Reklamı Kapat

KADES Uygulaması Kocaeli'de 46 Şiddet Gören Kadının İmdadına Yetişti!

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü KADES Uygulamasının kullanılmaya başlanıldığı tarih itibari Kocaeli'de; 2018 Yılı İçerisinde 29, 2019 Yılı İçerisinde 17 olmak üzere toplam ( 46 ) ihbara hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edildiğini duyurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nca kadına yönelik risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçilebilmesi için, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün teknik imkân ve kapasitesi en üst seviyede kullanılarak geliştirilen KADIN DESTEK kısacası “KADES” uygulaması 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilmiştir.

Şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların ihbarlarını daha hızlı bir şekilde iletmeleri amacıyla geliştirilen bu uygulamayı, akıllı telefon kullanıcısı her kadın Google Play ve Apple Store mağazalarından “Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES)” ismiyle indirebilmektedir. Uygulama, ihtiyaç hissedilen durumlarda kullanıldığı takdirde ise, kullanıcıların bulunduğu konum ve irtibat bilgileri otomatik olarak 112 Acil Çağrı Merkezine iletilerek, olay yerine en yakın ekiplerin sevki sağlanabilmektedir.

KADES Uygulamasının kullanılmaya başlanıldığı tarih itibari ile ilimizde; 2018 Yılı İçerisinde 29, 2019 Yılı İçerisinde 17 olmak üzere toplam ( 46 ) ihbara hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edilerek, şiddet mağdurlarına ulaşılmış, olası müessif birçok olay engellenmiş ve olaylara karışan şüpheliler hakkında gerekli adli tahkikatlar yapılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın geliştirdiği “KADES” uygulaması, kadına yönelik şiddetle mücadelenin tüm kararlılıkla yürütüldüğünün ve konunun hassasiyetinin altını çizmekte olup, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü olarak aynı kararlılıkla kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarımız devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

14 Mart 2019 - Asayiş

Muhabir Ömer Faruk GülerYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?