TÜGVA’dan Sert Tepki: “Hukuki Yollardan Hakkımızı Arayacağız!”

Kocaeli Haber - İzmit Belediye Meclisi ilk toplantısında, TÜGVA ve Ensar Vakfı ile yapılan protokollerin iptal edilmesinin ardından açıklama yapan CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Akbulut’un, “Bu yurt artık cumhuriyet çocuklarının bir yurdu haline geliyor” sözlerine tepki gösteren TÜGVA, “Şehrimizi germeyi tercih eden belediye başkanını vatandaşlarımızın vicdanına havale ediyor, hukuki yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğimizi belirtiyoruz” dedi.

TÜGVA’dan Sert Tepki: “Hukuki Yollardan Hakkımızı Arayacağız!”
TÜGVA’dan Sert Tepki: “Hukuki Yollardan Hakkımızı Arayacağız!”
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber - 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nin ardından yeni dönemin ilk İzmit Belediye Meclisi’nde, AK Parti döneminde TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsis edilen yurt ve kültür merkezi protokolleri iptal edildi. Söz konusu iptal kararının ardından TÜGVA yurdu önünde açıklama yapan CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Akbulut’un, “Bu yurt artık cumhuriyet çocuklarının bir yurdu haline geliyor” sözlerine ise tepki geldi. Sabri Yalım Parkı’nda açıklama yapan TÜGVA İl Temsilcisi Mustafa Salın şu ifadelere yer verdi:

“YAPILAN YANLIŞ KASITLI VE BİLİNÇLİ”

“Dünden bugüne bir düzeltme ve özür gelir diye bekledik.  Baktık ki, yapılan yanlış kasıtlı ve bilinçli. Burada bu çirkin saldırıya yurt öğrencilerimizle birlikte tepki amacıyla bulunuyoruz. Malumunuzdur ki, son beş yıldır İzmit Belediye yönetiminde oturan zihniyet bulduğu her fırsatta vakfımızı siyasi emellerine alet etmeye çalışmış, vakfımıza yönelik manipülatif söylemlerini kin ve nefretle harmanlayarak kimi zaman sözlü kimi zaman da fiziki şiddete varan bir gerilimin tırmanmasına ön ayak olmaktan asla vazgeçmemiştir.

TÜGVA’dan Sert Tepki: “Hukuki Yollardan Hakkımızı Arayacağız!”

“İFADELERİNDEKİ ÇİRKİNLİK ARASINDA BİR ÇELİŞKİ ARAMIYORUZ”

Yakın bir geçmişte aynı zihniyetin siyasi lideri tarafından yine aynı iftiralara uğradığımızı ve bu mesnetsiz iftiralara istinaden harekete geçirilen birtakım karanlık fraksiyonların yurt binamıza adeta baskın yaparak çalışanlarımıza ve öğrencilerimize fiziki şiddette bulunduklarını unutmuş değiliz. Bugün bu nefretin aynıyla tekerrür etmesi şaşırtıcı olmamıştır! Zira, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in meclis kürsüsünden yurdumuzda kalan öğrenci arkadaşlarımızın mağdur olmayacağına dair güvence veren açıklamalarıyla, aynı saatlerde CHP Gençlik Kolları’ndan olduğunu öğrendiğimiz bazı şahısların yurt binamız önüne gelerek “Bu yurtta artık Cumhuriyet çocukları kalacak” ifadelerindeki çirkinlik arasında bir çelişki aramıyoruz.

“HÜRRİYET’İN “GÜLÜMSE İZMİT” İFADESİ MANİPÜLATİF BİR REKLAM PROPAGANDASIDIR”

Nefret söylemlerine, ötekileştirici politikalarına, ayrıştırıcı dillerine aşina olduğumuz bu zihniyetin ekran karşısında başka uygulamada ise bambaşka bir maske takındığını başından beri biliyoruz.  Cumartesi günü yurt binamız önünde açıklama yapan, Türkçesi kıt, imlası bozuk, ifadesi sığ CHP gençlik kollarının çirkin söylemleri bir kez daha göstermiştir ki; Fatma Kaplan Hürriyet’in “Gülümse İzmit” ifadesi manipülatif bir reklam propagandasıdır. Kitleler önünde sergilenen kalp işareti kandırmacadan başka bir şey değildir.

“EN BÜYÜK ÖZELLİKLERİ BÖLMEK, PARÇALAMAK, AYRIŞTIRMAK”

Yurdumuzda kalan öğrencilerimizi çirkince bir yaklaşımla hedefe koyan “Bu yurtta artık Cumhuriyet çocukları kalacak” ifadesi bu zihniyetin bilinçaltını yeteri derecede ifşa etmektedir. En büyük özellikleri bölmek, parçalamak, ayrıştırmak olanlar sözüm ona gençlerimizi Cumhuriyetimizin dışında tutarak yine kendi adlarına yakışan bozgunculuğu yapmıştır.

TÜGVA’dan Sert Tepki: “Hukuki Yollardan Hakkımızı Arayacağız!”

“BÖLÜCÜ FAALİYETLERİNE KARŞI TAVIR TAKINMAYI ÖĞRENSİNLER”

Kurulduğu günden bu yana şehit aileleri ve gazi yakınlarına kayıtsız, şartsız kapısı açık olan; kimsenin siyasi görüşüne bakılmaksızın bütün gençlerimize başarı ve ihtiyaç durumuna göre burs veren ve kapasitesi oranında her bir gencimize sıcak yuva imkânı sunan vakfımızı ve öğrencilerimizi kim hangi gafletle Cumhuriyetimizin dışında tutabilir!Hangi dahili bedbaht, “Türk istikbalinin evladı!” hitabına muhatap olmaktan şeref duyan bu gençlerimizi böyle bir ithamla kirletme cesaretine sahip olabilir! Yurt binamız önüne gelerek gövde gösterisi yapan bu sefihler evvela seçim ittifakı yaparak güneydoğu illerimizde belediye kazandırdıkları ortaklarının bölücü faaliyetlerine karşı tavır takınmayı öğrensinler. Nerede nasıl tavır alınacağını, Türk evladına yakışan duruşun nasıl ve hangi ölçüde olacağını beceremiyorlarsa gelsin derslerini buradaki vatan evlatlarının bilgeliğinden devşirsinler.

“KİN KUSMAK SİZİN HADDİNİZ VE CESARETİNİZ DEĞİLDİR”

Yurt binamızın önüne gelerek “Bu yurtta artık Cumhuriyet çocukları kalacak” çirkinliğine imza atan bedbahtlara buradan sesleniyoruz: Bilgi ve birikimden yoksun cahil Cumhuriyetçiliğiniz ve helvadan Atatürkçülüğünüzle bu asil vatan evlatlarına kin kusmak sizin haddiniz ve cesaretiniz değildir. Şayet bir had ve cesaretiniz varsa evvela seçim ortaklığı yaptığınız müttefiklerin bölücü eylem ve söylemlerine karşı duracak, Diyarbakır Sur İlçesinde belediye başkan odasına Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bu ülkenin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret edenlere dikleneceksiniz.

“BU ÇİRKİNLİĞE GEREKEN CEVABI HUKUK ÖNÜNDE VERECEĞİZ”

Memleketimizin birçok ilini seçim ortaklığı yaparak PKK’nın siyasi uzantılarına teslim edenlerin zavallılığı bize cumhuriyet çocuğunun nasıl olacağını öğretecek kıratta değildir. Olmazlar da! Vakfımıza ve vakıf yurdumuzda kalan öğrencilerimize ayrıştırıcı söylemlerle iftira atanları kınamakla kalacak değiliz. Bu çirkinliğe gereken cevabı hukuk önünde vereceğiz. Seçildiği günün hemen ardından “Bana çiçek getirmeyin, ÇYDD'ye bağış yapın” diye açıklamada bulunan bir başkandan nasıl bir kapsayılıcık beklenileceğinin görüntüsü bu tavırları ile burada netleşmiştir.

“CADI KAZANINA ATMAYACAKLARI KİMİN GARANTİSİ ALTINDA OLABİLİR?”

Bugün TÜGVA yurdunda kalan öğrencileri Cumhuriyetin dışında tutma bedbahtlığı sergileyenler yarın başörtülüleri de geçmişte olduğu gibi cadı kazanına atmayacakları kimin garantisi altında olabilir? Bugün Vatan, Millet, Cumhuriyet sloganlarından yaptığı maskelerle yurt binamızı lağvetmeye çalışanların yarın hangi STK’lar ile iş tutacağının, hangi zihniyetlere neleri hibe edeceğinin takipçisi olacağımızı bilmelerini isteriz.

“BURADAN SİYASİ RANT DEVŞİRMEK AKLA ZİYANDIR”

Bizi hedefine alma şaşılığına düşen malum zihniyete sesleniyoruz; Türkiye Gençlik Vakfı milli ve manevi değerler etrafında kenetlenen milletimizin ortak buluşma paydasıdır. Gençlerimizin bu ortak paydası, siyasi erki eline geçirenlerin ideolojik hesaplaşma alanına dönüştürülemeyecek ve nefret söylemlerine kurban edilemeyecek kadar siyaset üstüdür. Buradan siyasi rant devşirmek akla ziyandır.

“TÜGVA DEMEK TÜRKİYE DEMEKTİR”

Seçimlerin hemen ardından bu eylemi gerçekleştirerek şehrimizi germeyi tercih eden belediye başkanını vatandaşlarımızın vicdanına havale ediyor, hukuki yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğimizi belirtiyoruz. TÜGVA demek Türkiye demektir. Böyle bir çatı altında toplumsal ayrışmaya, ayrıştırıcı nefret söylemlerine, ideolojik hesaplaşmalara asla yer verilmeyecek ve toplumsal mutabakatımızın teminatı olan tüm gençlerimize olan hizmet aşkımız aynı minval üzere devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

22 Nis 2024 - 11:06 - Kocaeli Gazetesi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.