Reklamı Kapat

Davutoğlu MHP Konusunda Ak Parti'yi Uyardı!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni parti kurma süreci tüm hızıyla devam ederken son günlerde Ak Parti ile ilgili reform sürecide sıkça dillendirilmeye başlandı. Son olarak Ahmet Davutoğlu AK Parti için 4 önemli uyarıda bulundu ve bu uyarılardan birinde MHP ile ittifakın bitirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni parti kurmalarına ilişkin önemli çalışmalar yaptığı belirtilirken Babacan'ın AKP'den istifa etmesi ise yaşanan sürece ayrı bir boyut kazandırdı. İndependent Türkçe yazarı Nevzat Çiçek de AKP'deki yaşanacağı iddia edilen bölünmelerle ilgili dikkat çeken bir yazı kalem aldı.

Çiçek yazısında Davutoğlu ve Babacan'ın AK Parti'ye karşı ciddi eleştirilerde bulunduğunu dile getirdi. Babacan'ın eleştirisini istifa ederek koyduğunu ifade eden Çiçek, Davutoğlu'nun ise dört maddelik uyarıda bulunduğunu belirtti.

DAVUTOĞLU'DAN 4 UYARI

Davutoğlu'nun AK Parti'de reform yapılması gerektiği vurgusunda bulunduğunu ifade eden Çiçek, şu ifadelere yer verdi: "Ahmet Davutoğlu’nun ise bu bağı koparmak için dört madde belirlediği ve AK Parti’nin atacağı adımlar sonrası kararını net vereceği ifade ediliyor.

Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den özellikle AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gerçekleşmesini istediği dört maddeye gelince:

1-Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile AK Parti Genel Başkanlığını ayırması gerektiğini açıkça ifade ediyor. Davutoğlu, Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığını bırakması gerektiğini söylüyor

2-Cumhur İttifakı’nın hemen bitirilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, partinin çizgisinin başka yere kaydığını ve merkezden uzaklaştığı görüşünde. Bu nedenle de MHP ile yapılan ittifakın bitirilmesini ve partinin merkeze tekrar oturması gerektiğini düşünüyor

3-Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini mutlaka düzeltilmesi gerektiğini, yasama yetkisinin güçlendirilmesi, dar bölge seçim sisteminin getirilmesi, Cumhurbaşkanı yardımcısının bir kişi ile sınırlandırılmasını ve bunun da Cumhurbaşkanı gibi seçimle gelmesi, kabine üyelerinin meclisten güvenoyu alması gibi belli başlı konuların düzeltilmesine ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

4-Elazığ’da da söylediği gibi aile fertlerinin devlet ve parti yönetiminden uzak tutulması, ehliyet, liyakat ve sadakate önem verilmesinin mutlaka sağlanması gerektiğini söylüyor. Daha önce açıkladığı Kamuda Şeffaflık Paketi’nin de bu anlamda göz ardı edilmeden uygulanması gerektiğini belirtiyor."

DAVUTOĞLU'NUN AK PARTİ İLE BERABER HAREKET ETMESİ ZOR

Diğer taraftan AKP'de Davutoğlu'na karşı olan önemli bir yapının olduğun dile getiren Çiçek, karşı olan kişilerin Davutoğlu'nun AKP'nin teşkilatlanma yapısına Genel Başkanlığı döneminde zarar verdiğine ilişkin bir düşünceye sahip olduklarını söyledi.

Konuya dair yazısında AKP'de Davutoğlu'n karşı bir önyargı olduğunu belirten Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

"Ahmet Davutoğlu’nun parti kodlarını bozduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bazı isimlerin de, “Bunlar hain, bunlar partiyi ele geçirdi. Erdoğansız bir liderlikle devam etmek istiyorlar, partiyi bunlardan temizlemeliyiz” tezini işlettiklerini ve meşhur Pelikan Bildirisi’nin de önünün bu şekilde açıldığını ve Davutoğlu’nun partiden gönderilmesi sürecinin de hızlandığını ifade ediyorlar.

"Anladığım kadarıyla Davutoğlu ve AK Parti’nin bu saatten sonra beraber hareket etme ihtimali oldukça zayıf."

"DAVUTOĞLU VE BABACAN FARKLI YOLLAR İZLİYOR"

Davutoğlu ve Babacan'ın farklı yöntemler izlediğini belirten Çiçek,"Davutoğlu cephesinde bunlar yaşanırken Babacan cephesinde ise yavaş ama emin adımlarla yol haritası ortaya konuyor" dedi.

Babacan'ın kurmayı planladığı partinin farklı kesim ve görüşlerden insanların olacağı bir görüntüye sahip olacağını aktaran Çiçek, "Kurulacak olan partinin AK Parti’nin kuruluşundaki gibi değerlere vurgu yapacağı ama onunla da yetinilmeyip mevcut ihtiyaçlara da cevap verecek şekilde dizayn edileceği, partinin ne AK Parti, ne ANAP ne de Refah Partisi gibi olacağı ve tam merkezde yer alacağı ifade ediliyor" şeklindeki değerlendirmede bulundu.

Yazısında Babacan tarafından kurulacağı iddia edilen partinin geniş tabanlı olması için çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

"Felaket denilen bu hükümet sistemi yerine mekanizmaları oturmuş bir sistem inşasının zaruri olduğu belirtiliyor.

Parti’nin her tabandan oy alacak şekilde kurgulanacağı vurgulanıyor ve çalışmaların da bu yönde sürdürüldüğü belirtiliyor.

Babacan cephesi, Abdullah Gül’ün yol göstericiliğinde toplantılarına devam ederken özellikle farklı kesimlerdeki istişare ve işbirliklerini kuvvetlendirmeye çalışıyor."

13 Temmuz 2019 - Siyaset

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?