Reklamı Kapat

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Bu Röportajı Konuşacak!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak,  EYT gündemi ve EYT’nin geleceği konusunda gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Özüpak, “Cumhurbaşkanımız olsun, Bakanlarımız tarafından olsun hala görülmüyorsak, hala duyulmuyorsak tabii ki arkadaşlarımız kişisel olarak bunu yansıtacaktır. 23 Haziran’da da bu tepkimizi göstermek zorundayız, elimizde oyumuzdan başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.    

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Özel Haber; Serkan ÜLDEŞ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, Bugün Kocaeli Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Özüpak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT için yaptığı açıklamayı değerlendirdi. Özüpak, “ Cumhurbaşkanımızın da bu anlamda bizleri EYT’lilere bakış açısında yanlış yönlendirildiğini düşünüyoruz, yanlış bilgi veriliyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca Özüpak, EYT’nin 23 Haziran’da ne yapacağı konusunda ve yapacakları miting hakkında da açıklama yaptı.

SONUÇ ALANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “EYT’nin gündemimizde yok” sözleri hakkında konuşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Gündem de olmama diye yapılan bir açıklama tabii ki bizi gündem yaratan bir süreç, biz toplumsal sorun olduğumuzu her yerde, her toplantımızda,  her platformda dile getirdik. Kanayan bir yara olduğumuzu söyledik ve çözüm üretilmesi amacı ile mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin de sonunu getirme çabamız olduğu için hiç durmayacağız. Biz bu sonucu alana kadar mücadele edeceğiz. Yakın zamanda da başvurusunu yaptığımız bir miting kararı aldık. İnşallah olur yazısını aldığımız zaman tüm Türkiye’den olacak bir katılımla yine buradayız diyeceğiz, bu davanın sonucunu istiyoruz, çözüme kavuşmasını istiyoruz diyeceğiz. Umutlarımızı dile getireceğiz.”

BU MİTİNG MİLAD OLACAK

Yenikapı’da yapılacak olan mitingin EYT için bir milat olacağını söyleyen Özüpak, “Kesinlikle bu miting bir milat olacak, biz mücadeleyi 10-11 yıldır sürdürüyoruz. Eylül ayında mağduriyetimiz 20 yılı dolduracak. Kitlemiz artık hakkım diyerek gördü ve mağduriyeti yaşayan bizler olduğumuz sürece bu haklarımızın birlikteliğini Yenikapı’da sahiplenen arkadaşlarımızla, destek veren arkadaşlarımızla Yenikapı’da yine göstermiş olacağız.

KISMİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ KABUL ETMİYORUZ SON ARKADAŞIMIZA KADAR DAVAYA DEVAM

EYT için kısmi bir çözüm sürecinin olduğu konusunda da açıklama yapan Özüpak, “Buradaki mağduriyet 8 Eylül 1999 öncesini kapsayan işe girişleri kapsayan bir tarih kısmi çözüm bize çözüm üretmek değildir. 99 yılında işe girende bu haliyle mağduriyet yaşayandır, 88 yılında da işe giren bu mağduriyeti yaşayandır. Biz kısmi çözümlere sıcak bakmıyoruz, bu mağduriyet bitirilecekse nasıl bu yasanın öncesini kapsıyorsa çözümünde bu yasadan, yani adaletsiz bir çözüm olmasını istemiyoruz. Herkese adaletli davranılsın, dolayısıyla bu kısmi çözüm bizim için çözüm değildir. Biz son arkadaşımıza kadar mücadelenin peşinde olacağımızı her toplantımızda dile getirdik. Aylık bağlanmanın da yine adaletsiz, asgari ücretle fazla çalışanın cezalandırıldığı bir sistem, aksine fazla çalışanın mükâfatlandırılması gereken bir sistem olması gerekirken biz bunları yaşayamıyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın da bu anlamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışması bir güvence sağlamayacak düşüncesindeyiz. Güvenle maalesef bakamıyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlarda hem yaş hem maaş mağduru olarak mücadeleyi yürütüyoruz.

MHP’NİN ÇEKİMSER OY KULLANMASI BİZİ ÜZÜYOR

Cumhurbaşkanının sürekli olarak muhalefet partileri tarafında kışkırtılıyor sözleri hakkında da açıklama yapan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak,  “ Şimdi şöyle bir durum var, evet haklısınız sizin hakkınız gasp edildi diyen bir muhalefet var. Biz AK Parti ile hükümetimizle görüşme içerisinde olduğumuz süreçte, sürekli Cumhurbaşkanımıza hala randevu dilekçemizi sunuyoruz. Böyle bir muhalefet bize hak verirken hükümetimizin ya da Cumhur İttifakı’nın yanında olan (MHP) bir partinin ki o partini de yıllardır seçim beyannamesinde yer alıp ta evet siz haklısınız deyip te çekimser oy kullanmaları bizleri üzüyor.

HÜKÜMETİMİZLE GÖRÜŞEMİYORUZ

Biz istiyoruz ki bu mağduriyeti ortak bir dille ortak bir çalışma ile giderilmesinin çözümünü üretmeleri gerekir. Buna hükümetimizde dâhil ama biz hükümetimize ulaşamıyoruz. Biz İYİ Parti, CHP, Saadet Partisi ile görüşüyoruz. Kendileri ile görüşebilsek derdimizi anlatabilsek bu anlamda en azında diyeceğiz ki bizi sahipleneceklerdir. Bu mağduriyetin görmemezlikten gelinmesi bizi yok saymaları kabul edilebilir bir durum değil. Bu yakıştırmalarda ya da işte muhalefet partisi ile birlikte hareket ediyor sözleri destek versinler, bizi de görsünler, biz bütün partilerle görüşme halindeyiz. Tek görüşemediğimiz Cumhurbaşkanımız, hükümetimizdir. Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz.”

BÖYLE BİR KARAR VERİLMEDİ

31 Mart seçimlerinde sandıklarda çıkan oy pusulalarının üzerinde EYT yazılmasının dernek tarafından böyle bir karar alınmadığını söyleyen Özüpak, “Bizim söz hakkımız vatandaşlık görevimizi olarak oylarımız. Meclisin oluşmasında oy kullanıyoruz, milletvekili seçiminde ve yerel seçimlerde oy kullanıyoruz. Eğer söz hakkımızın olabilmesi için bizim bu oylarımızı geçerli kılmamız lazım, arkadaşlarımız tepkisel olarak bunları oy pusulasında yazmaları alınmış bir karar değildir, sadece tepkilerini bireysel olarak göstermişlerdir. Tamamen yanlış bir davranış çünkü söz hakları gitmiş oluyor. Geçersiz oyla o arkadaşımızın itiraz etme hakkı boşa gitmiş oluyor. Bireysel davranışları biz tekrar tekrar yeniliyoruz, geçerli oy kullanalım söz hakkımızın olabilmesi için. Bizim elimizde başa bir yaptırım gücü yok. Meclise yaptırım gücümüz olamıyor elimizde oyumuza var yeni bir seçim dönemi geldi ve bu seçim dönemimde oylarımızla da diyoruz ki bizi anlayan bizi duyan kişilerle yol alacağız. Bu değişmeyecek, bu yasa çözülene kadar.”

23 HAZİRAN’DA TEPKİMİZİ KOYMAK ZORUNDAYIZ

23 Haziran seçiminde EYT’nin ne yapacağını açıklayan Özüpak, “ Biz toplumsal bir sorun olarak çığlık atıyoruz, biz buradayız varız diye çığlık atıyoruz. En demokratik hali ile seçimlerde vatandaşlık haklarımız olarak bu oyumuzu 31 Mart seçimlerinde de gittik kullandık ve kırmızı kartımızı gösterdik. Çıkan tepkileri bütün tepkileri zaten basın aracılığıyla herkes gördü. Şuan ki açıklamalara nazaran Cumhurbaşkanımız olsun, Bakanlarımız tarafından olsun hala görülmüyorsak, hala duyulmuyorsak tabii ki arkadaşlarımız kişisel olarak bunu yansıtacaktır. 23 Haziran’da da bu tepkimizi göstermek zorundayız, elimizde oyumuzdan başka bir şey yok. Hükümetimiz bizi muhatap olarak görmüyor, bizi yük olarak görüyor. Biz yük değiliz, biz geçmiş yılların en fazla çalışanlarıyız. 30 yıl çalıştık, 10 bin prime dayanmış insanlarız. Burada alınacak maaşlar artık bir sosyal yardım niteliğinde, yaşanabilir bir maaş istiyoruz. Çalışma hayatı boyunca vergimizi verdik, sigorta primlerimizi emanet ettik.”

CUMHURBAŞKANI YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve yasalarımız çerçevesinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Yasayı çıkaranlar onlar ama bir gece de alan kişilerde onlar ve hukuksuzlukla elimizde alınan haklar. Çocuğu arkadaşımız belki bazıları şanslı olabilir ama çoğu arkadaşımız işsiz. Aileler parçalanıyor, çoğumuz işsiz, borç batağında olanlar var yani bir sür mağduriyetimiz var. Biz umuyoruz ki Cumhurbaşkanımızın da bu anlamda bizleri EYT’lilere bakış açısında yanlı yönlendirildiğini düşünüyoruz, yanlış bilgi veriliyor. Çünkü kendisin sert söylemleri oluyor bize çift dikiş yapacak diyor. Biz bunları kabul etmiyoruz, biz varız. Hep diyorum siz bin lira ile geçiminizi yapabilir misiniz? Asgari ücret zaten 2 bin 20 lira bunun altında bağlanan bir maaş ile geçim yapabilir misiniz? Biz Türkiye olarak gerçekten önemli bir yerdeyiz umuyoruz ki daha sağlıklı kararlar alınır.”

17 Mayıs 2019 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ömer - AKP SEÇMENİ OLARAK

SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ

ALLAH TEALA ZALİMİN DEĞİL

MAZLUMUN YANINDADIR

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 12:57
01

Can - İşsizim İŞSİZ...!!! Duyan var mı? Bir eşim var iki de çocuk...!!! Çaresiziz çaresiz...!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 23:25Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?