Reklamı Kapat

Vedat Doğusel’den İstihdam Çağrısı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel Burası Türkiye Burada İş Var sloganıyla başlatılan 2019 istihdam seferberliğinin işverenlere getirdiği kolaylıkların altını çizerek iş adamlarına çağrı yaptı. Doğusel Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere özellikle üyelerimiz olan denizcilere çağrıda bulunuyorum. Türkiyenin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019a katılın dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Hatırlayacağınız üzere 21 Ocaktaki TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla Burası Türkiye Burada İş Var sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

8 FARKLI TEŞVİK

Biz de Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak Denizde İş Var diyerek bu kampanyaya dahil olduk. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TLyi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek.

AYLIK 1.113 TL'Yİ DEVLET KARŞILAYACAK

Yani aylık 1.113 TLyi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki düzenini bozma istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org [http://istihdamseferberligi.org] adresinden ulaşabilmek mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz Kaymakamlarımız Belediye Başkanlarımız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

15 MİLYON İLAVE İSTİHDAM SAĞLANDI

İlimizde/İlçemizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 15 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdi mi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere özellikle üyelerimiz olan denizcilere çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz Türkiyenin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019a katılın bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin hem ekonominin büyümesine katkınız olsun hem de Türkiyenin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları Türkiyeye yatırım yapanlar Türkiyede istihdam sağlayanlar oldu.

Yarının en çok kazananları da bugün Türkiyeye yatırım yapanlar insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik kaybetmeyeceğiz. Bu topraklarda bu ülkenin denizlerinde bereket var umut var. Burada iş var Burada aş var Burada gelecek var Sizleri Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Başkanı olarak saygıyla selamlıyorum.

12 Mart 2019 - Ekonomi

Muhabir Ömer Faruk GülerYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?