Reklamı Kapat

Asgari Ücretli Açlık Sınırında!

Türk-İş’in her ay gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Temmuz ayında 4 kişilik ailenin “açlık sınırı” 2 bin 75, “yoksulluk sınırı” 6 bin 760 lira olarak hesaplandı.  Buna göre, asgari ücret ancak “açlık sınırı”na denk gelebildi.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,39 arttı. Yılın ilk 7 ayında fiyatlardaki artış yüzde 6,91 oranında gerçekleşti. Havaların ısınması ve tarla ürünlerinin pazarda yaygınlaşması gibi mevsim şartları nedeniyle hane halkının günlük tüketiminde önemli payı bulunan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,63 lira olarak hesaplandı.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINA DENK GELİYOR

Türk-İş’in her ay gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Temmuz ayında 4 kişilik ailenin “açlık sınırı” 2 bin 75, “yoksulluk sınırı” 6 bin 760 lira olarak hesaplandı.  Buna göre, asgari ücret ancak “açlık sınırı”na denk gelebildi.

YOKSULLUK SINIRI 6 BİN 760 LİRA

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı araştırması”nın Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, dört kişilik ailenin “sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması” tutarını ifade eden “açlık sınırı” 2 bin 75 lira olarak belirlendi. “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 6 bin 760 lira oldu. 

GIDA ENFLASYONUNDA %19,38 ARTIŞ

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,39 arttı. Yılın ilk 7 ayında fiyatlardaki artış yüzde 6,91 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış yüzde 19,38 oldu. Yıllık ortalama artış ise yüzde 22,86 olarak hesaplandı.

SEBZELER UCUZLADI

Mutfak harcamasındaki rahatlamayı sebze-meyve fiyatlarındaki gerileme sağladı. Havaların ısınması ve tarla ürünlerinin pazarda yaygınlaşması gibi mevsim şartları nedeniyle hane halkının günlük tüketiminde önemli payı bulunan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,63 lira olarak hesaplandı. Geçen ay 6 lira olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 5,82 liraya, 7,73 lira olarak hesaplanan meyve ortalama kilogram fiyatı ise bu ay 7,58’e geriledi.

27 Temmuz 2019 - Ekonomi

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?