Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”

Kocaeli Haber - Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Su Verimliliği Seferberliği kapsamında “Su Verimliliği Seferberliği: Sanayi-Su Buluşması” gerçekleştirildi. Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Tüm attığımız adımlarda gerçekleştireceğimiz projelerde sanayinin yeşil dönüşümün tesisi edeceğiz. Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufunun sağlanması. Bugün yapılacak protokol her iki bakanlığın iş birliklerine hız kazandıracak” dedi.

İlayda  Çabuğ
İlayda Çabuğ Tüm Haberleri
Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”
Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Su Verimliliği Seferberliği kapsamında bugün Kocaeli Kongre Merkezinde “Su Verimliliği Seferberliği: Sanayi-Su Buluşması” programı düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla gerçekleşen programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sadettin Hülagü, Veysal Tipioğlu, Cemil Yaman ve Sami Çakır, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, MHP Kocaeli İl Başkanı Murat Nuri Demirbaş, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Nuh Zafer Cantürk, DSİ genel müdürü Mehmet Akif balta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan vekili İbrahim Burkay, TUBİTAK başkanı Hasan Mandal, Vali yardımcıları , ilgili genel müdürler, siyasi parti temsilcileri, il müdürleri davetliler katıldı.

Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”

“SU VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRMEKTEYİZ”

Su yönetimi Genel Müdürü Afire Sever şu ifadelere yer verdi; “Dünyada başta su kaynakları olmak üzere tüm kaynaklar üzerine baskılar artarak devam etmedir. Uyum kapasitelerini arttıran ülkeler bunu azaltacaklardır. Bu kapsamda su verilerimizin verimli kullanılmalıdır. Tüm sektörlerde, tüm paydaşlarımızla ulusal su verimliliği çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ OLARAK YÖNETEMEDİĞİMİZ YER ALTI SULARI VAR”

Tahir Büyükakın ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Geri kazanım suyu daha öncede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ödül almıştık. Toplam 48 milyon metreküplük geri kazanım su toplamımız var. Gerçekte su kullanılan su ise 15 milyon metreküp. Burada farklı kullanım amaçlarına göre farklı teknikler kullanıyoruz. Farklı farklı ihtiyaçlar var. Yıllar önce sapanca Gölü’nde TÜPRAŞ’ta başlamıştık. Büyükşehir belediyeleri olarak yönetemediğimiz yer altı suları var. Orada başka problemlerde var. Kuyu suyu kullanımı sanayiciye daha cazip geliyor. Ben bunu şehrimde değerlendirmesi yaptığımda fiyatları belirleyemediğimiz için geri kazanıma yönelik bir fiyatlama yapalım dedik. Derine içinde tuz olduğu için kullanılması zorlaşıyor. Orada bir sorun var.

Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”

“MESELENİN TIKANDIĞI NOKTADA BURADA”

Aslında ne yapılacağı belli. Geri kazanım suyunu kullanabilmek için sanayide tesis kurulacak TÜPRAŞ’ta var bunun örneği. Tesislerini kurup bunu kullanabilir hale getirmeleri gerekiyor. Bugüne kadar 130 milyonluk tasarruf sağlandı. Geri kazanım suyunun özellikle ne kadar ciddi olduğu anlaşılır. Tesisleri sanayicinin kurması lazım. Meselenin tıkandığı noktada burada. Şişenin içindeki suyu o şişeye koymak için 18 litre proses suyu harcıyoruz. Endüstriyel alanda kullanılan su daha fazla. Asıl endüstriyel prosesleri teşvik edecek, kullanılabilir şekilde olması için sanayicilerin bir an önce yapması lazım. Sayın bakanım burada sizin yardımlarınıza istiyorlar. Su verimliliği konusunda şehirlerimizi yaşanabilir kılacağız. Biz hazırız.”

Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”

“SU VE GERİ KAZANIM NETİCESİNDE ÖRNEK OLACAK RAKAMLARA ULAŞTIK”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “ İlimiz bilim ve sanayinin başkenti, Türkiye’nin yeniliklerinin merkezidir. İlimiz büyük bir başarı hikayesi yazmıştır. Son 20 yılda büyük bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirmiştir. 30 milyar doları aşan bir ihracatı gerçekleştirmiştir. Sanayi kuruluşlarının kullandığı su ve geri kazanım neticesinde örnek olacak rakamlara ulaştık. Sanayicilerimizle yaptığımız toplantılarda proses suyun daha fazla kullanılması çalışmalarımızın odağını oluşturmaktadır. Yağmur suyunun kullanılmasıyla ilgili çalışmalarımızda devam etmektedir. Çevreyi korumak için çok etkin çalışmalar yapıyoruz. Sanayilerimizde ki tüm arıtma sistemlerimiz etkin olarak çalışıyor. Dere yaklarımızın debisi anlık kontrol ediliyor. Bütün vidanjörleri takip edebiliyoruz. Elimizdeki suyu kirletmemek ve geri kazanıma kazanılmasıyla suyun israfının önlenmesi öncelikli çalışmalarımızdan biridir.”

Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”

“TÜRKİYE SU STRESİ YAŞAYAN BİR ÜLKEDİR”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır konuşmasında, “Son 20 yılda Arge ve üretimde güçlü küresel şoklara dayanıklı Türkiye’yi inşa ettik. İhracatımız 255 milyar dolara çıkarak Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı. 22 yıl içinde Organize sanayi bölgemizin sayısını yükselttik. Tüm bu kalkınma projelerimizin arka planında gelecek nesillerine bırakmak var. Ekonomik değerlerin doğal kaynakları koruyacak şekilde ilerlediği bir dönemdeyiz. Ülkemiz iklim krizinden en fazla etkilenen ülkelerden biri. Yapılan çalışanlar su varlığının yüzde 25’e varan oranda azalacağını gösteriyor. Türkiye konumuna göre şanslı olmasına rağmen su stresi yaşayan bir ülkedir. Suyun planlı kullanımı, su ayak izinin azaltılması tercihten öte bir zorunluluktur. Yeni dönemde suyumuzun verimli kullanılması konusunda etkin adımlarımızı atıyoruz.

Bakan Mehmet Fatih Kacır: “Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufu!”

“HEDEFİMİZ YÜZDE 50’YE ORANDA SU KAZANIMININ SAĞLANMASI”

Yürütülen projeler için bugüne kadar 16 milyar lira destek sağladık. Türkiye yeşil sanayi projelerimizle türk sanayini yeşil sanayide örnek ve öncü hale getiriyoruz. Kobilerimizin su ve ham maddesine yönelik yeşil dönüşüm projelerine 4 milyona kadar destek sağlayacağız. Proje kapsamında organize sanayi bölgelerimizin su geri kazanım, GES gibi projelerini destekleyeceğiz. Rekabet gücünü yükseltmeyi düşünüyoruz. 183 projeye 617 milyon lire destek olduk. Su kaynaklarını etkin ve verimli kullanmaya fikirlerine 900 milyon TL’ye kadar destek sağlıyoruz. Tüm attığımız adımlarda gerçekleştireceğimiz projelerde sanayinin yeşil dönüşümün tesisi edeceğiz Hedefimiz yüzde 50’ye kadar su tasarrufunun sağlanması. Bugün yapılacak protokol her iki bakanlığın iş birliklerine hız kazandıracak. Bu protokol ile farkındalığı önümüzdeki dönemlerde daha fazla katkı sunacağız. Yeşil dönüşümde seferberlik ruhunu harekete geçireceğiz. Bu dönüşümü hep birlikte gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

02 Şub 2024 - 11:38 - Kocaeli Gazetesi

Mahreç  İlayda Çabuğ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.