Reklamı Kapat

15 Temmuz şehitleri 3’üncü yılda anıldı

Ülkemizde 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin 3’üncü yılında, tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü eski Perşembe Pazarı alanında da anma programı gerçekleştirildi

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizde 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin 3’üncü yılında, tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü eski Perşembe Pazarı alanında da anma programı gerçekleştirildi. Anma programına Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ilçe belediye başkanları, eski belediye başkanları, milletvekilleri, partilerin il başkanları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Düzenlenen program saat 20.00’de geceyi anlatan belgeselin gösterimiyle başladı. Ardından dinlenen tasavvufi müziklerle devam etti. Akşam ezanının okunması sonrasında alanda yer alan vatandaşlar namaz kıldı.

MİLLET İTTİFAKI ALANDAN AYRILDI

Namaz sonrasında protokol üyelerinin de programa katılmasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması dinlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında, “Darbe teşebbüsünün yaşandığı gün kurşunlara ve tanklara karşı duran tüm vatandaşlarımızı ve emniyet görevlilerimizi saygıyla anıyorum. Ancak o gün Bay Kemal ne yaptı? Otel bulamadığını söyleyerek Bakırköy’e doğru gitti” sözlerini kullanması üzerine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz alandan ayrıldı.

SAYISIZ KOMPLOYA MARUZ KALDIK

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Vatandaşları selamlamasının ardından, “Evet bu bir vatan nöbetidir. Bu coğrafyada ilelebet payidar olmak hiçbir millete bizim kadar yakışmamıştır. Bu coğrafyada milletimiz üzerine sayısız oyunlar oynandı. Bazen içeriden bazen dışarıdan bir sürü düşman tarafından sayısız komploya maruz kaldı. Ama bu millet her zaman canını kaybetmeye göze alarak bu girişimlere karşı çıktı. Anadolu’da ne zaman birlik beraberlik varsa yakın ve uzak coğrafyamızda her zaman barış olmuştur” ifadelerini kullandı.

HAİNLERİN GÖZLERİNİ KAN BÜRÜMÜŞTÜ

“Aziz milletimizin tarihinde Çanakkale ve 30 Ağustos zaferleri gibi 15 Temmuz’da bir zafer olarak geçmiştir” diyen Büyükakın, “Gerek küresel emperyalizmin sahipleri ve onların ülkemizdeki işbirlikçileri her zaman bu ülkede sinsice planlar içerisinde oldular. 3 yıl önce bugün sinsi, kanlı ve hain bu darbe girişimiyle evlatlarımızın canına kastettiler. Hainlerin gözlerini kan bürümüştü. Bu millete düşmanlıklarını kan olarak kustular, Çanakkale ve Malazgirt’te olduğu gibi bu millet gözünü kırpmadan mermilere göğsünü gerdi. O gece şehit olan 251 vatan evladı şehidimiz sayesinde bugün burada toplandık. Bugün huzur içinde bir arada bulunuyorsak hepsi onların sayesindedir” şeklinde konuştu.

 

DEMOKRASİ, VATAN VE MEMLEKT NÖBETİ

“O gün ne mutlu ki Kocaeli’de de büyük bir sorun yaşanmadı” sözlerini kullanan Büyükakın, “Korkusuz bir şekilde vatan nöbeti burada tutuldu. Allah bu millete bir daha böyle bir gün yaşatmasın. Demokrasimize, vatan ve memleket nöbetimize hepinizde destekte bulundunuz. Bu açıdan her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tarih boyunca memleketimize siper olmuş başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor ve gazilerimize sağlık diliyorum. Ayrıca bizleri yalnız bırakmayan tüm aziz vatandaşlarımıza buradan teşekkür ediyorum” dedi.

DÜNYANIN GÖRDÜĞÜ BİR DESTANDIR

Ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “ 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen hain darbe girişiminin 3’üncü yılında milli iradeye sahip çıkan vatandaşlarımıza teşekkür sunmak ve şehitlerimize rahmet dilemek adına bir aradayız. 15 Temmuz vatanımızın bölünmez bütünlüğünün bütün dünyaya gösterildiği bir destandır. Cumhurbaşkanımızın milletimiz ve devletimiz için başlattığı çalışmalara destek olmaktayız. Bunlardan birisi de dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmektir. Bunu istemeyen emperyalist kuvvetler ülkemizde böyle bir oyuna imza attılar. Ancak onurlu vatandaşlarımız buna göz yummamıştır” sözlerini kullandı.

TERÖR ODAKLARI EMELLERİNE ULAŞAMAYACAK

Aksoy sözlerini, “Aziz milletimiz büyük bir inançla gece boyunca tank, tüfek ve topun önünde durarak hainlerin planlarına karşı durdular. Egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdiler. O gün ilimizde de demokrasi nöbeti tutan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Milletimizin zor zamanlarda nasıl kenetlendiğini en güzel şekilde gösterdik. Bizler istiklalimize karşı çıkanlara izin vermemeliyiz. Bizlere karşı çıkan tüm terör odakları asla emellerine ulaşamayacaktır” şeklinde sürdürdü.

ÖĞRENCİLERDEN ŞEHİTLER VATANI KOREOGRAFİSİ

Aksoy sözlerini, “Milletimiz bu uğurdaki kararlı duruşunu dünya var olduğu sürece gösterecektir. Başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, siz değerli Kocaeli halkımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum” şeklinde sonlandırdı. Protokol konuşmalarının ardından 15 Temmuz’da yaşamını yitiren 251 şehit adına 251 öğrenci koreografi düzenleyerek sahnede “Şehitler Vatanı” ve Türkiye Bayrağı şeklini oluşturdu.

15 Temmuz 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?