Reklamı Kapat

Kocaeli’nde Çevre Kirliliğine Dikkat Çekti! 12 Yıl Hapis İle Yargılanıyor!

Antalya’da bir bilim insanı çevre kirliliğine yönelik bir araştırma yaptı. Türkiye genelinde Kocaeli içerisinde üç bölgede kanserojen gıda ve çevre kirliliğine dikkat çekti. Buna karşılık araştırma 'infial yaratma amaçlı' görüldü ve 12 yıl hapis istemi ile yargılanıyor.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Antalya’da yapılan, Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı halka duyuran bilim insanı Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı ortaya çıktı. Kanserojen gıdayı, çevre kirliliğini açıklamak 'infial yaratma amaçlı' kabul edildi.

GİZLİ BİLGİLER TEMİN ETMEK VE AÇIKLAMAK

Raporu, önlem alması gereken kamu kurumlarına bile göndermediği ortaya çıkan Sağlık Bakanlığı'nın 'Halkta infiale neden olduğu', 'dış alımları etkilediği” gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunduğu Şık’a, 'gizli bilgileri temin etmek ve açıklamak' suçlamaları yöneltildi.

DİLOVASI’NDA HER ÜÇ ÖLÜMDEN BİRİ

Türkiye’de ise her sekiz ölümden birinin nedeni kanser. Yüzde 13’lük bu oran, bölgeden bölgeye farklılıklar gösteriyor. Bülent Şık’ın araştırma sonuçlarında yer verdiği bilgilere göre, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’de her beş ölümden biri, Kocaeli Dilovası’nda her üç ölümden biri, Antalya’da ise her on ölümden biri kanserden kaynaklanıyor.

İZİN ALMADAN AÇIKLAMAYAIN

8 milyona yakın insanın yaşadığı bu bölgelerde kanserden ölüm oranlarının yüksek çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı, 2011-2015 yılları arasında Kocaeli, Ergeneke çayı havzasındaki Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Antalya’da bir araştırma yapma kararı aldı. Bu kapsamda Şık’ın da o dönem görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi ile protokol yapıldı. Protokole, yetkili makamın izni olmadıkça araştırmanın sonuçlarının açıklanamayacağı hükmü de konuldu.

AĞIR METALLER

Araştırma kapsamında Şık’ın da aralarında olduğu bilim insanları tarafından binlerce gıda, su örnekleri tarandı, atıkların insan sağlığına zararları araştırıldı. Çeşitli gıdalarda ve içme suyu olarak kullanılan bazı su kaynaklarında pestisitler, ağır metaller, poliaromatik hidrokarbonlar vb. gibi toksik bileşiklerin yüksek düzeyde kalıntıları tespit edildi. Bazı yerleşim bölgelerindeki suların kurşun, alüminyum, krom ve arsenik kirliliği nedeniyle içilemez durumda olduğu belirlendi.

KİMSE DEMİYOR Kİ GELİN ÖNLEM ALALIM, KİMSE ZEHİRLENMESİN

Konu hakkında gazetemize açıklama yapan Kocaeli Baro Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir, “Bir bilim adamı. Türkiye’nin kanser haritasını inceledi ve dava açıldı. Ben duruşmalara bu kentin baro başkanı olarak girdim. O kadar akla zayan bir süreç yaşanıyor ki. O sanayi kuruluşları hala faaliyetlerini devam ettiriyor. Buna karşılık aman dikkat içtiğiniz su zehirlidir diyen bilim insanı yargılanıyor. Kimse demiyor ki gelin önlem alalım kimse zehirlenmesin demiyor” dedi.

11 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?