisinin temellerinin ne denli güçlü olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle 4. çeyrekteki yüzde 3 daralmanın maruz kaldığımız kur merkezli küresel finansal saldırının etkilerinin iyi yönetilmesi sayesinde makul bir seviyede olduğu kanaatindeyim dedi.

Geçen yılın geneline bakıldığında doğru analizin yapılacağına işaret eden Başkan Gülle 2018in geneline baktığımızda dünyada bölgemizde ve doğrudan ülkemize yönelik birbiri ardına devasa problemleri Türkiye adına büyük bir başarıyla atlattığımızı değerlendiriyorum. Böyle bir ortamda sanayi ve tarım sektörlerinde yüzde 1 seviyelerinde de olsa artışların olması üretim çarklarının büyük bir azimle döndüğünün göstergesi. İnşaat sektöründeki daralma ise finansal saldırılar sonrası piyasa dengelerinde meydana gelen bozulmanın etkilerine işaret ediyor.

YENİDEN YUKARI YÖNLÜ BÜYÜME YAKALAYACAĞIZ

Devasa ekonomik saldırılara karşı Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız koordinasyonunda ortaya konan mücadelenin başarılı olduğunu açık ve net olarak görüyoruz. İnanıyorum ki ekonomimizde gözlemlediğimiz dengelenme süreci sayesinde önümüzdeki dönemde yeniden yukarı yönlü güçlü büyüme oranları yakalayacağız diye konuştu.

DEYIM YERINDEYSE BÜYÜMEYI IHRACAT SIRTLADI

İhracatın büyüme verilerini deyim yerinde ise tek başına sırtladığını kaydeden Gülle şunları kaydetti: 2018in ikinci yarısında ekonomimiz üzerinden gerçekleştirilen saldırıların büyüme rakamlarına yansımasını bugün hep birlikte gördük. GSYHmız son çeyrekte 3 daralırken her şeye rağmen yıl genelinde 26 büyümeyi başardık. Burada en dikkat çekici nokta ise net ihracatın son çeyrekte büyümeye 84 puanlık katkı vermesi. İç talebin daraldığı kamu harcamalarının neredeyse aynı düzeyde kaldığı son çeyrekte büyüme rakamlarımızın en büyük destekçisi ihracat oldu. Yıl genelinde ise net ihracatın büyümeye 36 puan katkı verdiğini görüyoruz. Bugün gelinen noktada artık ülkemizin her zaman olduğu gibi bu süreci de en az zararla atlatmayı bildiği ihracatın ülkemiz için vazgeçilmez olduğunda herkes hem fikir.

BAYRAĞIMIZI TÜM DÜNYADA DALGALANDIRDIK

TİM olarak biz de 83 bini aşkın ihracatçımızla geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de çok daha fazla çalışarak ülkemiz bayrağını tüm dünyada dalgalandırarak hem büyümede hem yatırımlarda hem de istihdamda ülkemize hizmet etmeye katkı vermeye devam edeceğiz. Bu süreçte bizlere her zaman güvenen yanımızda olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Hazine ve Maliye Bakanımız ve Ticaret Bakanımız olmak üzere Hükümetimize sonsuz teşekkürü borç biliyoruz.

11 Mart 2019 - Ekonomi

Muhabir Ömer Faruk GülerYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?