Reklamı Kapat

Lütfü Türkkan, Türkiye'yi Bekleyen Yeni Bir Tehlikeyi Açıkladı!

Kocaeli’nin tarım bölgesi olan Kandıra ilçesinde 34 tarım arazisinin nisan ayında icra yoluyla satışa çıkması İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ı harekete geçirdi.Türkiye’de tarımı bekleyen bir başka tehlikeyi ortaya çıkardı.

Büyütmek için resme tıklayın

TARIM BAKANINI TERLETEN SORULAR

Üretim maliyetlerindeki aşırı artış, ekilemeyen tarım alanları ve yanlış tarım politikaları sonucu vatandaşlar tanzim satış kuyruklarında beklerken meclise verilen soru önergesi Türkiye’de tarımı bekleyen bir başka tehlikeyi ortaya çıkardı.

TÜRKİYE’Yİ TANZİME MAHKUM ETTİLER

Kocaeli’nde yaşananların Türkiye’deki tarımın ve üreticilerin geldiği noktanın özeti olduğunu belirten Türkkan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi uyararak “yaşanan ekonomik krizin derinleşmesiyle önlem alınmazsa Türkiye kıtlık tehlikesiyle baş başa kalacak. En temel tarım ürünlerini bile ithal eden bir ülkenin ekip biçemediğini düşünürseniz, 35 milyar dolar harcanan Suriyeli mültecilerin ülkesi Suriye’den bile patates ithal ettiğimizi hesaba katarsanız, yaşanacak ekonomik bir yıkımda Türkiye’deki vatandaşlarımızı nasıl doyuracağımız sorusuna da bir cevabınız olmalıdır” dedi.

TANZİM KUYRUKLARINDA BEKA SORUNUNU GÖRMELİLER

İYİ Partili Türkkan, beka sorununu kürsüde aramasınlar. Tanzim kuyruklarına baksınlar, pazara manava çıksınlar beka sorununu orada görecekler” dedi. Ekonomik kriz ve maliyetlerin artışıyla çiftçilerin zor durumda kaldığını ve tarlarını ekemediklerini, üretim yapamadıklarını ve borçlarını ödeyemez duruma geldiğini söyleyen Türkkan, köylülerin ve çiftçilerim icralık olduklarını ve topraklarını kaybettiklerini belirtti.

Kendi topraklarımızda, kendi imkanlarımızla gerçekleştirdiğimiz tarımsal üretimimizin, iktidarın basiretsizliği ve yanlış politikalarıyla dışa bağımlı hale geldiğini belirten Türkkan; “dövizdeki en ufak yükseliş bile üretimi etkiliyor. Geçen seneki gübre, ilaç, tohum fiyatlarına baksınlar, ekilmeyen tarlalara baksınlar, varlık kuyruğu dedikleri tanzim kuyruklarına baksınlar beka sorununu görecekler” dedi

2019 KRİZİ DUYUN-U UMUMİYE GİBİ

Türkiye’de birçok insanın borç içinde olduğunu belirten Türkkan, ülkemizdeki bankaların çoğunun yabancılara ait olduğunu belirterek, “bankaların elinde çiftçilerimizden haczettikleri araziler var. Sizlere komplo teorisi gibi gelebilir ama bankaların işi ekip, biçmek değil bu durum hem üretimin durması, hem de yabancı sermayeli bankaların elinde topraklarımızın toplanması demek. Bu durum ileride bir milli güvenlik sorununa sebep olabilir. Duyun-u Umumiye’nin adı ve yöntemi değişti. Geçen yüzyılda bunu ülkeleri zorla masaya oturtarak yapıyorlardı. 21. Yüzyılda ise farklı silahları var. Türkiye’nin bekasını düşünüyorlarsa bu konuyla ilgili düzenlemeye gidilmeli” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular;

2018 yılı içinde Kandıra ve Kocaeli’nde kaç tane ve toplamda kaç metrekare tarım arazisi icra yoluyla satışa çıkarılmıştır?

Kandıra’da 2018 yılında satışa çıkarılan tarım arazilerinin ekonomik değeri ne kadardır?

2018 yılında arazilerin icra yoluyla satışa çıkmasına neden olan borç tutarı ne kadardır? Bankalara borçlu olunan tutar ne kadardır? Arazileri satılan kaç çiftçimiz tarımsal kredi kullanmıştır?

İcralık olup tarlaları satılan çiftçilerin borçlarında yapılanma uygulanmış mıdır?

Yukarıda sözü edilen ve tarlaları icradan satılan çiftçilerimizden kaçı bakanlığınızca verilen sübvansiyonlardan yararlanmıştır? Sübvanse edilen tutar ne kadardır?

Satışa çıkarılan ve icra yoluyla satışı yapılan tarım alanlarında halen tarımsal faaliyet sürdürülmekte midir?

El değiştiren tarım arazilerinde üretimin devamlılığı bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir? Bu konuda herhangi bir yaptırım uygulanmakta mıdır?

Türkiye’de tarımsal üretimin devamlılığını sağlayacak önlemler bakanlığınız tarafından alınmış mıdır? Varsa bu önlemler nelerdir?

2019 ve 2020 yılları içinde ağır bir biçimde yaşanması öngörülen ekonomik kriz döneminde borçların ödenememesi durumuna karşılık üretim alanlarının çiftçilerimizin elinden çıkma olasılığı bakanlık olarak stratejik açıdan değerlendirilmiş midir? Örneğin bankalar tarafından haciz konulan ve atıl kalan tarla ve bahçelerde üretimin durması Türk tarımı için bir beka sorunu değil midir?

Kocaeli il geneli tarımsal hibe desteğinden çıkartılmıştır. Çıkartılmasının gerekçesi nedir? Önümüzdeki süreçte çiftçilerimizi korumak adına Kocaeli’nin tekrar hibe destek programına dahil edilmesi düşünülmekte midir?

13 Mart 2019 - Siyaset

Muhabir Bugün KocaeliYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?