Reklamı Kapat

Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli Dış Ticaretini Değerlendirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli dış ticaretini değerlendirdi. Zeytinoğu “İlimiz şubat ayında Türkiye ihracatının yüzde 17.6’sını gerçekleştirdi”

Büyütmek için resme tıklayın

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli dış ticaretini değerlendirmeleri şöyle:

Kocaeli Gümrüklerine göre şubat ayında Kocaeliden yapılan ihracat 2.4 milyar dolar ithalat ise 2.9 milyar dolar oldu. Geçen yılın şubat ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 5.5 artarken ithalat yüzde 30.1 oranında geriledi.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu İlimizden gerçekleşen 2.4 milyar dolar ihracat ile yine İstanbuldan sonra en fazla ihracat yapan il olduk. Ve Türkiye ihracatına yüzde 17.6 katkı sağladık. dedi. Kocaeli Gümrüklerinden yapılan revizyon ile ocak ayında da ihracatın yüzde 17.5 oranında artmış olduğu bilgisini aktaran Zeytinoğlu Kocaeli Gümrüklerinden son aldığımız rakamlara göre ilimizden ilk iki ayda toplam 4.7 milyar dolar ihracat yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yüzde 11.1 üzerinde. Bu yıl da ilimizin ihracata hızlı başladığını memnuniyetle görüyoruz. Buradan ihracatçı tüm firmalarımızı kutluyoruz. dedi.

SANAYI ÜRETIM ENDEKSI ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 7.3 AZALDI

Sanayi üretim endeksi verisini de değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ocak ayında sanayi üretiminin taban yaptığını aylık bazda toparlanmanın olduğunu söyleyerek "Sanayiciler olarak en fazla üzerinde durduğumuz sanayi üretim ve imalat sanayi rakamları. Ocak ayında sanayi üretimindeki yıllık bazdaki gerilemeye rağmen bir önceki aya göre sınırlı da olsa toparlanma olduğunu görüyoruz. Aylık bazda gerçekleşen yüzde 1lik artışı önemli buluyoruz. Aylık bazdaki bu artışın faizler ve enflasyondaki gerilemeyle örtüştüğü kanaatindeyiz" dedi.

Ana sanayi grupları içerisinde ocak ayında yıllık olarak imalat sanayideki yüzde 7.5 ara mallarındaki yüzde 10.9 sermaye mallarındaki yüzde 8.1lik gerilemenin dikkat çekici olduğunu söyleyen Zeytinoğlu "Sanayi üretim endeksi verilerinin aylık olarak detaylarına baktığımızda ise imalat sanayiden yüzde 1.1 enerjiden yüzde 1.4 ara malından yüzde 2.2 katkı geldiğini görüyoruz. İhracatımızdaki gelişmeler ve iç talepteki artışla birlikte aylık bazda sanayi üretiminde de artışların devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

14 Mart 2019 - Siyaset

Muhabir Ömer Faruk GülerYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?