Atasoy Bilgin: “Kenti depreme hazırlamaya Tahir Bey’in Vizyonu Yetmez!”

Seçim beyannamesi programında önceliğinin şehri depreme hazırlamak olduğunu ifade eden CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Atasoy Bilgin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Adayı Tahir Büyükakın’a gönderme yaptı. Bilgin konuşmasında, “Bu şehri sürekli bu şehri depreme hazırlayacağız diyorlar. 20 senedir bir şey yapmıyorlar. Bu kenti depreme hazırlamak için Tahir Bey’in vizyonu yetmez" dedi.

İlayda  Çabuğ
İlayda Çabuğ Tüm Haberleri
Atasoy Bilgin: “Kenti depreme hazırlamaya Tahir Bey’in Vizyonu Yetmez!”
Atasoy Bilgin: “Kenti depreme hazırlamaya Tahir Bey’in Vizyonu Yetmez!”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken, belediye başkan adayları da çalışmalarına ara vermeden çalışıyor. Bu kapsamda Kocaeli’de adaylarını belirleyen CHP’de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Atasoy Bilgin olarak açıklandı. Bilgin bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katılımıyla seçim beyannamesini kamuoyu ile paylaştı.

Atasoy Bilgin: “Kenti depreme hazırlamaya Tahir Bey’in Vizyonu Yetmez!”

YOĞUN KATILIM

Gerçekleşen programa, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Kocaeli Milletvekilleri Muhip Kanko, Harun Yıldızlı, Nail Çiler, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Caner Arduç, CHP Kocaeli eski Milletvekilleri Hikmet Erenkaya, Mehmet Hilal Kaplan, Ensar Öğüt, eski belediye başkanı Fikret Toker, ilçe belediye başkan adayları, il ve ilçe yönetimleri ve çok sayıda partili katıldı.

Atasoy Bilgin: “Kenti depreme hazırlamaya Tahir Bey’in Vizyonu Yetmez!”

“20 YILDIR NEREDEYDİNİZ BEYLER?”

Programda konuşan Atasoy Bilgin, “Belediyecilik hakkında söyleyeceklerim var Belediyecilik bizim işimiz, sosyal demokratların işi.  Süleymaniye Camisi varsa Mimar Sinan da vardır. Türkiye’de bunu başarmış başkanlar var, Ahmet İhsan, Aytekin Kotin, Murat Karayalçın, Leyla Atakan, Sefa Sirmen, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve ismini sayamadığımız daha onlarcası var. AK Parti’de ne var? Gerçek belediyecilik iddiasında bulanabilecek kimse var mı tabi ki yok. Kendi belediye başkanlarını parsel parsel görevden aldılar. Belediyecilik bizim işimiz. Kocaeli 20 yıldır gelişmiş kentlerde olması gereken planlı nitelikli büyümeye ayak uydurmamış, gelişim taleplerinin gerisinde kaldı. Uzun yıllardır Kocaeli’yi yönetenler bugün kentin içinde bulunduğu sorunların sorumlusu değilmiş gibi, kentsel dönüşüm diyorlar, ulaşım sorununu çözeceğiz diyorlar. Bunlar ve bunla gibi birçok can alıcı şeyler için yapacağız, çözeceğiz diyorlar. Hala cağız, ceğiz demelerinden utanç duymaları gerekir. 20 yıldır neredeydiniz beyler? “

Atasoy Bilgin: “Kenti depreme hazırlamaya Tahir Bey’in Vizyonu Yetmez!”

“İYİ YÖNETİLMEK HAKKIMIZ”

Kentlerin geleceği hakkında vizyon yaratılmadığı sürece kentlerin gelişmesi mümkün değil. Her kentin hayalleri, o hayalleri gerçekleştirmek içi peşinden koşan yöneticiler vardır. Hepimiz daha iyisini hak ediyoruz. İyi yönetilmek hakkımız. Bizim amacımız Kocaeli’mizdeki tüm hemşerilerimizin yaşamını kolaylaştırmak ve herkesin mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlamaktır. Şehrimizin sorunlarını da çözümlerini biliyorum. Kentte yaşadığımız sorunların nedeni maddi yetersizlik değildir, israf, kaynakların yetersiz kullanımı, projelerde rant ve vizyon eksikliğidir. Bu kent kişi başı gelir ile Türkiye’nin en zengin belediyesi.

“BU MİLLETE TEHDİDE PAPUÇ BIRAKMAYACAKTIR”

Ulaşımdan, kültür sanattan spor yatırımlarına, kadınların, gençlerin, emeklilerin, emeklilerimizin, köylülerimizin, sanayicilerimizin, esnaflarımı için projelerimiz hazır. İlk günden beri depreme dirençli kent ve ulaşımla ilgili sorunlar için kollarımızı sıvayacağız. Benden olmayana, bana oy vermeyene hizmet yok diyenlerden olmayacağız. Bu millete tehdide papuç bırakmayacaktır. Bizim işimiz mevcut başarıyı aramak ve başarmaktır. Onlarca engellemelere rağmen nelerin başarıldığını bu kent gördü.

“BU YOLU BİRLİKTE YÜRÜMEK BİRLİKTE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ”

Ulaşım sorununu çözeceğiz. Depreme dayanaklı dirençli şehir haline getireceğiz. Kadınlarımızın sorunlarını çözeceğiz. Kocaelispor’u mutlaka laik olduğu yere getireceğiz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında şehrimizin yağmalanmasına karşı yola çıkıyorum. Dünyanın tüm yeniliklerine ev sahibi olmak için yola çıkıyorum. Sosyal belediyecilik şemsiyesi açmak için yola çıkıyorum. Özgür bir kent olmak için yola çıkıyorum. Bu yolu birlikte yürümek birlikte başarmak zorundayız. Çalışmak ve kazanmak zorundayız” dedi. 

“TAHİR BEY’İN VİZYONU YETMEZ”

Bilgin açılış konuşmasının ardından projelerini açıklamaya başladı ilk olarak kenti depreme hazırlama ile ilgili projesini anlatan Bilgin şu şekilde konuştu; “Bu şehri sürekli bu şehri depreme hazırlayacağız diyorlar. 20 senedir bir şey yapmıyorlar. Bu kenti depreme hazırlamak için Tahir Bey’in vizyonu yetmez. Şimdiye kadar bu çalışmamaları yapmış olurdu. Depreme Hazırlık ve kentsel dönüşüm projesi. Kentimiz depremle 99’da yüzleşmiş bir kent. Meslek odaları ve üniversitelerimi ile iş birliği ile çalışıp bunu hemen hayata geçireceğiz. Bina güçlendirme seferberliği yapacağız. Bu çalışma ile binaların yıkılmadan istenirse güçlendirmeye olanak sağlayacağız. Bu konuda aktif rol alacağız. Deprem toplanma alanları yapacağız.

“KOCAELİ’DE ULAŞIMA KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇÖZÜM OLUŞTURACAĞIZ”

Deprem sonrası deprem toplanma alanlarını tespit edeceğiz. Depremden sonra gördük ki, bu alanların etrafına birtakım yapılar donatılmalı, sağlık merkezleri, kreşler, kent lokantaları. Ada bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren kamu binalarını depreme dirençli hale getireceğiz. Kocaeli’de bugün sokağa çıkın en temel sorunu sorun, ilki ulaşım ikincisi de deprem olur. Kocaeli’de ulaşıma kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm oluşturacağız. Kocaeli doğu ve batı akslarından birbirini bağlayacak metro hattı oluşturmamız gerekiyor. Kocaeli’de deniz var ulaşım yok. İzmit Körfez’ine kıyısı olan tüm ilçelerde ulaşımı getireceğiz.

“KENTİN MERKEZİNİ RAHATLATACAK YENİ OTOPARKLAR AÇACAĞIZ”

Bu kentte ulaşım sorunu, otopark sorunu var mı? Peki bu kent meydanını yaparken altına otopark yapmayı düşünemeyecek kadar vizyonsuz belediye başkanlarına mecbur muyuz biz? Kent meydanı yapıyorsunuz bir otopark yapmıyorlar. Kentin merkezini rahatlatacak yeni otoparklar açarak geçmiş 10 yılın otopark sıkıntısını atacağız.”

GENÇLER İÇİN PROJELER

Öğrencilere, 65 yaş yaşlılara, annelere ücretsiz ulaşım imkânı sunacağız. Öğrencilere yurt ve burs imkânı sağlayacağız. Bu kente gelen hiç genç açıkta kalmayacak, hiçbir öğrenciler cemaatlerin yurduna mecbur kalmayacak. Yurt sonunu çözeceğiz buradan sözünü veriyoruz. Gençlerimize ücretsiz internete erişebilecek. Gençlere ayrıca kültür sanat desteği vereceğiz. Açacağımız kültür sanat merkezleri ile teşvik edilecek. Buradan İstanbul’a giden çok sayıda öğrenci var. Ayrıca oradan buraya okumaya gelen öğrenciler de var. Kardeş Büyükşehir Kart vereceğiz. İstanbul ile entegre edeceğiz kartlarla İstanbul’da bu kartları kullanabilecekler. İstanbul’dan gelen gençlerde burada kullanabilecekler. Çok amaçlı kütüphaneler açacağız. İstihdam ofisleri açacağız. Girişim atılımı gençlerden ilk adım sermaye vererek gençlerimizi teşvik edeceğiz.

ANNELER İÇİN VAATLER, ANNE KART, ÇOCUK EVLERİ, KREŞLER

Bu kentte en çok yoksulluğu kadınlar ve gençler yaşıyor. Anneler işe çocuklar kreşe projesi. İzmit’i küçük dokunuşla kreşler açtık. Büyük bir dokunuş ile Kocaeli’nin her yerinde her ilçede teşvik edeceğiz ve açacağız. Kadınlara yeni iş olanakları açacağız. Kadın istihdamını arttırmada belediyemiz rol model olacak. Göreve geldiğimiz itibaren kadın çalışanımızı yüzde 30’a ilk 5 yıl içinde daha da arttıracağız. Çocuk evleri açacağız. Kocaeli’de anne kart uygulaması başlayacak. 0-4 yaşlı annelere anne kart ile ücretsiz ulaşım sağlanacak. Bu işi büyüterek bu karın İstanbul’da da geçerli olmasını sağlayacağız. Halk süt uygulaması yapacağız. Yeni doğan yardımları vereceğiz. Her ilçeye kent lokantalarını açacağız.

“GELDİĞİMİZ İLK GÜN HALK EKMEK FABRİKASINI KURACAĞIZ”

 Her ilçeye kent lokantalarını açacağız. Destekmarket açacağız. Halk ekmek fabrikası ve büfeleri açacağız. Geldiğimiz ilk gün halk ekmek fabrikasını kuracağız.  Kadın dayanışma evleri açacağız. Yaşlılarımız için ‘Altın yıllar’ Merkezi açacağız. Yaşlılarımızı İstanbul turlarına götüreceğiz. Halk ekmek büfelerini engelli ve şehit yakını ailelerimiz işletecek. Her ilçemizde halk büfelerimizi açacağız.

“YEŞİL SİYAH EFSANE SÜPER LİG’DE YERİNİ ALACAK”

Yeşil siyah efsane süper Lig’de yerini alacak. Kulübümüzü süper Lig’e taşımak için büyükşehir belediyesi olarak hiçbir sorumluluktan kaçınmayacağız.  Gerekli maddi desteği vereceğiz. Bir kez daha siyasi hesaplara kurban etmeyecek mali yapıya kavuşturacağız. Biz birlikte bu yola çıktık. Makam yoluna çıkmadık. Bu yol Gezi parkı merdivenlerine, Ali İsmail Korkmaz’a yani sevgiye mücadeleye çıkıyor. Kocaeli’nin yıldızını yeniden parlatmaya hazır mıyız? 31 Mart’ta iktidar olmaya hazır mıyız?”

07 Mar 2024 - 21:17 - Siyaset

Mahreç  İlayda Çabuğ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.