Reklamı Kapat

Tanzim Satışta Belediyeler Alacaklarını Tazmin Edemedi Mi?

31 Mart seçimleri öncesinde gündemi bir hayli meşgul eden ‘tanzim satış’ şimdi yeni bir iddiayla yeniden gündeme geldi.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, kamuoyundaki iddiaların açığa çıkarılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na kapsamlı bir soru önergesi verdi. Karaduman, kamuoyunda tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinden alacaklarını tazmin edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği şeklindeki iddiaların cevaplandırılmasını istedi.

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında sebze ve meyve fiyatlarının artması üzerine hükümet, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tanzim satışları uygulamaya koydu. Belediyeler üzerinden gerçekleştirilen tanzim satışlarda meyve ve sebzeler piyasanın yarı fiyatına vatandaşa sunulmuştu. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Tarım Kredi Birlik üzerinden üreticiden alıp belediyelere verdiği ürünlerin fiyatı tartışma konusu olmuştu. Gelinen nokta belediyelerin bu satıştan ciddi zararlar ettiği ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borcunu ödeyemediği iddialarının ayyuka çıkması üzerine Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için soru önergesi verdi.

"ÇIKAN ZARAR ÇİFTÇİYE Mİ RÜCU ETTİRİLECEK?"

 “Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için hükümet kararı ile Şubat ayında özellikle İstanbul ve Ankara’da uygulamaya konulan tanzim satışla ilgili olarak kamuoyunda bazı iddialar dile getirilmektedir. Bu iddialara göre tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinden alacaklarını tazmin edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği ifade edilmektedir” ifadelerine yer veren Karaduman, bu bağlamda tanzim satışla ilgili olarak şu soruların cevaplandırılmasını istedi.

“Tanzim satışlarından dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri zarar etmiş midir? Zarar etmişse söz konusu zarar ne kadardır? Tanzim satış noktalarında ne kadar ürün satılmıştır?

TARIM KREDİ BİRLİK'E BORÇ VARMI?

Tanzim satış noktalarında satılan ürünlere aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri, ana sözleşmeye göre ortak ürünleri üzerinden ticaret yapamadığı için bu ürünler Tarım Kredi Birlik üzerinden alınmıştır. Bundan dolayı; Tarım Kredi Birlik, Tarım Kredi ortaklarından ne kadar ürün almıştır? Belediyelerle Tarım Kredi Birlik arasında nasıl bir sözleşme yapılmıştır? Belediyeler Tarım Kredi Birlik’e ödemelerin tamamını yapmış mıdır? Belediyelerin Tarım Kredi Birlik’e borcu bulunmakta mıdır?

ZARAR İTHAL SOĞANLAMI KARŞILANDI?

Karaduman, diğer taraftan Tarım Kredi’nin tanzim satış uygulamasından dolayı uğradığı zararın bir kısmının karşılanması için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Mısır’dan ithal ettiği soğanların daha uygun fiyata Tarım Kredi’ye verildiğini de hatırlatarak, “Bu iddia doğru mudur? Toprak Mahsulleri Ofisi, Mısır’dan ne kadar soğan ithal etmiştir? İthal edilen soğanların Türkiye’ye kilogram maliyeti nedir? Tanzim satış yerlerinde satılması için ithal edilen soğanların ne kadarı, kaç liradan Tarım Kredi’ye verilmiştir? Tarım Kredi de Toprak Mahsulleri Ofisi’nden aldığı soğanları tanzim satış marketlerine kaç liradan vermiştir?” sorularını yöneltti.

14 Temmuz 2019 - Siyaset

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?