Reklamı Kapat

Haydar Akar'dan Marmara Depremi Açıklaması

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yirmi yıl önce meydana gelen Marmara Depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, "Yılda bir gün 17 Ağustos’u anmakla kalmamalıyız." diyerek hasarlı ve yıkılması gereken binalar konusunda müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Faruk Güler
Ömer Faruk Güler Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Marmara Depremi'nin ardında tam 20 yıl geçti. Ülkemizi yasa boğan bu felakette 17.733 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu felaketin ardından önlemler sıklaştırılsada ardımızda bıraktığımız 20 yılda bazı eksik alınan önlemler göze çarpıyor.  CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yirmi yıl önce meydana gelen Marmara Depremi ile ilgili açıklamasında hasarlı binalar konusunda uyarılarda bulundu.

FELAKET HALA İÇİMİZİ ACITMAKTA

Akar yaptığı açıklamada şunları ifade etti, "Yirmi yıl önce meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan, büyük yıkıma neden olan felaket hala içimizi acıtmaya devam etmektedir. Yaşanılan bu felaketle aileler parçalanmış, babaları anneleri evlatsız, çocuklarımızı ise anne babasız bırakmış, insan hayatında telafisi mümkün olmayan acılar yaşatmıştır. Resmi rakamlara göre 17.733 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 48.901 vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan Marmara Depremi, Ulusumuzun yaşadığı en acı felâketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. "

"Ülkemizin %96’sının aktif deprem kuşağında yer aldığı en önemli gerçeklerden biri iken maalesef deprem konusunda bu geçen sürede, yaşanan onca acılara karşın gerekli çalışmaların yapılmadığını görüyoruz."

80 BİN VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

"Ülkemizde son 100 yılda 6 şiddetinin üzerinde 56 deprem meydana gelirken 80 bin vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. Yıllardır bilim adamlarının İstanbul da beklenen depremin 7 şiddetinin üzerinde olacağı ve binaların yüzde 10-15’nin yıkılacağı bunun da 600 bin konut olacağı uyarılarına rağmen halen gerekli önlemlerin alınmadığını görüyoruz."

HALA HASARLI BİNALAR DA YAŞAMLAR SÜRÜYOR

"Kentimiz deki tablonun da farklı olmadığı resmi açıklamalarla ortaya konmaktadır. Deprem sonrası Kocaeli de 617 adet yıkılması gereken bina belirlenmesine rağmen Valilik tarafından tekrar yapılan tespitler sonrasında 3.756 bina olduğu, bu binalarda 9 bin 971 konut ve işyeri bulunduğu, yıkılması gereken binalarda 4 bin 200 kiracının oturduğu belirtilmiştir."

"Yapılan son tespitlere göre Kentimizde yıkılması gereken 29 ağır hasarlı binalar da hala vatandaşlarımızın yaşadığı da hala bu konuda gerekli derslerin çıkarılmadığını ortaya koymaktadır. Yine 1600’ün üzerinde orta hasarlı bina ile ilgili hiçbir şey yapılmamıştır."

55 KENT DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA

"Ülkemizde 81 il’in 55’i ciddi deprem tehlikesi altındadır ve Ülkemiz deprem ülkesidir, bununla yaşamak durumundayız. Bunun içinde geçmişteki acılarımızdan ders çıkarmalıyız. Yeni acıların yaşanmaması için devlet ve millet olarak gereken tedbirleri almalıyız. Yılda bir gün 17 Ağustos’u anmakla kalmamalıyız."

"Bu duygu ve düşüncelerle 17 Ağustos depreminin yıldönümünde, bir daha evlatların, anne ve babaların böyle acılar yaşanmaması, gözyaşlarının sel olmaması ümidiyle bu felakette kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabır diliyorum."

16 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Ömer Faruk Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?