Reklamı Kapat

Kocaelili Doktor Uyardı! Güneş Gözlüğü Kullanmayanlara Uyarı!

Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mahmut Özkan, yaz aylarında Güneşin zararlı ışıklarından korunmak için güneş gözlüğü kullanımının göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Göz sağlığına her zaman özen gösterilmeli fakat özellikle yaz aylarında buna çok daha fazla dikkat edilmeli. Güneşin zararlı ışıklarından korunmak için güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mahmut Özkan, güneş gözlüğü kullanımının göz sağlığı açısından önemine dikkat çekti.

3 KAT DAHA ZARARLI

Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mahmut Özkan yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışın miktarının kış mevsimine oranla 3 kat daha fazla olduğuna dikkat çekerek ultraviyoleden korunmanın yaz mevsiminde çok daha önemli olduğunu belirtti.  Özkan Zararlı güneş ışınlarından korunmak için mutlaka kaliteli bir güneş gözlüğü kullanılması gerekiyor. Piyasada satışa sunulan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalı. Çünkü bunlar göze yarar yerine zarar vermektedir. Gözün sinir tabakasına kalıcı hasarlar yapabildiği gibi gözde kızarıklık şişlik ve görme bozukluğu gibi birçok probleme neden olabilir. Bu nedenle güneş gözlüğü bir aksesuar değil bir sağlık aracıdır dedi.

attachment-43763-0-c948632682506352dba2235c76ed3dc6-1557914493.jpg?

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇIN GÖZLÜK KULLANIN

Güneş ışınlarına maruz kalan gözde birçok hastalığın meydana gelebileceğini belirten Özkan Güneş ışınları göze ciddi zararlar ve kalıcı hasarlar verebilir. Göz kapaklarında ben ve lekenin yanı sıra tümör oluşumuna kadar varabilecek sonuçlar yaşanabilir. Güneşin özellikle uzun dönemde katarakta sebep olan etkileri görülmüştür. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren güneş gözlüğü kullanımının katarakt gelişimini önleyici etkileri vardır. Ayrıca retina mavi dalga boyundaki ışınlar tarafından toksik etkiye maruz bırakılmaktadır. Bu da sarı nokta hastalığı olarak bilinen ve özellikle ileri yaşlarda görme merkezindeki bozulmayla devam eden hastalığa zemin hazırlamaktadır dedi.

attachment-43763-2-c948632682506352dba2235c76ed3dc6-1557914497.jpg?

15 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?